Üniversitede Okurken Polisliğe Girilir mi?

23.05.2017
12.551
A+
A-
Üniversitede Okurken Polisliğe Girilir mi?

Polis meslek yüksek okulları sınavlarına girmek isteyen adaylar lise sonda iken ve liseden mezun olduktan sonra 26 yaşından gün almadıkları sürece polis meslek yüksek okulu sınavlarına girebilmektedirler. Bazı adaylar da lise sonda veya liseden mezun olduktan sonra polis meslek yüksek okulu sınavlarına girerek başarısız olmuş ve üniversiteyi kazanarak üniversite okumaya başlamış olabiliyorlar ve bu adaylar üniversitede okurken polis meslek yüksek okulu sınavlarına tekrar girmek istiyorlar. Bu yazımızda bu durumun nasıl olacağını anlatacağız.

Üniversite Okurken Pmyo Sınavlarına Girilebilir mi?
Üniversite öğrenimine başlamış olan adaylar yapılacak olan yüksek öğretime geçiş (YGS) ye girerek polis meslek yüksek okulunun gerektirdiği baraj puanını alabilirlerse sınavlara üniversitede okurken girebilirler. Üniversite de okuyan adaylar şartları tuttuğu sürece kaçıncı sınıfta okuduklarına bakılmaksınız polis meslek yüksek okulu sınavlarına girebilirler. Genel olarak üniversitede okuyan adaylar istenilen lise diploması konusunda sorun yaşamaktadırlar burada da polis akademisi üniversite okuyan adaylardan üniversiteden onaylı lise diplomasının fotokopisi ile işlem yapmaktadırlar yani üniversitede okuyan adayların şartları tuttuğu sürece polis olmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Unutmadan arkadaşlar okuduğunuz bölüm lisans veya ön lisans farketmemektedir önemli olan şartlarınızın tutmasıdır.

Üniversite Okurken Pöh’ Sınavlarına Girilebilir mi?
Peki polis özel harekat adayları üniversitede okurken polis olabilir mi ona değineceğiz. Yukarıda polis meslek yüksek okulu sınavlarına üniversite okuyan adayların girip giremeyeceğini sizler için açıkladık arkadaşlar. Yukarıda ki durumun aynısı polis özel harekat adayları için de geçerli. Tabi polis özel harekat lise mezunu olarak alım yaparsa bu durum geçerli olacaktır arkadaşlar bildiğiniz gibi ilk defa lise mezunu dahil polis özel harekat alımı yapıldı.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 258 YORUM
 1. Azra dedi ki:

  Şuanda üniversite okuyorum lisans 2.sinif ogrencisiyim bu yil tyt ye girip polislige basvurmak istiyorum. Bu okulh dondurup pmyo gecebiliyormuyum acaba

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 2. Hilal dedi ki:

  Merhabalar, lisans son sınıf öğrencisiyim (4.sınıf) mezun olacağım yani 4-5 ay sonra. Polis akademisine başvurabiliyorun herhalde değil mi? Önümüzdeki günlerde açıklanacakmış ama sormak istedim

 3. Gül dedi ki:

  Merhaba.önlisans sartinda acikogretim onlisans okuyan ogrenciler icin de gecerli mi ? Acikogretim önlisans’ta olan biri basvuru yapabilirmi ?

  1. Admin dedi ki:

   PMYO olabilir.

 4. Hüseyin dedi ki:

  Selamun aleyküm 4yıllık öğretimimde 3.sınıf açıköğretim öğrencisiyim pomem için 2018 kpss önlisans düzeyinde başvuru yapabilirmiyim

 5. Lütfiye dedi ki:

  Merhaba.Lisans son sınıf öğrencisiyim.Pöh başvurusu yapmak istiyorum.Basvurular başladı ama onlisans ve lisans mezunlari alimi olacak sadece.Ben son sınıftayken basvuru yapma olasılığım nedir ? Acil dönüş yaparsanız sevinirim.Başvuruların bitmesine az kaldi?

  1. Admin dedi ki:

   İlan gelince netleşecek.

 6. Ömer Canturk dedi ki:

  Selamın aleyküm abi benim yaşım bu sene pmuo ya girmeyi tutmadığı için kendi alanım olan sağlık alanından devam edicem 1.sınıfı okurken tyt ye girsem ve sınav şartlarını yerine getirirsem ham puan üzerinden mi alım olacak yoksa liseden mezun olurken bize verilen diploma notu da yerleştirme puanına etki edecek ? teşekkür ederim yani normalde ham puan 250 iken yerleştirme puanım 300 e yakın geliyor 1.sınıfın sonundaki gireceğim sınavda bana diploma ek puanım verilecek mi ? Anlatabilmişimdir inşallah

 7. Egemen dedi ki:

  Merhaba,üniversite 4.sınıfta okuyorum kpss puanım var,pomeme başvuru yapabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın.

 8. kadir dedi ki:

  merhaba. 2 yıllık üni. okuyorum. 2. sınıftayım yani haziran ayında mezun oluyorum. pomem e başvuru yapabilir miyim. ayın 30 una kadar başvurular uzamış.

  1. Admin dedi ki:

   Mülakat zamanı mezun olmalısınız.

 9. Kadir dedi ki:

  Merhaba. 2 yıllık üniversite okuyorum son sınıfım haziran ayında okulum bitiyor mezun oluyorum. 2 yillik pomem başvurusu yapabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Mülakat zamanı mezun olmalısın.

 10. Ayse dedi ki:

  Universite 2. Siniftayim polislik sinavlarina basvurmak istiyorum tekrar bu sene ygs sinavina girmek zorundamiyim yoksa onceki ygs puanim gecerli olacakmidir ?

  1. Admin dedi ki:

   Girmek zorundasın.

 11. Akif dedi ki:

  Selamünaleyküm admin
  Ben 2 yıllık myo da okuyorum
  Polislige gitmek istiyorum
  Şimdi burdan aldığım derslerden orada muaf olur muyum bunu merak ediyorum
  Bide diyelim ki polisligi kazandım bu myo u doldurabilir miyim yoksa tamamen silinir mi

  1. Admin dedi ki:

   Muafiyet yok. Okuluna bağlı dondurulup dondurulmayacağı

 12. Halil dedi ki:

  Ben gıda teknikerligi okuyorum kpss ‘den 68,90 aldım polisliğe nasıl geçiş yapabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Geçiş diye birşey yok. Başvuru yapacaksınız.

 13. Ali Canpolat dedi ki:

  Hocam ben önlisans okuyorum PMYO kazandığımda genel sağlıkta elensem tekrar önlisans bölümume dönebilir miyim çünkü iki tane önlisans bölümü aynı anda okunmuyor ya ondan dedim kolay gelsin.

  1. Admin dedi ki:

   Dönebilirsin. Kesin kayıt olmayacak çünkü.

 14. Merve dedi ki:

  Lise de sınıf tekrarı yaptım ve polislik sınavlarına girmek istiyorum. Girebilir miyim sınıf tekrarı olsam bile ?

  1. Admin dedi ki:

   Mezun olman yeterli.

 15. Ersin dedi ki:

  İyi günler ben şu an üniversite 2. Sınıftayım,mülakata götürülmesi gereken belgeler hakkında bilginiz varmı? Bi sorum daha olacak belgeler içerisindeki diploma, lise diploması ise aslını mı yoksa üniversiteden imzalatıp mühürletip fotokopisini mi götürmemiz gerekiyo?

  1. Admin dedi ki:

   Hangi okul ve alım için soruyorsunuz?

 16. Sarişin dedi ki:

  Admin tyt den kac almamiz lazim taban puan kaç polislik ?

  1. Admin dedi ki:

   260 civarı olacaktır.

   1. Berna dedi ki:

    Admin ben şuan üniversite 1 sınıftayım ama POMEM e gitmek istiyorum başvuru yapsam ne olur sınava girebilirmiyim

    1. Admin dedi ki:

     Mezun olmalısın.

 17. fatma dedi ki:

  Admin liseden sonra başvura bilirmiyim ve tarihi ne zaman bide ben 06.06.2000 sorun olurmu

  1. Admin dedi ki:

   TYT puanı ile başvurabilirsin.

 18. halit dedi ki:

  iyi günler…ben önümüzdeki eğitim döneminde üniversite son sınıf öğrencisi olacağım…mezun olacak durumda olursam pomem seneyede alım yaparsa başvurabiliyormuyum?

  1. Admin dedi ki:

   Evet.

 19. Faruk dedi ki:

  Geçtiğimiz senelerde matematik yapamayanlar icin ygs3-ygs4 puan turleri iyi bir alternatifti. Ama simdi oyle değil tek puan türü ve sozelciler yandı.. bunun icin bir duzenleme getirirler mi sizce..? Mesela MSÜ sınavındaki gibi puan türünü alanlara ayırırlar mı?

  1. Admin dedi ki:

   Bu saatten sonra ne olur bilemeyiz.

 20. Delal dedi ki:

  Ben açıköğretim üniversite okuyorum şu anda polislik için bir daha üniversite sınavına girmem gerekiyor mu

  1. Admin dedi ki:

   mezun olmalısın.

