Uzman Çavuş Alımı Başvuruları

13.03.2024
273
A+
A-
Uzman Çavuş Alımı Başvuruları

Uzman Çavuş Alımı Başvuruları

Uzman çavuş olmak isteyenlerin bazı şartları yerine getirip getirmediklerini kontrol ettikleri süre zarfından sonraki zaman diliminde başvurularını yapmaları halinde aday statüsüne yükselebilecekleri söylenebilecektir. Uzman çavuş alımı Milli Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilebilmekte olup; bu bakanlığın PERTEM adı verilen sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu alım işlemlerine dahil olarak başvuru yapma amacı güden kişilerin; en önemli şart olan askerlik görevlerini yerine getirmeleri gerekiyor. Piyade, tank, topçu, muhabere, istihkâm, ulaştırma, ikmal, bakım, sıhhiye, veteriner ve hava savunma gibi alanlarda görev yapacak olan uzman çavuş personellerinin; bu branşların özelliklerini barındırmaları halinde bu süreci tamamlayabilecekleri de ifade edilen bir detay olarak adından söz ettiriyor.

 

Uzman Çavuş Alımı Başvuru Şartları

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde erbaş statüsünde görev yapacak olan uzman çavuşların; teknik özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Uzman çavuş alım şartları dahilinde hareket edecek olan kişilerin, en az lise ve dengi okullardan mezun olmaları gerektiği de belirtiliyor. Bu şartları yerine getiren adayların başvuru işlemlerini e-devlet üzerinden de gerçekleştirmeleri mümkün kılınabiliyor. Başvuru ekranından eğitim, iletişim, askerlik ve diğer bilgileri dolduran kişilerin; sonraki zaman diliminde de tercih ekranına otomatik olarak yönlendirilmesi söz konusu olacaktır. Bu sayede de gerekli şartlarına en uygun noktalara başvurusunun yapılması sağlanacak olan uzman çavuş adaylarının; gerekli geri bildirimleri bekleyecekleri bir zaman dilimine girecekleri de gözlemlenebiliyor.

uzman çavuş alımı 2024

Uzman Çavuş Olma Süreci

Uzman çavuş olmak adına gerekli başvurularını tamamlayan adayların; sonraki zaman diliminde de yazılı sınav, evrak kontrolü, fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testi, mülakat, sağlık raporu ve güvenlik soruşturması gibi evrelerden başarılı sonuçlar almaları isteniyor. Sağlık raporlarından olumlu sonuçlar alan adayların evraklarının gerekli komutanlıklara arz edildiği biliniyor. Bu süre zarfında da eğitim zamanı ve noktası da komutanlık tarafından, adayların ikamet ettikleri adreslere gönderiliyor. Sınavlarda başarılı olarak tüm testleri geçen adayların; yedi gün içerisinde belirtilen noktada yer alması gerektiği de işaret ediliyor. Herhangi bir biçimde eğitime katılmayan adayların uzman çavuşluk için en baştan bu sürece dahil olmaları gerekiyor.

Uzman Çavuşluk Genel Şartları

Uzman çavuş olmak için aranılan bazı şartlar bulunmaktadır.

 • T.C vatandaşı olmak
 • Erkek olmak
 • Lise benzeri okulları tamamlamış olmak
 • Askerlik görevini tamamlamış olmak
 • Askerliğini tamamladığı sürenin 5 yıldan az olması
 • Askerlik sürecinde uygun nitelik belgesi almış olmak
 • 27 yaşını bitirmemiş olmak
 • Daha önceden Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde herhangi bir makamda görev almamış olmak

Bu şartları yerine getiren tüm adayların başvuru yapma hakları bulunmaktadır. Uzman çavuş maaşları konusunda da mesleğinden edinecekleri meblağlarla hayatını sürdürebilmelerine dair şansları da bulunacaktır. Böylelikle askeri konumda görev alarak; cazip bir mesleğin sonuçlarını elde etmek adına hareketlerde bulunmalarının meyvelerini toplamaları da söz konusu olabilecektir.

Uzman Çavuş Alımı Başvuruları

Uzman Erbaş Temini

a.    Yasal Dayanak:
 1.  3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu
 2.  Uzman Erbaş Yönetmeliği
b.    Yaş Şartı:
Başvuru yapılan yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak (Sözleşmeli er olarak görev yapanlardan, başvuru esnasında 3’üncü görev yılını tamamlamış olanlar için 29 yaşını bitirmemiş olmak.)
c.    Öğrenim Şartı:
En az lise mezunu olmak.
ç.    Askerlik Şartı:
Askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak (başvuru tarihinin ilk günü itibariyle terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla süre geçmemiş olmak)
d.    Sağlık Şartı:
 1. TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 2. 1,64 metreden daha kısa boylu olmamak.
e.    Başvuru Yöntemi:
Başvurular, bilgilendirme/başvuru kılavuzlarında belirtilen internet adresi üzerinden alınmaktadır.
f.    Sınav Aşamaları:
 1. Genel kültür ve meslek bilgisi yazılı sınavı,
 2. Ön sağlık muayenesi,
 3. Fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri (Kılavuzda zorunlu branşlar için yüzme dâhil),
 4. Uygulamalı meslek bilgisi sınavına,
 5. Mülâkat sınavı.

 

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.