Türkiye’ de Polis Yetiştiren Okullar

04.10.2016
11.831
A+
A-
Türkiye’ de Polis Yetiştiren Okullar

Sitemize yapılan yorumlarda lisede okuyan bazı arkadaşlarımızın polis akademisinde okumak istediklerini ve komiser olmak istediklerini belirtiyorlar. Günümüz de liseden sonra polis akademisine girişin kapandığını ve artık lise mezunlarının komiser yardımcısı olamayacaklarını ve nasıl komiser yardımcısı olabileceklerini veya hangi okula girerek polis memuru olacaklarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Türkiye’ de Polis Yetiştiren Okullar
Ülkemizde şuanda mevcut aktif olarak polis ve amir yetiştiren 3 tane okul bulunmaktadır. Bunlar Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO), Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) ve Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM)’ dir. Bu okulların detayları hakkında bilgileri sırasıyla aşağıda sizlerle paylaşağız.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM)
Polis amirleri eğitim merkezi 2015 yılında açılmıştır. Paem olarak anılan kurum polis akademisine bağlıdır ve 2 şekilde öğrenci alımı yapmakta ve eğitim süreleri de 2 farklı şekildedir.

1- Meslek içi emniyet mensupları arasından alım:
Meslek içi alıma meslekte 2 yılını doldurmuş lisans mezunu polis memurları ,başpolis memurları ve kıdemli başpolis memurları başvurabilir. Eğitim ortalama 6 aydır.

2- Meslek dışı sivil öğrenci alımı:
Sivil öğrenci alımına başvuracak adayların lisans mezunu olmaları ve belirlenen kpss baraj puanını alan adayların yapılan sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir. Sivilden alınan paem öğrencilerinin eğitimleri de ortalama 11 aydır.

Polis Amirleri Eğitimi Merkezinden (PAEM) mezun olan meslek içi ve sivil öğrenciler Emniyet Teşkilatına Komiser Yardımcısı olarak atanırlar.

Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO)
Polis meslek yüksek okulunun nasıl öğrenci yetiştirdiğini ne mezunlarının okula girdiğini belki bir çok arkadaşımız biliyordur ancak biz bir kez daha sizlere detaylı şekilde anlatacağız. Polis meslek yüksek okulları ilk olarak 2001 yılında zamanın polis okullarının kapatılmasının ardından 2 yıllık eğitim vererek polis yetiştiren önlisans kurumlardır. Polis meslek yüksek okullarına başvuracak adayların 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış ve lise mezunu adaylar başvurabilirler.

Polis meslek yüksek okullarından mezun olan öğrenciler Emniyet Teşkilatına Polis Memuru olarak atanırlar.

Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM)
Polis meslek eğitim merkezleri ilk olarak 2005 yılında açılmıştır. Polis meslek eğitim merkezleri 4 yıllık lisans mezunu öğrencilere eğitim veren polis akademisine bağlı kurumdur. Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitim en az 6 ay olarak belirlenmiştir.
Polis meslek eğitim merkezlerinden mezun olan öğrenciler Emniyet Teşkilatına Polis Memuru olarak atanırlar.

Kapatılan Okullar
Günümüzde hala anılan ancak eğitim ve öğretim vermeyen bir kaç kurum daha bulunmaktadır. Bu eğitim ve öğretim vermeyen kurumlardan kısaca bahsedelim sizlere.
1- Polis Akademisi: Eskiden lise mezunları başvurarak 4 yıl akademi okuyup komiser yardımcısı olarak emniyet teşkilatına atanıyorlardı ancak şuanda eğitim öğretim verilmiyor. Polis akademisi kurum olarak hala varlığını sürdürmektedir ve tüm polis yetiştiren kurumlar polis akademisine bağlıdır.

2- Polis koleji: Eskiden ortaokulda sınav yaparak lise düzeyinde eğitim veren kuruma polis koleji denilmekteydi. Polis koleji bitince okuyan öğrenciler polis akademisine aktarılıyor ve 4 yılda akademi okuyarak sonuna komiser yardımcısı olarak emniyet teşkilatına atanıyorlardı ancak günümüzde varlığı devam etmemekle birlikte kapatılmıştır. Şuanda lise düzeyinde polislikle ilgili herhangi bir kurum bulunmamaktadır.

