Uzman Erbaşlar Kaç Yılda Kıdem Alır

27.02.2024
229
A+
A-
Uzman Erbaşlar Kaç Yılda Kıdem Alır

Uzman Erbaş Nedir

Uzman erbaş, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı emrinde görevli olan ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu hükümlerine göre sözleşmeli olarak istihdam edilen uzman çavuş ve uzman onbaşı rütbelerindeki askeri personeli ifade eder

Uzman erbaş Bir statü olup  , bu statü içerisinde alan Uzman Onbaşı ve Uzman Çavuş rütbeleri yer almaktadır.

Uzman Çavuşlar Kaç yılda  Kıdem alır

Uzman Çavuşlar, Türk Silahlı Kuvvetleri , Sahil güvenlik ve Jandarma genel komutanlığında sözleşmeli olarak görev yapmaktadır. Göreve başladığı andan itibaren her 3 yılda bir kıdem alarak meslek hayatlarına devam ederler.

Uzman Çavuşlar Nelerden Yararlanabilir?

Uzman Çavuşlar bir çok hakları olmakla birlikte sınırlı sayıda bazı hakları vardır. Bunlardan sınırlı yani örnek vermek gerekirse Konut, Lojman haklarından yararlanabilmektedirler.  Ve bunun dışında Kıyafet ve donanımları olmakla birlikte TSK veya sahil güvenlik, Jandarma genel komutanlığı tarafından karşılayabilmektedirler.

Ve bunların dışında diğer bir hakları da şunladır ;

 

  • Yılda 30+(2 Yol izni)  gün izin hakları bulunur
  • 15 gün mazeret izinleri hakları vardır
  • Doğum veya çeşitli vefat durumlarında, 10 güne Kadar ekstra mazeret izinleri bulunmaktadır.
  • Emeklilik sonrasında silah taşıma ruhsatına sahi olurlar
  • Kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.
  • Sözleşmeleri dahilinde uzman çavuş maaşı ve emeklilik ikramiyesi ve emeklilik maaşı alırlar.

 

uzman çavuş rütbeleri

 

Uzman çavuşlar, 50 yaşından sonra sivil atama yapabilmektedirler bu atamalar bir çok devlet kurumuna olmakla birlikte belediyeler dagildir.. Uzman çavuş emekliliği içinse, minimum 10 senenin doldurulması gereklidir.

 

Uzman Çavuşların Rütbeleri Nelerdir?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Kuvvetleri Komutanlığı dahilinde görev alabilen uzman çavuşlar, görev sürdürülen kuvvet komutanlığına göre farklı dönemlerde rütbe alırlar.

 

Uzman erbaş olarak alımları yapıldıktan sonra öncelikle Eğitimlerini tamamlayıp   o eğitim sürecinde kendilerini geliştirip daha etkin şekilde bitirmeleri sonrasında ,  atamaları yapılıp   Ve önemli bir detayı atlamayalım askerliğini Er veya onbaşı yapmış kişiler eğitim ve sonra ki atamasında görev yapacağı yerde uzman onbaşı olarak ataması yapılıp bir süre sonra sicilinde herhangi bir sıkıntı yoksa uzman çavuşluğa terfi edilirler. askerlikte çavuş olarak yapan kişiler ise eğitim sırasında uzman çavuş olarak eğitimlerini tamamlayıp  , görev yapacağı yere de uzman çavuş olarak atanırlar. Görev yerlerine atandıktan sonra görev yerlerinde rütbesinde her 3 yılda bir hizmet süresi sonrası 1 kıdem alırlar.

 

Uzman Erbaşlar Kaç Yılda Kıdem Alır

 

 

Jandarma Uzman Erbaşlar ne kadar maaş alıyor?

Uzman erbaş maaşları kıdem, görev yeri, derece, rütbe ve çalıştığı süreye göre değişiklik gösterse de ortalama 43 Bin TL maaş alıyor.

En yüksek, en düşük jandarma uzman erbaş maaşı ne kadar?

En düşük 30 bin TL, en yüksek yaklaşık 55 bin TL olabiliyor.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.