Güncel Bilgiler

Tüvtürk Randevu Alma İşlemleri

Ülkemizde bulunan araçların trafikte yer alabilmesi için bazı zorunlulukları yerine getirmesi gerekmektedir. Söz konusu zorunluklar arasında muayene yaptırma da bulunmakta olup bunun temel nedeni güvenliktir. Kullanılan araçların periyodik bakımlarını herkes gerektiği gibi yaptırmamaktadır. Bu da trafikte araçların aniden arıza yapmasına ya da kazalara sebebiyet vermesine neden olmaktadır. Bu gibi olumsuzlukları engellemek için muayene işlemi zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluk bazı araçlar için yılda bir kez iken bazı araçlar için ise iki yılda bir kezdir. Ülkemizde muayene işlemini Tüvtürk firması yapmaktadır. Tüvtürk randevu alma işlemleri sayesinde insanlar çok fazla sıra beklemeden istedikleri saatte araçlarını ilgili merkeze götürmekte ve burada muayene ettirmektedir.

Tüvtürk Randevu Alma İşlemleri ve İstenen Belgeler

Tüvtürk randevu alma işlemleri için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Söz konusu hususlara dikkat edilmediği takdirde insanlar çok daha uzun süreler beklemek zorunda kalabilmektedir. Randevu alma işleminden önce mutlaka gereken belgelerin tam olduğundan emin olunması gerekmektedir. Söz konusu belgelerden ilki ruhsattır. Randevu alma işlemi ya da işlem sonunda muayeneye giderken ruhsatın mutlaka alınması gerekmektedir. Aksi durumda işlem yapılması mümkün olmayacaktır. Ayrıca ruhsat olmadan randevu alma işlemi de yapılamayacağı için öncelikle ruhsatların temin edilmesi gerekmektedir. Fakat burada istisna bir durum bulunmaktadır. Yeni araç alan kişilerden iseniz eğer geçici belge ile de başvuru yapabilirsiniz. Bunun dışındaki bütün durumlarda ruhsat bulundurulmasının zorunlu olduğunu unutmayınız.

Tüvtürk randevu alma işlemleri için ruhsat dışında bir başka belge daha gerekli olup onun olmaması durumunda da işlemler yapılamamaktadır. Zorunlu trafik sigortasını zamanında yaptırmayan yani muayene öncesinde sigortası olmayan araçlara randevu verilmemektedir. Zorunlu trafik sigortası uygulaması uzun yıllardır uygulanmakta olsa da özellikle son dönemde artan fiyatlardan dolayı tartışılmaya başlanılmıştır. Fakat bununla ilgili yeni bir düzenleme olmadığından araçların zorun trafik sigortalarının yapıldığından emin olunması gerekmektedir. Araçlarına muayene için randevu almak isteyen kişiler öncelikle trafik sigortası yaptırmalısınız. Bu işlemin sonunda randevu alabilirsiniz. Trafik sigortası olmayan kişiler randevu almadan araçlarını muayene için ilgili yerlere götürse dahi bu durumdan dolayı yapılan başvuru kabul edilmemektedir.

Tüvtürk randevu alma işlemleri için gerekli belgelerden yukarıda bahsedilmiştir. Bunlar dışında herhangi bir belgeye gerek yoktur. Fakat özellikle LPG’li araç sahiplerinin bu durumlar ilgili araç üzerinde bulunan belgelerin okunaklı olduğundan emin olması gerekmektedir. Muayene sırasında bunların da kontrolü yapıldığı için aracınızın muayeneden geçmeme ihtimali bulunmaktadır ki bu sizin bütün işlemleri baştan yapmanız anlamına gelmektedir. Muayene randevusu almak için öncelikle Tüvtürk’ün resmi web adresine girmelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise bu yönde açılan farklı sitelere girilmemesine dikkat etmelisiniz. Aksi durumda yapılan başvuruların boşa gitme ihtimali vardır ve bu da insanlara çok ciddi zaman kaybettirmektedir.

Tüvtürk randevu alma işlemleri için resmi web sitesine giriş yapıldıktan hemen sonra seçim yapmanız için verilen küçük ekranı göreceksiniz. Bu ekranda sizden:

  • Plaka No
  • Ruhsat Seri ve No
  • Şehir

İstenmekte olup bunların eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi çok önemlidir. Burada yapılacak olan yanlışlıklar ya randevunun alınamamasına ya da alınsa dahi ilgili tesisteki sistemde gözükmemesine neden olacaktır. Böylece yukarıda da bahsedildiği gibi verilen zaman boşa gitmiş olacaktır. Şehir seçimi yaparken size en yakın olan tesisin bulunduğu ili seçmelisiniz böylece kısa sürede muayene yapılacak yere ulaşabilirsiniz. Firma sitesinde yayınlamış olduğu haritayla nerelerde istasyonu olduğunu göstermekte ve insanlarda buradan kontrol ederek seçim yapmaktadır. Ayrıca burada söz konusu yerlerin tam adresleri de bulunmaktadır.

Tüvtürk Randevu Alma İşlemleri ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tüvtürk randevu alma işlemleri için siteye giriş yapıldıktan ve yukarıdaki bilgiler girildikten sonra araç ruhsatında olan bilgiler istenmektedir. Bunlarında eksiksiz ve tam olarak girilmesi çok önemlidir. Bunun için söz konusu bilgileri girerken ruhsata bakmalısınız ve oradan kontrol ederek ilgili yerleri doldurmalısınız. Böylece hata yapma riski çok daha düşük olacak bu sizin zaman kaybetmenize engel olacaktır. Bilgiler yazıldıktan sonra ise muayene tarihi ve saatini seçmelisiniz. Son bir kontrol yaptıktan sonra işlemi onaylamalısınız. Böylece Tüvtürk randevu alma işlemleri tamamlanmış olmaktadır. Fakat bilgileri doldururken aracınıza yeni parça eklendi ya da sonradan eklenen parçalardan bir tanesi değişti ise bunun da belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu duruma ilişkin Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonundan Ek-1 belgesi alınması gerekmektedir. Yapılan tadilata ait proje gerekiyor ise de tadilat projesinin mutlaka muayeneye getirilmesi gerekmektedir.

Tüvtürk randevu alma işlemleri genel olarak yukarıda anlatılmıştır. Bunlar dışında fazla bir husus bulunmamasına rağmen olması durumunda sistem tarafından gerekli yönlendirme ve bilgilendirme yapılmaktadır. Bunlar sayesinde işlemler daha rahat bir şekilde yapılmaktadır. İşlemler tamamlandıktan sonra belirlenen tarih ve saatte ilgili yere gitmelisiniz. Fakat muayeneden geçmek için oraya gitmeden önce bazı kontrollerin yapılması ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Bütün lambaların ve sinyallerin muayeneden önce mutlaka kontrol edilmesi ve bunlarda bir sıkıntı var ise tamir ettirilmesi gerekmektedir. Çünkü bunlar ağır kusur kabul edilmekte ve araçların muayeneden kalmasına neden olmaktadır. Bunlar dışında farklı kontrollerde yaptırılmalı ve gereken tamir işlemleri uygulanmalıdır. Böylece muayeneden geçme ihtimali daha yüksek olmaktadır.

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu