Vücudumda İzler Var, Polis Olabilir miyim ?

14.08.2018
A+
A-
Vücudumda İzler Var, Polis Olabilir miyim ?

Emniyet Genel Müdürlüğü her yıl belirli sınavlar vasıtasıyla ( PAEM , POMEM ,  PMYO ) binlerce polis memuru alımı yapmaktadır. Bu alımlar belirli şartlar ve koşullar dahilinde yapıldığından adaylarında bu şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar arasında Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak kısmı adaylar için büyük önem arz etmektedir.

Bizlerde Bu yazımızda polis olmak isteyen bir çok adayın merak ettiği ve sağlık yönetmeliği kapsamına giren vücudumda iz var polis olabilir miyim ?  sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Vücudunda İz Olan Polis Olabilir mi ?

Vücudunda iz olan birisi polis olabilir ancak bu belirli şartlar dahilinde gerçekleşebilir. Buradaki baz alınan temel nokta izin eşkal belirleyici ve vücut bütünlüğünü bozmayan bir iz olmamasıdır.

İzin Çeşidi

İzden kasıt birçok şey olabilir. Yara , yanık , kesik , dikiş izi , dövme vs. Bu noktada izin çeşidi önemlidir çünkü izin çeşidi bir nevi izin neden kaynaklandığını göstermektedir. Örneğin vücuduna kendisi zarar vermiş bir kimsede bulunan kesik iziyle kazara vücudunda kesik oluşmuş birisinin izi sağlık komisyonundaki doktorlar açısından farklı yorumlanabilir. Dövme gibi kişinin kendi vücuduna yapmış veya yaptırmış olduğu izler ise önceki yıllarda kesin olarak polisliğe engelken en son değişen sağlık yönetmeliğiyle bu engel kalkmıştır. Dövme ile ilgili geçen hükümde yazlık üniforma giyildiğinde vücudun görünmeyen yerlerinde kalan dövme öğrenciliğe engel değildir ibaresi geçmektedir.

İzin Yeri

Sağlık komisyonundan geçmek için önemli olan bir başka nokta da izin yeridir. İzin görünmeyen bir yerde olması gerekir .  Görünmeyen yer olarak kastedilmek istenen Yazlık Üniforma giyildiğinde vücudun görünmeyen yerinde kalmasıdır. Görünen yerlerde olan izler için baz alınan kıstas ise 5 metreden bakıldığında görünmeyecek düzeyde olmasıdır . Örneğin diz üstünde veya bel bölgesinde kalan bir yanık izi sorun edilmeyebilir. Yüz bölgesi ve kol bölgesi gibi yerler sorun olabilmektedir. Ancak yüz ve kol bölgesinde kalan bir iz 5 metreden bakıldığında görünmeyecek türde ise sorun edilmeyebilir. Eşkal belirleyici yerlerde olmayan izler sorun yaratmaz . Ancak eşkal belirlenmesini kolaylaştıracak yerlerde olan izler polisliğe engeldir.

Son olarak yukarıda yazmış olduklarımız Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Şartları Yönetmeliğinden yola çıkarak düşünce ve görüşlerimizdir. Bu konuda ki son karar elbette ki sağlık komisyonundaki doktora aittir. Vücudunda iz olan adaylara tavsiyemiz ne olursa olsun şanslarını denemeleridir. Sonuçta geçip geçemeyeceğini denemeden bilemez.

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. yusuf dedi ki:

  Yuzum de ben var sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Boyutu önemli

 2. Şule dedi ki:

  Küçükken arkadaşım kalemle kolumda bi iz bırakmıştı hâlâ duruyo ama kapalıyım görünmüyo yani sağlık komisyonu kabul edermi diğer tüm şartlarım uyuyo

  1. Admin dedi ki:

   Ufaksa sorun olmaz

 3. Nuri dedi ki:

  Sızce Ygs si 291 Spor puani 65 sözlüsü 70 80 olan birisi PMYO kazanabilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Kazanabilir.

 4. Kaygili dedi ki:

  admin abi kafayı yiyecem tsh 6 (2-3 puan yüksek tsh) t3 t4 normal aralıkta çıkıyor polis olamam mı?

 5. adar dedi ki:

  ben bisikletle kaza yaptım dizimin altında 10 cm dikiş izi var sorun olurmu

 6. abdullah dedi ki:

  ben bisikletle kaza yaptım dizimin hemen altında 10 cm dikiş izi var sorun olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

 7. Talha dedi ki:

  Admin merhaba kurban bayraminda koyunlardan pire bulaştı malesef her yerimi yediler 20 30 tane pire ısırıgı var vucudumda bi kaç gune geçer diyorlar ama sınav zamani yaklaştı bu isirik izleri geçmeden ön sağlığa gidersem elenir miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 8. abdullah dedi ki:

  abi polislik için meslek lisesimi anadolu lisesim hangisi daha iyi

  1. Admin dedi ki:

   Farkı yok.

 9. Azra Adin dedi ki:

  Trafik kazası yapmıştım karnımda ve bacağımda izler var diz kapağımin altında da izler var kollarımda ve yüzümde herhangi bir iz yok bu engel olur mu

  1. Admin Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde..