Asker Alımları

Uzman Erbaş Alımı 2023

Uzman erbaş alımı 2023 yılında yapılıp yapılmayacağı büyük merak konusu olmuş durumda. Bildiğiniz üzere Türk Silahlı Kuvvetleri 2016 yılından bu yana uzman erbaş teminini her yıl düzenli bir şekilde gerçekleştirmiştir. Özellikle FETÖ olayları sonrası TSK bünyesindeki eksiklikler uzman erbaş temini sayesinde hızlı bir şekilde giderilmişti. Şimdi ise uzman erbaş adaylarının dikkati 2023 yılına çevrildi. Yazımızın devamında 2023 uzman erbaş alımları konusuna ilişkin detayları ve resmî açıklamaları bulabileceksiniz.

Uzman Erbaş Nedir?

Uzman Erbaş, rütbesi uzman onbaşı ve uzman çavuş olan kişilere verilen isimdir. Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaç doğrultusunda dışarıdan uzman erbaş alımı yaparak kadrodaki açıklıkları kapatmaktadır. Sıkı bir şekilde uzman erbaş alımı 2016 yılında başlamış olup, günümüze kadar devam etmiştir. Kişiler çeşitli başvuru şartlarını sağlayıp, mülakat aşamalarını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra göreve başlamaktadırlar. Uzman Erbaş alımı Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri olmak üzere üç farklı dalda yapılmaktadır. Üç farklı alanın da alımları personeltemin.msb.gob.tr site adresi üzerinden duyurulmaktadır.

2023 Uzman Erbaş Başvuru Şartları Nelerdir?

Bir üst paragrafta belirttiğimiz üzere uzman erbaş olabilmek için öncelikle başvuru şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Henüz personeltemin.msb.gov.tr adresinden yeni başvuru şartları paylaşılmamış olsa da geçtiğimiz yılın başvuru şartları bize ışık tutacaktır. Alt kısımda başvuru maddelerinin bir kısmını görebilirsiniz. 2023 uzman erbaş başvuru şartları detaylı olarak ilerleyen günlerde polisnoktasi.com site adresimizde paylaşılacaktır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,
 • Adaylar eğitim seviyelerine göre belirtilen statüye başvuru yapabilecektir.
 • Uzman onbaşı adayları için ilköğretim/ortaokul veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak (öğrenimini yurt dışında bitirenlerin diplomalarının denkliği onaylanmış olmak),
 • Uzman çavuş adayları için en az lise ve dengi okul mezunu veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak (öğrenimini yurt dışında bitirenlerin diplomalarının denkliği onaylanmış olmak),
 • Askerlik hizmetini erbaş veya er olarak yapmış veya başvurduğu esnada yapıyor olmak,
 • Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibarıyla terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (28 Ocak 2014 tarihi ve sonrasında terhis olanlar),
 • Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için, uygun nitelik belgesi almış olmak, Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinde “Uzman Erbaş Olur” kararı bulunmak, 80 ve üzeri not almış olmak, (TABLO-3)
 • Müracat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü itibariyla (01 Ocak 2023 tarihi itibarıyla) yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş (28 yaşından gün almamış) olmak (01 Ocak 1993 tarihi ve sonrasında doğanlar).

Uzman Erbaş Alımı Hangi Aşamalardan Oluşur?

Uzman erbaş olmak isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise seçim aşamalarıdır. Başvuru yaptığınız aşamadan sonra sizleri hangi aşamalar bekliyor detaylı olarak alt kısımdan inceleyebilirsiniz.

 • Yazılı sınav,
 • Başvuru evraklarının incelenmesi/kayıt kabul faaliyetleri,
 • Fiziki değerlendirme (boy ve kilo oranlarının TABLO-2’ye göre kontrolü),
 • Fiziki yeterlilik testi (TABLO-4),
 • Sözlü mülakat,
 • Sağlık raporu ve güvenlik soruşturması işlemleri.

Yukarıdaki maddeler, ilk maddeden itibaren hepsi birbiriyle bağlantılıdır. İlk maddeyi geçemeyen adaylar ikinci aşamaya katılım sağlayamazlar. Aynı şekilde ikinci madde olan evrak incelenmesinde elenenler üçüncü aşamaya maalesef geçememektedirler.

2023 Uzman Erbaş Alımlarına İllişkin Resmî Duyuru

Yazımızda Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri uzman erbaş alımı duyurularını personeltemin.msb.gov.tr adresinin üzerinden yapıldığını belirtmiştik. 2 gün önce yani 06.03.2023 tarihinde Personel Temin Dairesi Başkanlığı tarafından uzman erbaş alımları hakkında açıklama yapıldı. Açıklama metnini orijinal haliyle sizlerle paylaşıyoruz;

Türk Silahlı Kuvvetlerine uzman erbaş ile sözleşmeli erbaş ve er alımı hakkında duyuru

 2016 yılından bu yana icra edilen temin faaliyetleri neticesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzman erbaş ihtiyacının karşılanmış olması nedeniyle, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına dış kaynaktan uzman erbaş alımı yapılmayacak, ancak sözleşmeli erbaş ve er alımına devam edilecektir. Bu süreçte uzman erbaş ihtiyacı oluşur ise ihtiyaç başarılı ve gerekli kriterleri sağlayan sözleşmeli erbaş ve erlerden karşılanacaktır.”

Yukarıdaki açıklamadan da anlaşılacağı üzere artık dış kaynaklardan uzman erbaş alımı yapılmayacak. İhtiyaç olursa da alımları devam eden sözleşmeli erbaş veya er alımlarından ihtiyaçlar giderilecek. Uzman erbaş olmak isteyen kişiler yeni bir açıklamaya kadar sözleşmeli olarak kadroya girebilir, TSK ihtiyaç duyduğunda ise başarı sağladığı takdirde uzman erbaş olarak görevlerine devam edebilirler. Uzman erbaş alımı 2023 haberi her ne kadar kötü haber olarak gelse de, yine de kişilerin uzman erbaş olmak için açık bir kapılarının olduğunu belirtelim.

2023 Deniz Kuvvetleri Başvuru Şartları
2023 Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?
2023 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak?
Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları 2023

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu