Üniversitede Okurken Polisliğe Girilir mi?

23.05.2017
A+
A-
Üniversitede Okurken Polisliğe Girilir mi?

Polis meslek yüksek okulları sınavlarına girmek isteyen adaylar lise sonda iken ve liseden mezun olduktan sonra 26 yaşından gün almadıkları sürece polis meslek yüksek okulu sınavlarına girebilmektedirler. Bazı adaylar da lise sonda veya liseden mezun olduktan sonra polis meslek yüksek okulu sınavlarına girerek başarısız olmuş ve üniversiteyi kazanarak üniversite okumaya başlamış olabiliyorlar ve bu adaylar üniversitede okurken polis meslek yüksek okulu sınavlarına tekrar girmek istiyorlar. Bu yazımızda bu durumun nasıl olacağını anlatacağız.

Üniversite Okurken Pmyo Sınavlarına Girilebilir mi?
Üniversite öğrenimine başlamış olan adaylar yapılacak olan yüksek öğretime geçiş (YGS) ye girerek polis meslek yüksek okulunun gerektirdiği baraj puanını alabilirlerse sınavlara üniversitede okurken girebilirler. Üniversite de okuyan adaylar şartları tuttuğu sürece kaçıncı sınıfta okuduklarına bakılmaksınız polis meslek yüksek okulu sınavlarına girebilirler. Genel olarak üniversitede okuyan adaylar istenilen lise diploması konusunda sorun yaşamaktadırlar burada da polis akademisi üniversite okuyan adaylardan üniversiteden onaylı lise diplomasının fotokopisi ile işlem yapmaktadırlar yani üniversitede okuyan adayların şartları tuttuğu sürece polis olmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Unutmadan arkadaşlar okuduğunuz bölüm lisans veya ön lisans farketmemektedir önemli olan şartlarınızın tutmasıdır.

Üniversite Okurken Pöh’ Sınavlarına Girilebilir mi?
Peki polis özel harekat adayları üniversitede okurken polis olabilir mi ona değineceğiz. Yukarıda polis meslek yüksek okulu sınavlarına üniversite okuyan adayların girip giremeyeceğini sizler için açıkladık arkadaşlar. Yukarıda ki durumun aynısı polis özel harekat adayları için de geçerli. Tabi polis özel harekat lise mezunu olarak alım yaparsa bu durum geçerli olacaktır arkadaşlar bildiğiniz gibi ilk defa lise mezunu dahil polis özel harekat alımı yapıldı.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 258 YORUM
 1. Avatar Uğur dedi ki:

  Merhaba , ben lisans 2. Sınıftayım bu sene tyt ile polisliğe gitmeyi düşünüyorum lisans egitimimi dondurup gidebilir miyim cevap olumluysa tyt ile 2 yılda polis olduktan sonra dondurduğum lisans eğitimine devam edebilir miyim veya nasıl edebilirim. 2. Öğretim olarak mı açıktan mi ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Lisan eğitiminizi tamamlamanız lazım..

 2. Avatar yaren dedi ki:

  lisans birinci sınıftayım bu sene tyt ile polisliğe gidebilir miyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 3. Avatar Mert dedi ki:

  Ben ön lisans birinci sınıftayım eğer poh bir alim yapsa lisans ve ön lisans dan alım yapsa ben başvurabilir miyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 4. Avatar sibel dedi ki:

  ben lisans 1. sınıftayım haziranda tyt sınavına girerek pmyo girebilir miyim acaba

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

   1. Avatar sibel dedi ki:

    peki üniversiteyi dondurup gidebilir miyim

 5. Avatar Burak dedi ki:

  Ben simdi tyt ye hazirlaniyorum.universiteyi kazandim ve gittim ayni zamanda pmyo yuda kazandim pmyo ya gecis yapabilirmiyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır….

 6. Avatar Furkan dedi ki:

  Ben Anadolu Üniversitesi Açık öğretim son sınıf ögrencisiyim, polis özel harekat alımları yapıldığı zaman başvuruda bulunabilir miyim yani 2 yıl örgün okudum dgs ile açık öğretime geçtim ve şuan 4.sınıftayım sınavları verip okulu komple bitirme şartım var mıdır yoksa şuanda da başvurabiliyor muyum sevindirecek bir haberinizi bekliyorum

 7. Avatar MERT dedi ki:

  merhabalar ben önlisans 2.sınıf okuyorum bu yıl ki tyt sınavına başvuru yapıp sonuçlarına göre polislik şimdiki okulumu dondurabilirmiyim ve de sadece tyt sınavı yeterlimi başka hangi sınavlara başvuru yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim

  1. Avatar Mustafa dedi ki:

   Merhabalar ben lisans ikinci sınıf öğrencisiyim tyt ile PMYO da başvuruda bulunabilir miyim örgün eğitimimi dondurmadan

 8. Avatar Erdem dedi ki:

  Ben önlisans 1. Sınıfim bu sene ki tyt ye girip pmyo gelirse üniversiteyi dondurup gitme gibi bir durumum var mi yardimci olursaniz sevinirim.