Uzman Çavuşlar İçin Kadro Durumu

07.11.2019
787
A+
A-
Uzman Çavuşlar İçin Kadro Durumu

Uzman çavuşlar için kadro müjdesi yakın zaman önce MHP Genel Başkan Yardımcısı tarafından duyuruldu.

Uzman çavuşlar için kadro müjdesi yakın zaman önce MHP Genel Başkan Yardımcısı tarafından duyuruldu. MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, yaptığı açıklamada Hulusi Akar’dan bilgiler aldığını aktardı. Uzman çavuşların beklentilerinin bu açıklama ile karşılanacağını ekledi. Kadro bekleyenler için altın değerini taşıyan bu haberimizin detaylarını yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. Ayrıca uzman çavuşluğa ilişkin kısa bilgiler alabilirsiniz.

Uzman Çavuş Nedir?

 Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan ve askerliğini profesyonel olarak yapan kişilere uzman çavuş rütbesi verilmektedir. Uzman çavuşlar bulundukları komutanlıklara göre farklı görevler alabilirler. Aldığı görevler arasında subay ve astsubaylar ile erler arasında olan iletişim ve ilişkileri düzenlemek, savaşlara katılmak, nişancı veya sürücü görevlerini üstlenmek olabilmektedir. Uzman çavuşlukla ilgili yazılarımızda detaylı görev listelerini görebilirsiniz.

Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir?

Uzman çavuşlar için kadro müjdesi haberinden önce uzman çavuş olmak isteyenler için genel geçer bilgiler vermek doğru olacaktır. Polislik ve diğer alanlarda olduğu gibi uzman çavuş olmak isteyenler de belirli şartları yerine getirmek zorundadırlar. Öncelikle kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Lise mezunu olup askerlik ödevini erbaş veya er olarak yapmış olmak. Askerliğe bu rütbelerde hali hazırda devam edenler de başvurularını yapabilirler. Kişiler 18 yaşını doldurmuş olup 28 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

Müjdenin Kaynağı Hulusi Akar

Aktarılan bilgiye göre bu durum doğu bölgesindeki uzman çavuşları etkileyecek. Yüzlerce uzman çavuş günümüzde doğu bölgelerinde sözleşmeli olarak görevlerini yerine getirmektedir. Kadro müjdesi kapsamında öncelikli olarak doğu bölesindeki uzman çavuşlar sözleşmeliden kurtulup kadroya geçecek. Duruma ilişkin net bilgiler henüz belli olmadı ve sadece çalışmaların başlatıldığı açıklandı. 

“Beklentiler Karşılanacak”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yönter, “Jandarma vatan bekçisi. İnşallah kahraman uzman çavuşlarımıza kadro gelecek ve beklentileri karşılanacak” şeklinde sözlerini sonlandırdı. Aynı zamanda TBMM’de uzman çavuşlarla ilgili olarak kanun teklifleri sunuldu. Genel Kurul bu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Uzman çavuşlar için kadro konusu gündemde olduğu gibi bakanların da bu konuyla yakından ilgilendiğini görmekteyiz. Yakın süre zarfı içerisinde resmî açıklamaların gelmesini bekliyoruz.

Göz Çizdirmek Subaylığa Engel Mi?
2019 – Jandarma Astsubay Alımı ve Başvuru Şartları
Jandarma Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar 2019
2019 – Kara Harp Okulu Başvurusu

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.