2018 Yeni Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılacak?

27.07.2018
A+
A-
2018 Yeni Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Yeni kimlik için başvuru yaparak 2018 yılına kadar yeni kimlik alanların sayısı 16 milyona ulaştı. Halen ülkemiz vatandaşlarının büyük bir çoğunluğunun kimliklerini yenilemediği düşünüldüğünde önümüzdeki günlerde Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlükleri’nde hareketli günler yaşanacağı kesin. Basında çıkan ve yetkililerin yaptığı açıklamalar eşliğinde yeni kimlik nasıl çıkarılır 2018 hakkında tüm detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yeni Kimlik Başvurusu İçin Son Tarih Nedir?

Yeni kimlik kartı başvuruları için son tarihin 2019 yılı olduğu ve 2019 yılına kadar yeni kimlik kartı edinmeyenler hakkında yasal para cezası uygulanacağı haberleri sosyal medyada geçtiğimiz yıllarda dolaşmaktaydı. Yetkililerden gelen ilk açıklamada yeni kimlik kartlarının 2020 yılına kadar dağıtımının devam edeceği belirtilirken, geçtiğimiz günlerde yeni kimlik kartı başvurularının 2023 yılına kadar devam edebileceği belirtildi. Önümüzde bir hayli uzun bir süreç bulunsa da Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlükleri yoğunlaşmadan önce yeni kimlik kartlarının temin edilmesi faydalı olacaktır.

Yeni Kimlik Kartına Ne Kadar Ücret Ödenecek?

2017 yılının sonlarına doğru sosyal medyada 2018 yılında yeni kimlik ücreti için fahiş bir zam öngörüldüğü sıkça yazılmıştı. Yetkilerden gelen fiyat bilgisi yapılan bu açıklamaların asılsız olduğunu gözler önüne sermekle birlikte 2018 tarifesinin de belirlenmesini sağladı. 2018 yılı için yeni kimlik kartı için belirlenen ücret tarifeleri aşağıda listelenmiştir:

 • İlk defa kimlik yenileme işlemi 18,50 TL,
 • Evlilik veya eskime nedeniyle kimlik yenileme 18,50 TL,
 • Bebeklerin ilk kimliği ücretsiz olurken zamanı geçirildiğinde 18,50 TL,
 • Kayıp nedeniyle yeni kimlik belgesi çıkartılması 37,00 TL

Olarak 208 yılı yeni kimlik belgesi için ödenmesi gereken tutarlar belirlenmiştir. Bu tutarlar Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğü tarafından kağıt bedeli olarak talep edilmektedir.

Yeni Kimlik Kartı Ücretleri Nereye Yatırılmaktadır?

Yeni kimlik kartı başvurusundan önce kimlik kartı ücretinin yatırılması gerekmektedir. Ücretler Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlükleri tarafından tahsil edilmemekte olup;

 • Vergi Dairesi Birimlerine,
 • İnternet Vergi Dairesine,
 • Anlaşmalı Kamu Bankalarına,
 • Anlaşmalı Katılım Bankalarına,
 • Anlaşmalı Özel Bankalara,
 • PTT Şubelerine

Yatırılması gerekmektedir. Ücretin yatırılırken kimlik yenileme için yatırıldığı bilgisi görevlilere bildirilmelidir.

Yeni Kimlik Kartına Nasıl Başvurulur?

Yeni kimlik kartı için son başvuru tarihi ve başvuru ücretleri hakkında genel bilgilendirmeler yapıldıktan sonra yeni kimlik başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt verilebilir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlarımız için başvuru noktası Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlükleri olurken yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ülkelerinde bulunan Konsolosluklara başvuruda bulunacaktır.  Başvuru gerçekleştirilebilmesi için;

 • Başvuru ücretinin yatırılması,
 • Randevu alınması,
 • Gerekli evrakların temin edilerek başvurunun tamamlanması

Gerekmektedir. Başvuru tamamlandıktan sonra eskiden olduğu gibi aynı gün içerisinde kimlik belgenizi teslim alamayacağınız için geçici kimlik belgenizi istemeyi unutmayın. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü tarafından kapalı zarf içerisinde PIN kodunuz teslim edilecektir. İlerleyen dönemlerde yeni kimlik kartları ile gerçekleştirilecek işlemlerde çeşitlilik bulunacağı için bu PIN kodlarının iyi muhafaza edilerek kimseyle paylaşılmaması gerekmektedir. 15 yaşından büyük kişilerin tek başına kimlik yenileme yapması gerekirken 15 yaşına kadar olan kişilerin velileri çocukları adına başvuruda bulunabilmektedir.

Yeni Kimlik Belgesi Kaç Günde Teslim Edilmektedir?

Bilindiği üzere yeni kimlik belgeleri çipli olup basımı eski nüfus cüzdanları gibi başvuru sırasında gerçekleşmemektedir. Yeni kimlik kaç günde çıkar sorusunu soran milyonlarca vatandaşımız için cevaplamak gerekirse, müracaat sonrasında 15 ila 30 gün arasında değişen sürelerde yeni kimlikler basılarak adreslere PTT Kargo aracılığıyla teslim edilmektedir. Geçecek zamanın uzun olması nedeniyle Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlükleri tarafından Geçici Kimlik Belgesi verilebildiği gibi yeni kimlik belgenizi teslim alana kadar eski nüfus cüzdanınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yeni Kimlik Belgesi Başvurusu İçin Randevu Nasıl Alınır?

Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlükleri’nden gerçekleştirilen kimlik yenileme işlemleri için yoğunluk olacağından ve başvuru öncesinde randevu almanızın işlemlerinizin hızlı gerçekleşmesi açısından gerekli olduğundan bahsetmiştik. Merak eden okurlarımız için yeni kimlik belgesi müracaatı randevusunun nasıl alınacağını detaylıca anlatacağız. Yeni Kimlik Randevu almadan işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi fazla sıra beklemeden siz özel belirlenen zaman dilimleri içerisinde işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için;

 • Alo 199 Çağrı Merkezi’ni arayarak,
 • https://randevu.nvi.gov.tr/ adresli Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü online randevu portalı üzerinden

randevu alarak işlemlerinizi hızlı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Alo 199 hattından kolayca randevu alabileceğiniz gibi randevu portalı üzerinden randevu almak için;

 • Siteye giriş yaparak Randevu Al sekmesine giriş yaparak karşınıza çıkan sayfadan TC Kimlik Kartı sekmesine giriş yapın.
 • Sekmeye giriş yaptığınızda karşınıza kimlik yenileme ücretini yatırıp yatırmadığınıza dair onay kutucuğu çıkacaktır. Ücreti ödediyseniz onay kutucuğunu işaretleyerek Tamam düğmesine basabilirsiniz.
 • Açılan sayfada kendi adınıza randevu alabileceğiniz gibi tüm aile fertlerine randevu alabilirsiniz. Randevu için şehir ve Müdürlük bilgisini seçtikten sonra TC Kimlik numaranız, adınız ve soyadınız bilgisi girildikten sonra yönlendirmeleri takip ederek randevunuzu tanımlayabilirsiniz.
 • Portal üzerinden randevu alabildiğiniz gibi Kimlik Randevu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Kimlik Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Başvuru ücretini yatırarak randevunuzu aldıysanız geriye yeni kimlik için gerekli evraklar dosyasını tamamlayarak randevu gününüzde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri İl Müdürlükleri’nden başvurunuzu iletmek kaldı. Yeni kimlik başvurusunun gerçekleştirilebilmesi için;

 • Son altı ay içerisinde ICAO standartlarına göre çekilmiş olan 1 adet biyometrik fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, ehliyet, pasaport, muhtarlıktan alınan fotoğraflı kimlik yerine kullanılabilen belge, askeri kimlik kartı, avukat kimlik kartı, basın kartı, memur veya memur cüzdanı seçeneklerinden herhangi birisi,
 • Kimlik yenileme ücreti ödendi dekontu

Yeterlidir. Bu üç evrak ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirirken 15 yaşını doldurmuş kişilerden başvuru sırasında;

 • Parmak izi,
 • Parmak damar izi,
 • El ayası damar izi

Biyometrik verileri alınır.

Yeni Kimlik Belgeleri Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

Genel anlamda başvuru için gereken tüm prosedürleri verdiğimiz yazımızı yeni kimlik bilgisi hakkında detaylara yer vererek noktalıyoruz.

 • Yeni kimlik belgelerinin geçerliliği 10 yıldır.
 • Geçerlilik süresi bitmeden herhangi bir gerekçe göstererek kimliğinizi yenileyebilirsiniz.
 • Yeni kimlik başvurusu sırasında verilen PIN kodu KIOSK’lardan değiştirilebilmektedir.
 • 15 yaşından küçüklerin yeni kimlik belgelerinde fotoğraf bulunmamaktadır. Aksi durumda gerekçe ile belirtilerek 15 yaşından küçüklerin nüfus cüzdanında fotoğraf eklenebilir.
 • Kaybetme ve yenileme nedeniyle düzenlenecek kimliklerde kullanılan fotoğrafların son 6 ayı göstermemesi halinde yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Zamanında gidilmeyen randevular ertelenmemektedir. Zamanında gidilmeyen randevuların yeniden alınması gerekmektedir.
 • Başvuru sırasında kimlik belgesi ibraz edemeyen başvuru sahiplerinin gerçekleştirilecek soruşturma sonrasında başvuruları gerçekleştirilmektedir.
 • Doğum nedeniyle verilecek kimlik kartlarından belge ücreti alınmaması için yurt içi doğumlarda 30 gün, yurt dışı doğumlarında 60 gün süre verilmektedir. Bu süreler içerisinde yapılan başvurular ücretsiz olarak gerçekleştirilebilmektedir.
 • Geçici Nüfus Belgenizi doğrulamak için E-Devlet kapısını kullanabilirsiniz. Sisteme E-Devlet şifresi ve TC Kimlik numarası ile giriş yaparak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasından doğrulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Yeni kimlik belgeleriniz tarafınıza ulaştırılmaması halinde imha edilmektedir. Bu nedenle yeni kimlik belgenizi takip etmeniz gerekmektedir. Takip işlemleri için Alo 199 Çağrı Merkezi’ni kullanabileceğiniz gibi Randevu Portalı üzerinden de kimlik belgenizde meydana gelen son gelişmeleri anında öğrenebilirsiniz.

Yeni Kimlik Randevu Alma

Yeni Kimlik Şifre İşlemleri Nasıl Yapılır?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.