Üniversite Okurken Polis Olunur Mu ?

03.07.2018
A+
A-
Üniversite Okurken Polis Olunur Mu ?

Tüm eğitim gruplarında olduğu gibi üniversitede okuyan adaylarda da polis olma hevesi olabilmektedir. Bu hem en başından itibaren polis olmayı istemekle alakalı olabilir, hem de okuduğu bölüm sonrası yapacağı mesleği yapmak istememesiyle ortaya çıkan bir istek olabilir. Günümüzde üniversite sayısının çoğalması ve bölümlerin artmasıyla birlikte, eskiye oranla üniversite okuyan ve üniversite mezun olan insan sayısında büyük bir artış yaşanmıştır. Bu artışla birlikte ortaya çıkan arz, talebe oranla bir hayli fazladır. Günümüzde örneğin iktisadi idari bilimler fakültesi mezunu binlerce işsiz insan vardır. Adaylar da bundan dolayı başka şekillerde meslek edinmeye çalışmaktadırlar. Polislikte üniversite mezunu adayları alan mesleklerden biri olduğu için son yıllarda birçok üniversite mezunu aday polis olmaya çalışmaktadır.

Polis olmak isteyen adayların kendilerini her açıdan hazır tutmalarında fayda var. Bir aday makine mühendisliği okuyorsa mezun olduktan sonra istediği şartlarda iş bulamıyorsa polis olmak isteyebilir. Ancak adayın burada dikkat etmesi gereken şey, makine mühendisliği mesleğini icra ederken kendisinde aranan yeterliliklerle polis olduktan veya polis olurken kendisinde aranan yeterlilikler birbirine oranla çok farklıdır. Polislik fiziki olarak sağlıklı olmayı gerektiren mesleklerden biridir. Narkotik, terörle mücadele gibi çok farklı branşarlarda çalışan polisler, sürekli olarak suçlularla mücadele halindedir. Elbette masa başı iş yapan polis memurları da vardır, ancak genel olarak polisler fiziki olarak sağlıklı olmayı gerektiren şekilde çalışmaktadır. Bu sebeple de üniversitede eğitim gören adayların kendilerini fiziki olarak hazırlamaları gerekmektedir.

Üniversite mezunu adaylar tüm polis eğitim merkezlerine başvuru yapabilirler ancak burada dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Örneğin PMYO için başvuru yapacak adayların 26 yaşından büyük olmamaları şartı aranır. Eğer adaylar üniversiteyi bitirdikleri zaman 26 yaşından büyük değillerse PMYO için başvuru yapabilir. PAEM ve POMEM için de üniversite mezunları başvuru yapabilirler. Elbette burada 4 yıllık üniversite mezunlarından yani lisans mezunlarından bahsediyoruz. Eğer adaylar ön lisans mezunu durumundalarsa POMEM ve PMYO için başvurabilirler ancak PAEM için başvuru yapmaları mümkün olmaz. Üniversite okurken adayların polisliğe geçmeleri gibi bir durum söz konusu değildir.  Her üniversite okuyan aday doğal olarak lise mezunu olduğu için PMYO başvurusu yapmaları mümkündür. Öyle bir durumda da üniversite eğitimlerini dondurup veya sonlandırıp PMYO’da kabul edilmeleri durumunda eğitim alabilirler.

Üniversite Okurken Polis Olunur Mu ?

Üniversite okuyan adayların birçoğu mezun olduktan sonra polis olmayı istemektedir. Bazıları da mezuniyeti beklemeden hemen polis olabilmenin hayalini kurar. Ancak adaylara belirtmekte fayda var ki, üniversite okurken aynı anda polis olmanız mümkün değildir. Üniversite okuyan adayların lise diplomaları olduğundan dolayı sadece PMYO için başvuru yapabilirler. Adaylar üniversite mezunu olmadıkları sürece lise mezunu olarak kabul edilirler. Böyle bir durumda da PAEM ve POMEM için başvuru yapmaları mümkün olmaz. Çünkü PAEM sadece lisans mezunlarını yani 4 yıllık üniversite mezunlarını kabul ederken, POMEM hem lisans hem ön lisans yani 2 yıllık üniversite mezunlarını kabul eder. PMYO ise lise mezunlarını kabul eden tek polis eğitim birimi konumundadır. Tüm polis eğitim birimleri Polis Akademisi çatısı altında eğitimlerine devam edip polis yetiştirseler de, öğrenci alımlarında farklı uygulamalar mevcuttur. Sizlere detaylı olarak üniversite okurken ya da üniversite mezunu olduktan sonra nasıl polis olabileceğinizi aktaralım;

 

 • Lisans ve ön lisans olarak, yani 4 yıllık ve 2 yıllık olarak üniversite okuyan adaylar hem üniversite eğitimi görüp hem de aynı anda polislik eğitimi alamazlar. Üniversite okuyan adaylar daha mezun olmadıkları için lise mezunu statüsünde yer alırlar. Yani sadece lise mezunlarının başvurabileceği polis eğitim birimlerine başvuru yapmaları mümkün olur. Günümüzde lise mezunu adayları kabul eden tek polis eğitim merkezi ise PMYO yani Polis Meslek Yüksek Okulu’dur. Adaylar üniversite diplomalarını alıp mezun olduktan sonra polislik başvurusu yapmak istiyorlarsa da o zaman çok daha avantajlı olurlar. Hem PAEM, hem POMEM, hem de PMYO için başvuru yapmaları mümkün hale gelir. Elbette burada dikkat edilecek nokta PMYO için başvuracak adayların 26 yaşından gün almamış olmaları gerektiğidir. Diğer 2 polis eğitim merkezi için yaş sınırı daha fazla olmasına rağmen, lise mezunlarını ve lise son sınıf öğrencilerini de kabul eden PMYO için yaş sınırı daha azdır.

 

 • Adaylar üniversite kaçıncı sınıfta olurlarsa olsunlar polis olmak için tek fırsatları PMYO ‘dur. Eğer üniversitenin bitmesini beklmeden polis olmak istiyorsanız üniversitenizi donduracak daha sonra PMYO için başvuruda bulunacaksınız. Bunun için üniversite sınavının son hali olan TYT sınavına girip o yıl içerisinde istenilen baraj puanı almanız Her yıl baraj puan değişebilse de genellikle 260 bandında olduğunu söyleyebiliriz. Yani üniversite okurken TYT sınavına girip oradan başarılı sonuç elde ederseniz polis olabilirsiniz. Ancak sadece TYT ile polis olmanız mümkün olmaz, PMYO için kabul edilecek adaylara fiziki mülakat ve sözlü mülakat da uygulanır.

 

 • Eğer polis olmak isteyen adaylar üniversite mezunuysa bu durumda PAEM ve POMEM için de başvuru yapmaları mümkün olur. PAEM’in bir avantajı mezun ettiği adayların direkt olarak komiser yardımcısı rütbesiyle mezun olmasıdır ve sadece lisans mezunlarını kabul eder. Ancak kontejanı genellikle 2200 dolaylarında olmaktadır. Bu rakamın da 2000 tanesi erkek, 200 tanesi bayan adaylardan oluşur. PAEM için de başvuruda bulunacak adaylar için de aynı şekilde fiziki mülakat ve sözlü mülakat vardır. POMEM de hem lisans hem ön lisans mezunlarını kabul eder. İkisi için de KPSS puanı yazılı sınav niteliği taşır ve ayrı bir yazılı sınav düzenlenmez. Aday kitapçıklarında her yıl alım şartları detaylı şekilde yer almaktadır.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 82 YORUM
 1. blank Sami dedi ki:

  Uzman cavus olarak gören yapıyorum bekcilige geçebilir miyim istifa etmeden kazandiktan sonra istifa etsem kabul olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   olur

   1. blank Fadime dedi ki:

    Merhaba ben bu yil on lisans bitirdim , fakat ortaöğretim kpss sinavina girdim . Ortaöğretim puanimla polislik başvuru yapabilir miyim oluyor mu.

    1. blank Admin dedi ki:

     evet…

    2. blank Beyza K dedi ki:

     Merhaba, benim üniversitede son dönemim,) mezun olmak için sadece iki dersim kaldı ve ay sonu(aralık) mezun olacağım. Yine de başvuramıyor muyum?

  2. blank Deniz dedi ki:

   Lisans okuyorum okulumu dondurup veya kaydımı sildirip polis olabilirmiyim orta öğretim kpss ile

 2. blank Habibe dedi ki:

  Açıköğretim ön lisans mezunuyum başvuru yapabilir miyim?

  1. blank Hakan dedi ki:

   Evet.

   1. blank Canan dedi ki:

    2018 kpss puaniyla 2019 da alinacak polislige basvuruda bulunabilir miyim acaba?

    1. blank Admin dedi ki:

     Evet

   2. blank Emre dedi ki:

    Ben önlisans mezunuyum ayni zamanda lisans öğrencisiyim lisans eğitimimi dondurup pomem eğitimi alabilirmiyim. Polislikle okulu beraber yapmak istiyorum

    1. blank Admin dedi ki:

     önlisans mezunu olarak başvuru yapabilirsiniz…

    2. blank Hasan dedi ki:

     4 yıllık örgün öğrenimime devam etmekteyim önlisans mezunuyum ve önlisans kpss ye girdim pomem e başvurur ve kabul edilirsem pomem de öğrenciyken üniversiteye kayıtlı olmam sorun olur mu veya başvuruda sorun olur mu ? Teşekkürler.

    3. blank Admin dedi ki:

     problem olmaz…

 3. blank Nazlı YADİGAR dedi ki:

  Batman Üniversitesinde Beden Eğitimi Ve Spor Yüksek okulunu okumaktayim 3.sinifim okul bitikten sonra gelmek istiyorum lutfen bu msjimi tüm yetkililere gösterin

 4. blank Gökçe dedi ki:

  Ben şuan üniversite 2. Sınıftayim okuldan kaydımı sildirmeden mülakatlara girmem mümkün mü?

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

 5. blank Misafir dedi ki:

  Lisans mezunu olupta 2.üniversiteyi okurken aynı anda paemde eğitim görebilir miyim? 2.üniversiteyi dondurmak veya kayıt silme zorunluluğu var mı? Aynı anda okuma imkanı varr mı acaba

 6. blank Zehra dedi ki:

  Ben önlisans mezunuyum ancak dikey geçiş ile lisans eğitimi görüyorum şu anda polisliğe önlisanstan giriş yapmak istiyorum bunun için lisans eğitimini sonlandırmak zorunda mıyım yoksa okulumu dondurmam yeterli olur mu

  1. blank Admin dedi ki:

   dondurmanız yeterli olacaktır….

 7. blank ayşe dedi ki:

  Merhabalar şuanda üniversite 4.sınıftayım geçen sene kpss lisans sınavına girdim 60 üzeri aldım lisans mezunu olarak 2019 polislik başvurabilir miyim yoksa mezun olup seneye mi başvuruluyor

  1. blank Admin dedi ki:

   MEZUN olmanız gerekiyor…

   1. blank ayşe dedi ki:

    Üzücü ama bilgilendirme için teşekkür ederim 🙂

   2. blank anıl dedi ki:

    4 yıllık okurken 2 yıllık önlisans diploması alırsak kabul olur mu?

    1. blank Admin dedi ki:

     evet…

    2. blank Enes dedi ki:

     Üniversitesi 4. Sınıfa geçtim Bu yıl kpss sınavına girdim 70 puan aldim polisliğe gidebilrmiyim yoksa mezun olmammi gerekiyor

 8. blank ayşeee dedi ki:

  lisans mezunuyum. pomem e girmek istiyorum ancak bir yandan da AÖF’ ten ikinci üniversite okumayı düşünüyorum. bu durum bana bir sorun çıkartır mı ??

  1. blank Abdulrezzak dedi ki:

   Olmaz benim arkadaşım da polis ve aöf de okuyor. Sadece sınavlar sıkıntı olur çalışmaya zaman vs.

  2. blank Turan dedi ki:

   Şuan lisans okuyorum aynı zamanda bi önlisans programına kayıt yaptıracağım bu keiayıt işleminden sonra pmyo mülakatı olacak eğer kazanırsam kayıt yaptırdığım önlisans programı pmyo öğrencisi olmama engel olur mu ne yapmam gerekir?

 9. blank Abdul dedi ki:

  Merhaba ben bu yıl eylül ayındaki 25.pomeme başvuracam fakat iki dersim var güz döneminde bide ben polislik eğitimine başlamadan mezun olacam. Yani mülakat sürecinde öğrenci gözükuyorum. Olur mu başvursam.

  1. blank Admin dedi ki:

   mezun olmanız gerekiyor…

   1. blank Havva salgar dedi ki:

    Merhaba 2 yıllık üni okuyup kpps polis olmayı düşünüyorum acaba böyle birsey mumkunmu

 10. blank Ömer dedi ki:

  Hocam 2 yıllık myo mezunuyum Dgs ile 4 yıllığa geçiş yaptım ama 4 yıllığı bitirmeden önlisans tan pomem e başvurabilirmiyim??

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

 11. blank Zeynep dedi ki:

  Merhaba. Ben ben bu sene üniversiteye gideceğim. Ama polislik istiyorum. Üniversiteye yerleştikten sonra polislik mülakatlarına falan girsem. Kazanırsam da üniversitedeki kaydımı dondurup veya silip PMYO’ya başlasam olur mu?

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

   1. blank İrem dedi ki:

    Merhaba örgün olarak lisans 3. Sinif ogrencisiyim ayni zamanda açık öğretimden önlisans mezunuyum bu yıl başvuru yapsam kabul olursa örgün egitimimi dondursam olur mu acaba

    1. blank Admin dedi ki:

     olabilir

 12. blank salih dedi ki:

  Ben suan hazırlık sınıfındayım ve kaldım 1 ay sonra eylulde birdaha sınavım var bu sene tyt ham puanım da yetıyo polisliğede başvurmak istiyorum üniversitemi dondurmadan mümkün mü ?

  1. blank Admin dedi ki:

   DONDURMANIZ GEREKİYOR…

 13. blank SEVGİ MENTEŞ dedi ki:

  BEN 34 YAŞINDA BAYANIM LİSE MEZUNUYUM.POLİS YADA ASKER OLMAK GENÇLİK HAYALİM.EVLENDİM 1 ÇOCUĞUM VAR 12 YAŞINDA EŞİMDEN AYRILALI 9 SENE OLDU HAYAT KOŞTURMASINDAN HAYALİMİN PEŞİNE GİDEMEDİM AMA ÇOK İSTİYORUM.İLLA 2 YILLIK BİR BÖLÜMDEN MEZUN OLMAM ŞART MI?YAŞIM ASKER YADA POLİS OLMAYA ENGEL DİYE BİLİYORUM BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.

  1. blank Admin dedi ki:

   yaş sorunu var…

   1. blank Merve dedi ki:

    Merhaba ben bu sene önlisanstan mezun oldum fakat 2. Üniversiteye kayıt yaptırmak istiyorum yine önlisans bölümü olucak polisliğe basvurabilmem için 2. Üniversite kaydımı sildirmem veya dondurmam mı gerekiyor yoksa açıktan 2. Üniversite okurkende başvurabilir miyim

    1. blank Admin dedi ki:

     dondurmanız gerekiyor..

    2. blank Merve dedi ki:

     2. Üniversite örgün değil ama Açık öğretim yani uzaktan eğitim olarak okuyacagım bu durumda da engel olur mı dondurmam gerekir mi

    3. blank Admin dedi ki:

     evet…

 14. blank Ali dedi ki:

  Ben üniversiteye bu sene kayıt yaptım aynı zamanda pmyo sınavına da başvurdum. Üniversite kaydımı pmyo sınavını kazandıktan sonra silsem olur mu ?

 15. blank Gürhan dedi ki:

  Merhaba hocam bir sorum olacaktı polislikte kellik sıkıntı çıkarıyor mu?
  Saçkıran engel olur mu?

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

 16. blank Hasan dedi ki:

  Yüksek lisans yapıyorum su anda POMEM mülakatına girdim. Yüksek lisans ve pomem ikisini birlikte devam ettirebilir miyim .