 21. mehmet dedi ki:

  Önlisans 2. sınıftayım mezun olacağım belirsiz bekçi alımında lise diploması aslı istiyorlar ama okulda diplomam ve vermiyorlar. onaylı fotokopisi versem olurmu

  1. Admin dedi ki:

   e-devletten alabilirsin

 22. Ali konar dedi ki:

  Admin merhaba. Pmyo okurken açıköğretime kayıt yapılabiliyor mu. Ben dgs ye de gideceğim açıktan da lisans programları okuyabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   yaparsınız

 23. Saitcan dedi ki:

  Merhabalar açıköğretim fakültesi sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü okuyorum. 2 yıllık olarak okuyorum ve son senem mezun olmak üzereyim. Pmyo sınavına girebilir miyim veya başvuruda bulunabilir miyim ?

  Aklıma takılan soru ; YGS sınavına girmem mi gerekiyor yoksa Üniversite açıköğretim 2 yıllık mezun olmam yeterli midir ?

  Saygılarımla.

  1. Admin dedi ki:

   TYT ile girebilirsiniz.

 24. Gamze dedi ki:

  Merhaba ben 4 yıllık işletme okuyorum.3.sınıfa geçtim.mezun olmadan polislik sınavlarına girebilirmiyim.mezun olmam şartmı

  1. Admin dedi ki:

   mezun olmalısın

 25. Sezen dedi ki:

  Merhaba ben üniversite 2. Sınıf öğrencisiyim fakat 1 yıldır okula devam etmiyorum kayıt sildirmek yada dondurmak gibi bir işlemde yapmadım teoride hala 2. Sınıf öğrencisi görünüyorum fakat bu yıl pmyo mülakatlarına katılacağım takdir edersiniz ki kabul edilip edilmeyeceğim kesin değil bu durumda Değerli Admin, kaydimi kesin aday olarak kabul edilmeden sildirmeme gerek var mı

  1. Admin dedi ki:

   Sorun yok.

 26. zekeriya dedi ki:

  merhabalar.. milli savunma üniversitesi (Subaylık) kazandım, aynı zamanda üniversiteyi de kazandım. bu ikilem arasında bakılacak olursa üniversiteyi dondurup subaylığa gitmem durumum olabilir mi? ya da askeriyeyi okurken bulunduğu aynı anda üniversiteyi okuma ihtimalim nedir.

 27. Ali Özdemir dedi ki:

  Merhaba Admin. 2 yıllık üniversite bitirdim şimdi dgs ye hazhazırlanıyorum. Dgs yi kazandığım zaman 3.siniftan devam ederken ön lisans mezunu olarak polislige girebilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Ön lisans mezuniyetin geçerli olursa evet.

 28. Fadime dedi ki:

  Önlisans birinci sınıftayım mezun olmadan polis olamaz mıyım? Çok istiyorum polis olmayı

  1. Admin dedi ki:

   TYT ile girersin

 29. ahmet dedi ki:

  lisans da 2.sınıfa geçtim matematiik okuyorum marmara ünide direk polisleğe geçebilirmiyim yatay geçiş tarzında

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

   1. ahmet dedi ki:

    peki.napmam gerekiyo tekrar tyt ye girmem mi gerekiyo.geçen sene aldığım puanı kullanamazmıyım yada?

    1. Admin dedi ki:

     TYT girmen gerekiyor.

 30. Mehmet dedi ki:

  Ben birşeyi merak ediyorum geçen senenin puanıyla pmyo ya yerleşilebilirmi

  1. Hakan dedi ki:

   Hayır

 31. Fatih dedi ki:

  Merhaba ben Fransa da yaşıyorum ve bu sene liseden mezun oldum, şimdi Türkiye ye temelli dönüyorum PMYO na girmek için ben şimdi ne yapmalıyım ?

  1. Hakan dedi ki:

   TYT girmelisin.

 32. Burak dedi ki:

  Şuan üniversite 1. sınıfım. Seneye bir üniversitede kaydım varken pmyo nun sınavına girip ,kazanırsam ve mülakatları geçebilirsem ondan sonra üniversitedeki kaydımı sildirsem oluyor mu yoksa baraj puanını geçip mülakatlardan önce vesaire üniversiteden kaydımı sildirmem mi gerekiyor ?

  1. Admin dedi ki:

   İlk dediğin şekilde olur.

 33. Serivan dedi ki:

  Admin ben şuan Önlisans bölümü okuyorum yatay gecis bolumler arasi gecis ile polislige girebiliyor muyuz? Nasıl oluyor ?

  1. Admin dedi ki:

   Öyle birşey yok.

 34. Mustafa dedi ki:

  Lisans son sinif oldum bu yil içerisinde yapılacak olan pomem alımlarına başvuru yapabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın

  2. Koçer dedi ki:

   Lisans 2. Sınıf öğrencisiyim. Bu yaz pmyo mülakatlarına girmeyi düşünüyorum. Tabii pmyo yu garantiye aldıktan sonra. Pmyo yu kazandığımız taktirde okulu hemen dondurmak veya bırakmak mı gerekiyor dımdızlak ortada kalmak istemiyorum nasıl bir yol izlemeliyim sizce ? Teşekkürler şimdiden.

 35. Ali dedi ki:

  Admin suan universite 1.sinifa basliyacagim universite 1.sinif okurken pmyo basvurabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 36. sina dedi ki:

  üniversite okuyorum polislik için illa tyt ye mi girmem gerekiyor, girmeden mülakatlara katılma şartı vs var mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 37. Muzaffer dedi ki:

  Bu yıl sınava hazırlanmadan girdim ve istediğim puanı alamadım fakat yine de ortada kalmamak adına biryerlere girecem. Seneye okurken tekrar sınava girip istenilen barajı açıp Polisliğe başvuru yapabiliyormuyum? Mesajları okudum başta mezun olmalısınız demişsiniz daha sonrasında okurken de girebilirsiniz demişsiniz anlayamadım beni aydınlatırmısınız?

  1. Admin dedi ki:

   Üniversite okurken TYT ile PMYO başvuru yapabilirsin.

 38. Recep dedi ki:

  Merhaba. ben 4 yıllık bölüm okuyorum. bu yıl son sınıfa geçtim. tyt sınavına girip istenilen barajı aştım. sorum şu: pmyo sınavına girip aynı zamanda bölümümü bir şekilde bitirme durumum varmı? açıktan okuma durumum veya normal okuma durumum varmı?

  1. Admin dedi ki:

   Yok maalesef.

 39. Fatih dedi ki:

  Lise bittikten sonra PMYO basvurabilirmim

  1. Admin dedi ki:

   Tabiki

 40. sc0ut dedi ki:

  Yukarda okurkende girilir demişşiniz burda farklı bir şey söylüyorsunuz.

 41. Sefa dedi ki:

  Şuan 4 yıllık bir bölüm okuyorum 3. Sınıftayım pomem e başvuru yapmak istiyorum mezun olmam gerekiyor mu yoksa basvuru yapabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın.

 42. Merve dedi ki:

  MErhaba ne önlisans mezunuyum şuan lisans tamamlama yapıyorum polis okulu kazandım diyelim önlisans diplomamı götürmek zorunda mıyım okuldan kayıt sildirmem gerek bu işlem için. Yoksa Aslı gibidir ve öğrenci olduğuma dair belge götürsem yeterli mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Yeterli olur.

 43. Burak dedi ki:

  Merhabalar , derslerimi gectim sadece stajım kaldı o da bitiyor , başvuru zamanı mezun durumda olamayabilirim bilirim ama mülakat zamanı diploma elimde olur , pomem başvurusu yapabilir miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 44. Süleyman dedi ki:

  Üniversite de iken PMYO girmek için tekrar tyt mi gircez yoksa lise sonda girdiğiniz puan mı baz alınacak. teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Tekrar girmelisin

 45. Güray dedi ki:

  Lisans 3.sınıf öğrencisiyim.Bu yıl TYT ye girdim barajı geçtim ve PMYO başvurusunu yaptım.Eğer kazanırsam PMYO yu okuyabilirmiyim?
  PMYO ya geçiş yaptığımda üniversitemdeki bölümümü dondurabilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   Okuyabilirsin. Üniversiteyle görüşün.

 46. Basri dedi ki:

  Üniversite 2.sınıf öğrencisiyim. Tyt girip barajı geçtim. İntibak eğitimine alınırken üniyi dondurmak veya ilişik kesmek gerekiyor mu ? Çünkü intibaktan sonra elenme durumu var . Dondurursak veya ilişik kesersek ortada kalmak gibi bir durumla karşılaşabilirim . Açıklık getirir misiniz ?

  1. Admin dedi ki:

   Dondurup gidiyorsun. Elenirsen üne devam edersin elenmezsen üne kaydını silersin.

 47. Şervan dedi ki:

  Güzel sanat lari bolumünden polisliğe girebirmiyim birde tyt puanım kaç olmalı

  1. Admin dedi ki:

   260 ve üstü TYT puanı isteniyor.

