Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu

08.01.2018
955
A+
A-
Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu

Ülkemizde öğrencilere burs veren çok farklı kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar çeşitli seviyelerde eğitim gören öğrencilere çeşitli miktarlarda burs vermektedir. Bu kurumlar sayesinde özellikle ihtiyacı olan öğrencilerin eğitim hayatları çok kolaylaşmaktadır. Bu kurumlardan bir tanesi de Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. Bu kurum Başbakanlığa bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmekte ve burs dışında da farklı hizmetler yapmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü isminden de anlaşılacağı gibi ihtiyaç sahibi insanlara yardım eden bir kuruluştur. Bu kurum tarafından hayır hizmetleri yapıldığı gibi kültürel faaliyetler gibi farklı etkinlikler de yapılmaktadır. İnsanlar bu sayede vakıfla tanışmakta ve hayır işlerine teşvik edilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğünün hayır hizmetleri arasında muhtaç aylığı, aşevi, öğrencilere burs gibi farklı hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanmak için gerekli şekilde başvuru yapılması gerekmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu da kurumun belirlediği şekilde yapılması gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu konusuna giriş yapmadan önce bu kurumun verdiği burslardan bahsetmek gerekmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede eğitim gören öğrencilere burs vermektedir. Kurum ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim gören öğrencilere Ortaöğrenim Burs hizmeti ile burs verirken üniversitede eğitim görenlere ise Yükseköğrenim Burs hizmeti ile burs vermektedir.

Ortaöğrenim Bursu İçin Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Vakıflar Genel Müdürlüğünden Ortaöğrenim bursu almak için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokul, ortaokul ya da lisede eğitim görmek gerekmektedir. Yani devlet okullarında eğitim alan öğrenciler bu burstan yararlanabilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen ortaöğrenim bursu için başvurular okulların eğitime başladığı tarihte başlamakta ve bir ay boyunca devam etmektedir. Bu bursu almak isteyen kişilerin belirtilen tarihlerde www.vgm.gov.tr adresinden başvuru yapması gerekmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu site üzerinden doldurulacak form ile başvuru yapılmakta olup doldurulacak olan bu formun en yakın Vakıflar Genel Müdürlüğüne doğrudan ya da mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir. Yapılan başvurunun ardından değerlendirme kurum tarafından yapılacaktır. Vakıflar Genel Müdürlüğü değerlendirmeyi yaparken öncelikle burs başvurusu yapan kişilerin vermiş olduğu bilgilerin doğruluğuna bakmaktadır. Bu bilgilerin doğru olması durumunda ise kurumun yönetmeliğinde bulunan değerlendirme kriterleri dikkate alınarak burs başvurusu değerlendirilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yapmadan önce kurumun sitesine girerek bilgi edinmek gereklidir. Çünkü ortaöğrenim bursu herkese verilmemektedir. Bu bursu özel okulda, açık ortaokul, lisede mesleki açık öğretim lisesinde eğitim gören kişiler alamamaktadır. Ayrıca ailesinde bu bursu alan bir başkası olanlar ile Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan kişiler de bu burstan yararlanamamaktadır. Son olarak ise herhangi bir devlet kurumundan karşılıksız burs alan kişilere de bu burs verilmemektedir. Başvuru yapmadan önce bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişilerin başvuru yapmaması gerekmektedir. Çünkü bu kişilerin başvuruları direkt reddedilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yapıldıktan sonra sonuçlar yine kurumun resmi sitesinden duyurulmaktadır. Ortaöğrenim bursu tüm yıl verilmeyip sadece eğitim yılı boyunca verilmektedir. Yani bu bursu almaya hak kazanan kişilere Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayı boyunca burs verilmektedir. Bu bursun miktarı ise 60 liradır. Burs almaya hak kazanan kişilerin Vakıflar Genel Müdürlüğüne gitmesi ve banka hesabı açtırması gerekmektedir. Banka hesabının Vakıfbank’a ait olması gerekmekte olup eğer bulunan yerde bu banka yoksa Ziraat Bankasına açtırılması gerekmektedir.

Yükseköğrenim Bursu İçin Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yapacak öğrenciler için kurum tarafından verilen bir başka burs ise Yükseköğrenim Bursudur. Bu burs üniversitede eğitim gören öğrencilere verilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü 2012 yılından beri üniversite öğrencilerine bu bursu vermektedir. Bu burs için başvuru süresi ise 15 Eylül ile 30 Ekim tarihleri arasındadır. Bu tarihler arasında kurumun resmi internet sitesine girerek başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bu form mail ya da doğrudan Vakıflar Genel Müdürlüğüne iletilmesi gerekmektedir. Yapılan başvurudan sonra kurum tarafından öncelikle verilen bilgilerin doğruluğu kontrol edilmektedir. Verilen bilgilerin doğru olması durumunda ise kurumun yönetmeliğinde bulunan kriterlere göre değerlendirme yapılmakta olup başvuru sahibinin burs alıp almayacağına karar verilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yapmadan önce Yükseköğrenim Bursunun kimlere verilmeyeceğini öğrenmek gerekmektedir. Bu burs en az asgari ücrete sahip olan öğrencilere, herhangi bir devlet kurumundan karşılıksız burs alan öğrencilere, polis akademisi ile askeri okul öğrencilerine verilmemektedir. Ayrıca ek süre öğrenim gören öğrenciler ile yüksek lisans ve doktora öğrencilerine de bu burs verilmemektedir. Bu şartları taşıyan kişilerin başvuru yapmaması gerekmektedir. Bunun dışında Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen bursu alan öğrencilerde bu burstan yararlanamamaktadır. Bundan dolayı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bu bursun sonuçları Kredi ve Yurtlar Kurumunun burs sonuçlarını açıklamasından sonra açıklanmaktadır. Yükseköğrenim Bursu almaya hak kazanan kişiler Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları boyunca bu bursu alabilmektedir. Bursun miktarı ise 250 liradır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yaparak Yükseköğrenim Bursu almaya hak kazanan kişilerin Vakıflar Genel Müdürlüğüne gitmesi bu konuyla ilgili yapılması gerekenleri öğrenmesi gerekmektedir. Ardından banka hesabı açtırması gerekmektedir. Banka hesabının Vakıfbank’a ait olması gerekmekte olup eğer bulunan yerde bu banka yoksa Ziraat Bankasına açtırılması gerekmektedir.

https://www.ssk.biz.tr/category/kyk/

ETİKETLER: ,
Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.