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

 17. blank Merve dedi ki:

  Ben lisans birinci sinif ogrencisiyim polislik sinavina basvurabilirmiyim yada lisans ikinci sinifi bitirdikten sonra direk polislige basvurabilirmiyi

  1. blank Admin dedi ki:

   mezun olmanız gerekiyor…

 18. blank Musa dedi ki:

  Merhabalar verdiğiniz bildiler için çok sağolun. Lakin benim şöyle bir problemim var 4. Sınıfım ben komiser yardımcılığı için bu sene mülakatlara girmeyi düşünüyorum tabi olursa. Lakin benim ilk dönem uzuyor. Eğer mülakat hemen neticelenmiyorsa yani sonuçlar veya yerleştirme attık neyse tam bilmiyorum ben okulu sadece ilk dönemi bitirene kadar hallolmazsa ve bende bitirirsem kısacası yetiştirirsem olur mu? Lütfen yardımcı olunuz.

 19. blank Kaya dedi ki:

  Suan 4 Yıllık Bir Üniversitede Okuyorum Ama Üniversiteye Gitmiyorum Dondurmaya Çalıştım Ama Bir Türlü Donduramadım Tyt Sınavınada 4 Ay Kaldı Belirledikleri Baraj Puanını Aldim,Polisliği Kazandım Diyelim Dondurmadan PMYO’ya Başvurabilirmiyim
  Cevaplarsanız Sevinirim Teşekkürler

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

   1. blank Kaya dedi ki:

    Kusura Bakmayın Okudugum Kadarıyla Dondurulursa Pmyo Basvuru Yapabilecegimizi Polis Olabilecegimiz Yaziyordu Lütfen Cevaplarsanız Sevinirim Benim İcin Cok Onemli

   2. blank Kaya dedi ki:

    Kusura Bakmayin Bir Sey Daha Soracagim Simdi Üniyi Dondurmadan da Polis Olabilirim Degil mi
    Bazı Yerlerde Olamayacagi Yaziyorda Ondan Soruyorum

    1. blank Turan dedi ki:

     Kaya şu an polis oldun mu?

    2. blank Turan dedi ki:

     Kaya ben de seninle aynı durumdayım .Cevabını bulduysan bana da açıklarmısın? Teşekkürler

   3. blank Enes dedi ki:

    Merhabalar ben önlisans mezunuyum bu senede örgünde lisans kazandım önlisans kpssye girdim lisansta 1. Sınıfım, önlisansta mezunum lisans okuyor olmam önlisanstan polis olmama engel teşkil edermi engel değilse nasip olursa kazanırsam lisansı napıcam dondurucammı kayıtmı sildiricem yada mülakata gidene kadar kaydımı dondurayımmı gitmeden yoksa kazanana kadar lisans kaydımla ilgili birşey yapmama gerek yokmu yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 20. blank Bekir dedi ki:

  Ben şuan lisans 1. Sınıf öğrenciyim okulu dondurup 2019 yılı tyt puanımla pmyo için kayıt yaptırabilir miyim?

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

 21. blank Turan dedi ki:

  Ben üniversite okuyorum, üniversitemi okurken sınava girsem kazanıp kazanmadığım belli olduğu zaman üni versite kaydımı sildirsem olmaz mı? Yani illede üniversite kaydımı dondurmammı gerekiyor.

  1. blank mert dedi ki:

   merhaba dostun sorunun cevabıni bulabildin mi merak ettim ben de ?

 22. blank Turan dedi ki:

  PMYO nun resmi sitesinden de baktım , illede üniversiteyi dondurun sınava öyle girip kazanın diye bir yazı görmedim.

 23. blank Şükrü dedi ki:

  Tokat merkezdeyim okudğum siteler bna en yakın pmyo na gidiyormuşum kazandğım takdirde hangisine giderim

 24. blank Yusuf dedi ki:

  ben şuanda üniversite yei kazandım tyt den 360 puan aldım acaba üniversiteyi 1 yıl okuyup eski tyt puanımla yani 360 puanımla pmyo başvurabilirmiyim cevaplarsanız çok sevinirim ?