 48. dost dedi ki:

  iyi günler ben lise 4 geçtim 17 yaşındayım liseyi bitirdikten sonra 18 yaşında olamıyorum dogal olarak pmyo başvuramıyorum.
  üniversite okurken bida pmyo başvurabilirmiyim detaylı bilhi veririsiniz

  1. Admin dedi ki:

   Evet başvurabilirsin.

 49. omralvr dedi ki:

  Iki yıllık üniversite okuyorum son sınıfa gectim ama alttan derslerim olduğu için okulum bir sene daha uzadı bu sene kpssye girebiliyorum eğer polislik için yeterli puanı alırsam kpssden polisliğe başvuru yapabilir miyim ? Yani mezun olmadım okulum uzadığı için cevaplarsaniz memnun olurum teşekkürler şimdiden

  1. Admin dedi ki:

   Mezun olmadan olmaz.

 50. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar. Bu sene Pdr 2. Sınıfa başlıyorum yani bi sıkıntı olmazsa 2021 yılında mezun olucam. PMYO ya başvurup kabul edilirsem lisansı donudurabilir miyim? Ayrıca lisansı bitirip üni mezunu polisliğe başvursam paemin kaldırılacağını falan duymuştum doğruluğu nedir bilginiz var mı öyle bişey olursa üni mezunu olup ni daha mı 2 yıl polislik okuycaz? Teşekkür ediyorum şimdiden ?

  1. Admin dedi ki:

   Dondurma işini üne ile konuşmalısın. PAEM dışarıdan 2020 de son öğrenci alacak. Lisans mezunu olursan KPSS ile POMEM okursun 5 ay

 51. Eren dedi ki:

  Üniversite 4. Sınıfa geçtim lisans puanım p3 60 polis veya asker olmak istiyorum. İnternette bir çok kafa karıştırıcı haber var. Ben buradan polisliğe geçebiliyormuyum, hangilerine başvurabiliyorum, 2019 yılını mı beklemem gerek, bunun bilgilerini nerden öğrenebilirim.

  1. Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın

 52. Eyüp dedi ki:

  Ben liseden mezun olduğumda 17 yaşında olacağım tyt ye girdiğimde üniye gidicem ve üni 1. Sınıfın sonunda başvurabiliyorum tyt nin 1 sene sonra geçerliliği varmı yoksa tekrar tyt girmem gerekiyor mu

  1. Admin dedi ki:

   1 sene geçerli pmyo için tut

 53. Serhat dedi ki:

  Ben üniversite 3. Sınıfa geçtim. Her hangi bir puan almadan ygs gibi sinavlardan polislige başvuru yapabiliyomuyuz

  1. Admin dedi ki:

   TYT le evet

 54. Osman dedi ki:

  Merhaba ben universiteye kayit oldum pmyo yu kazaninca universiteye kayitliyken polis akademesine nasil kaydolacagim

  1. Admin dedi ki:

   Üniversiteyi dondurup gideceksin

 55. Erdem dedi ki:

  Merhaba, ben şu anda hazırlık sınıfı öğrencisiyim üniversitede okulu dondurup polislik basvurusu yapabilir miyim tyt puanım 270.

 56. Erdem dedi ki:

  Merhaba, ben üniversitede hazırlık okuyorum okulu dondurup polisliğe girebilir miyim tyt puanım 270.

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 57. Nesibe dedi ki:

  Mrb ben sosyal hizmetleri kazandım 1 yıl okuduktan sonra pmyo başvuru yapsam mülakatı kazanmasam okuduğum bölümde yanar mı hala bölümüme devam edebilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Devam edersin

 58. barış dedi ki:

  3. sınıf lisans öğrencisiyim PMYO sonuçlarını bekliyorum şayet kazanırsam dondurmama gerek varmı yani dondurmadan pmyo na kayıt yaptırabilir miyim. çünkü dondurup gitsem ve genel sağlıkta kalsam okulum uzamış olucak.

 59. barış dedi ki:

  üniversite 3. sınıfım kaydımı sildirmek veya dondurmak zorunda mıyım? pmyo kazanırsam gider kayıt yaptıra bilirmiyim üni kaydım varken. yani üniye gitmem önemli değil sonradan kendiliğinden silinir zaten gitmicem kazanırsam üniye, sadece dondurmadan pmyo ya kayıt yapılabiliyomu onu öğrenmek istiyorum

 60. Sibel dedi ki:

  Merhaba, ben 3.sınıf üniversite öğrencisi yim polislik sınavlarına girebilir miyim,

  1. Admin dedi ki:

   hayır ..Mezun olmanız lazım.