Üniversite Okurken Polis Olunur Mu ?

03.07.2018
A+
A-
Üniversite Okurken Polis Olunur Mu ?

Tüm eğitim gruplarında olduğu gibi üniversitede okuyan adaylarda da polis olma hevesi olabilmektedir. Bu hem en başından itibaren polis olmayı istemekle alakalı olabilir, hem de okuduğu bölüm sonrası yapacağı mesleği yapmak istememesiyle ortaya çıkan bir istek olabilir. Günümüzde üniversite sayısının çoğalması ve bölümlerin artmasıyla birlikte, eskiye oranla üniversite okuyan ve üniversite mezun olan insan sayısında büyük bir artış yaşanmıştır. Bu artışla birlikte ortaya çıkan arz, talebe oranla bir hayli fazladır. Günümüzde örneğin iktisadi idari bilimler fakültesi mezunu binlerce işsiz insan vardır. Adaylar da bundan dolayı başka şekillerde meslek edinmeye çalışmaktadırlar. Polislikte üniversite mezunu adayları alan mesleklerden biri olduğu için son yıllarda birçok üniversite mezunu aday polis olmaya çalışmaktadır.

Polis olmak isteyen adayların kendilerini her açıdan hazır tutmalarında fayda var. Bir aday makine mühendisliği okuyorsa mezun olduktan sonra istediği şartlarda iş bulamıyorsa polis olmak isteyebilir. Ancak adayın burada dikkat etmesi gereken şey, makine mühendisliği mesleğini icra ederken kendisinde aranan yeterliliklerle polis olduktan veya polis olurken kendisinde aranan yeterlilikler birbirine oranla çok farklıdır. Polislik fiziki olarak sağlıklı olmayı gerektiren mesleklerden biridir. Narkotik, terörle mücadele gibi çok farklı branşarlarda çalışan polisler, sürekli olarak suçlularla mücadele halindedir. Elbette masa başı iş yapan polis memurları da vardır, ancak genel olarak polisler fiziki olarak sağlıklı olmayı gerektiren şekilde çalışmaktadır. Bu sebeple de üniversitede eğitim gören adayların kendilerini fiziki olarak hazırlamaları gerekmektedir.

Üniversite mezunu adaylar tüm polis eğitim merkezlerine başvuru yapabilirler ancak burada dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Örneğin PMYO için başvuru yapacak adayların 26 yaşından büyük olmamaları şartı aranır. Eğer adaylar üniversiteyi bitirdikleri zaman 26 yaşından büyük değillerse PMYO için başvuru yapabilir. PAEM ve POMEM için de üniversite mezunları başvuru yapabilirler. Elbette burada 4 yıllık üniversite mezunlarından yani lisans mezunlarından bahsediyoruz. Eğer adaylar ön lisans mezunu durumundalarsa POMEM ve PMYO için başvurabilirler ancak PAEM için başvuru yapmaları mümkün olmaz. Üniversite okurken adayların polisliğe geçmeleri gibi bir durum söz konusu değildir.  Her üniversite okuyan aday doğal olarak lise mezunu olduğu için PMYO başvurusu yapmaları mümkündür. Öyle bir durumda da üniversite eğitimlerini dondurup veya sonlandırıp PMYO’da kabul edilmeleri durumunda eğitim alabilirler.

Üniversite Okurken Polis Olunur Mu ?

Üniversite okuyan adayların birçoğu mezun olduktan sonra polis olmayı istemektedir. Bazıları da mezuniyeti beklemeden hemen polis olabilmenin hayalini kurar. Ancak adaylara belirtmekte fayda var ki, üniversite okurken aynı anda polis olmanız mümkün değildir. Üniversite okuyan adayların lise diplomaları olduğundan dolayı sadece PMYO için başvuru yapabilirler. Adaylar üniversite mezunu olmadıkları sürece lise mezunu olarak kabul edilirler. Böyle bir durumda da PAEM ve POMEM için başvuru yapmaları mümkün olmaz. Çünkü PAEM sadece lisans mezunlarını yani 4 yıllık üniversite mezunlarını kabul ederken, POMEM hem lisans hem ön lisans yani 2 yıllık üniversite mezunlarını kabul eder. PMYO ise lise mezunlarını kabul eden tek polis eğitim birimi konumundadır. Tüm polis eğitim birimleri Polis Akademisi çatısı altında eğitimlerine devam edip polis yetiştirseler de, öğrenci alımlarında farklı uygulamalar mevcuttur. Sizlere detaylı olarak üniversite okurken ya da üniversite mezunu olduktan sonra nasıl polis olabileceğinizi aktaralım;

 

 • Lisans ve ön lisans olarak, yani 4 yıllık ve 2 yıllık olarak üniversite okuyan adaylar hem üniversite eğitimi görüp hem de aynı anda polislik eğitimi alamazlar. Üniversite okuyan adaylar daha mezun olmadıkları için lise mezunu statüsünde yer alırlar. Yani sadece lise mezunlarının başvurabileceği polis eğitim birimlerine başvuru yapmaları mümkün olur. Günümüzde lise mezunu adayları kabul eden tek polis eğitim merkezi ise PMYO yani Polis Meslek Yüksek Okulu’dur. Adaylar üniversite diplomalarını alıp mezun olduktan sonra polislik başvurusu yapmak istiyorlarsa da o zaman çok daha avantajlı olurlar. Hem PAEM, hem POMEM, hem de PMYO için başvuru yapmaları mümkün hale gelir. Elbette burada dikkat edilecek nokta PMYO için başvuracak adayların 26 yaşından gün almamış olmaları gerektiğidir. Diğer 2 polis eğitim merkezi için yaş sınırı daha fazla olmasına rağmen, lise mezunlarını ve lise son sınıf öğrencilerini de kabul eden PMYO için yaş sınırı daha azdır.

 

 • Adaylar üniversite kaçıncı sınıfta olurlarsa olsunlar polis olmak için tek fırsatları PMYO ‘dur. Eğer üniversitenin bitmesini beklmeden polis olmak istiyorsanız üniversitenizi donduracak daha sonra PMYO için başvuruda bulunacaksınız. Bunun için üniversite sınavının son hali olan TYT sınavına girip o yıl içerisinde istenilen baraj puanı almanız Her yıl baraj puan değişebilse de genellikle 260 bandında olduğunu söyleyebiliriz. Yani üniversite okurken TYT sınavına girip oradan başarılı sonuç elde ederseniz polis olabilirsiniz. Ancak sadece TYT ile polis olmanız mümkün olmaz, PMYO için kabul edilecek adaylara fiziki mülakat ve sözlü mülakat da uygulanır.

 

 • Eğer polis olmak isteyen adaylar üniversite mezunuysa bu durumda PAEM ve POMEM için de başvuru yapmaları mümkün olur. PAEM’in bir avantajı mezun ettiği adayların direkt olarak komiser yardımcısı rütbesiyle mezun olmasıdır ve sadece lisans mezunlarını kabul eder. Ancak kontejanı genellikle 2200 dolaylarında olmaktadır. Bu rakamın da 2000 tanesi erkek, 200 tanesi bayan adaylardan oluşur. PAEM için de başvuruda bulunacak adaylar için de aynı şekilde fiziki mülakat ve sözlü mülakat vardır. POMEM de hem lisans hem ön lisans mezunlarını kabul eder. İkisi için de KPSS puanı yazılı sınav niteliği taşır ve ayrı bir yazılı sınav düzenlenmez. Aday kitapçıklarında her yıl alım şartları detaylı şekilde yer almaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Sami dedi ki:

  Uzman cavus olarak gören yapıyorum bekcilige geçebilir miyim istifa etmeden kazandiktan sonra istifa etsem kabul olurmu

  1. Admin dedi ki:

   olur

 2. Habibe dedi ki:

  Açıköğretim ön lisans mezunuyum başvuru yapabilir miyim?

  1. Hakan dedi ki:

   Evet.

   1. Canan dedi ki:

    2018 kpss puaniyla 2019 da alinacak polislige basvuruda bulunabilir miyim acaba?

    1. Admin dedi ki:

     Evet