 25. blank Yus dedi ki:

  Merhaba. Ön lisans mezunuyum anadolu üniversitesi ile dgs yapacağım. 3. Sınıf okurken polis adayı olabilirmiyim ?

  1. blank Admin dedi ki:

   mezun olmadan pmyo ya katılabilrisiniz…

 26. blank Kıvanç dedi ki:

  Yüksek lisans öğrencisi POMEM’ e girebilir mi?

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

 27. blank oğuz dedi ki:

  admin ben ön lisans mezunuyum ve ön lisans kpss ye de gireceğim ancak dgs ye de girdim ve tercih yapcağım eger ben lisans bölümüne yerleşirsem polis olmama engel olur mu ? ben o üniveristeyi bitirene kadar ön lisans mezunu olarak gözükeceğimi biliyorum bu yüzden sorun olmayacağını düşünüyorum siz ne dersiniz ?

 28. blank Alican dedi ki:

  Merhaba ben şuan önlisans öğrencisiyim son sınıfım ve kpss başvurdum sınava girdim önlisans kpss ye ordan aldığım puanla polisliğe başvuru yapabiliyor muyum bide o süreçte okul bitiyor mesela okulu bitiren o süreci kulanamazmiyim ve son bı soru bu yıl 65 puan olarak belirlendi başvurunun kabul olması için 65 puan almam yeterli mi yoksa benden yüksek alanlar başvurularını kabul ediyorlardı yani kısaca 65 puan alırsam mülakatlarda kalmam başvuru yapma hakim başvuruda elenme gibi bı durum oluyormu

 29. blank Ethem dedi ki:

  Cevabı öğrendin mi dostum bende lisans son sınıfım başvuru yapabiliyor muyuz mülakata kadar mezun oluyoruz ogrendiysen dönüş yapabilirsen sevinirim.

 30. blank Hasan dedi ki:

  Açıköğretim Önlisans okuyorum son sınıftayım fakat bu yılın sonunda mezun oluyorum önlisans kpss girdim üstenilen puanın uzerinde aldım polisliğe başvuru yapabiliyormuyum mezun olmadan

 31. blank Bilal dedi ki:

  Merhaba ben aöf önlisans mezunuyum.. Ayrıca başka üniversite örgün lisans öğrencisiyim ama pandemiden dolayı uzaktan eğitimle ders ve sınavlara giriyoruz.. Önlisans Kpss 2020 de geçerli puanda aldım.. Sorum şu; pomem de lisans eğitimime devam edebilir miyim?

  2.sorum da şu; yaşım 28 ve askerlik te’cilimin de yaş sınırından dolayı hak vermediler ve aralığın sonunda sona erecek.. Pomem de askerliğimi te’cil ederler mi ve edilirse ne zamana kadar te’cil edilir?..

 32. blank Furkan Nur dedi ki:

  Merhabalar. Ben bu sene üniversite mezunu olacağım. Fakat alttan 3 dersim var seneye birinci dönemde bu dersleri vereceğim. Seneye birinci dönem polis alimi olursa başvurabilir miyim?

 33. blank Eda dedi ki:

  Bilen birisi yardimci olursa sevinirim. Önlisans mezunu olacagim ocak’ta. Önlisanstan pomemi kazanip memur olduktan sonra komiser olmak istersem ek olarak 4 yillik ayri bir bolummu okumam gerekiyor yoksa mezun olmus oldugum onlisans bolumunu lisansa mi tamamlamaliyim?

 34. blank Melek dedi ki:

  Merhaba ben önlisans mezunuyum fakat önlisans kpssden 1 puanla kaçırdım geçemedim. Şuan lisans öğrencisiyim lisans kpssine girip polisliğe başvurabilir miyim

 35. blank 👍👍 dedi ki:

  1 61 boy polis olabilirmiyim ve üniversiteyi bitirip hemen polis olabilirmiyim

 36. blank Melike dedi ki:

  Merhaba ben başvuru yapmafım daha soğrusu günü geçmiş şimdş tyt den alfığım puanla polislik üni başvursam seneyemi katılabiliyorum başvurmam gerekli değilmi lütfen cevap verin