Yazımızda çıkaracağınız sonuç komiser yardımcısı olmak isteyen adaylar kesinlikle lisans mezunu olmalıdırlar. Ayrıca artık herhangi bir kurum 4 yıl polislik eğitimi vermemektedir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 171 YORUM
 1. Yakup dedi ki:

  Paem eğitimleri hangi illerde yapılmakta??

 2. ceylan dedi ki:

  ben 11 sinifim kpsss den 75 alırsam polisliğe alırlar mi

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 3. ceylan dedi ki:

  tyt ye girmem gerek mi

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 4. CEMAL ÖVÜNÇ dedi ki:

  MERHABA BEN 2002 DOĞUMLUYUM SINAVA HANGİ TARİHTE GİRMEM GEREK

 5. Yakup dedi ki:

  Abi hangi illerde polislik liseleri var

 6. Alper dedi ki:

  Önlisans mezunuyum polis memurlugu sinavina girip kazandiktan sonra 2 yil belirli gorev suremi tamamlayip lisans mezunu olmasam da komiserlik için terfi sinavina girebilir miyim yas siniri var mi kazandigim takdir de atamalar neye gore belirleniyor. Yardimci olursaniz cok sevinirim cok onem arz ediyor benim icin

 7. AlperC dedi ki:

  Önlisans mezunuyum polis memurlugu sinavina girip kazandiktan sonra 2 yil belirli gorev suremi tamamlayip lisans mezunu olmasam da komiserlik için terfi sinavina girebilir miyim yas siniri var mi kazandigim takdir de atamalar neye gore belirleniyor. Yardimci olursaniz cok sevinirim cok onem arz ediyor benim icin

  1. Admin dedi ki:

   Giremezsin.

 8. TURAN dedi ki:

  Merhaba 2004 Doğumluyum sınava hangi tarihte girmem gerekiyor ve nasıl komiser olurum ?

 9. Sevda dedi ki:

  Ben 9. Sınıftayım daha PÖH olmak istiyorum liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi polis okullarında okumak istiyorum nerde okuyabilirim bide o okullara nasıl gidebilirim

  1. Admin dedi ki:

   Liseyi bitirmelisin.

 10. Murat dedi ki:

  Merhaba,bu yaz kulak zarı ameliyatı olacağım.Duymada sorun yok.Bana mülakatlardan sonra ameliyat olmam için zaman verilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   İzin olayı artık yok.

 11. Şahadet dedi ki:

  Bayan olarak sadece istanbul veya samsundaki pmyo a gidebilirim degil mi?

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 12. Gizem dedi ki:

  Ben 8. sınıf öğrencisiyim polis olmak istiyorum bunun için gidebiliceğim her hangi bir lise yok mu?

  1. Admin dedi ki:

   herhangi bir lise olur.

 13. İrem dedi ki:

  Meslek lisesine gidince polis olabilirmiyiz

  1. Admin dedi ki:

   Evet

   1. Betül dedi ki:

    Ben önlisans gıda teknikeri mezunuyum kpss ye giricem aralıkta puanım kaç olması gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim

    1. Hakan dedi ki:

     70 ve üzeri almalısın.

 14. Hakan dedi ki:

  Paralı okullar varmı peki polis olmak için cvp alabilirmiyim mumkunse

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 15. Rmzn_ozsvr dedi ki:

  Ya ben simdi 10. Sinifta okulu biraktim acik ogretim ogrencisiyim daga bitmedi ben pöh olmak istiyorum bildiginiz akademi polis lise okulari varmi acaba

  1. Admin dedi ki:

   Lise mezunu olmalısın.

 16. nur dedi ki:

  ben meslek lisesi mevzunuyum polis olmak istiyorum 19 yaşındayım kpps ye ve ygs ye girmedim napmam lazım sorun olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   TYT girmelisin

 17. Elif dedi ki:

  Ben henüz 7. sınıf’ım ama polis olmak istiyorum ortalamam kaç olmalı .

  Ben henüz 7.sınıf’a gidiyorum ortalama kaç olmalı .

 18. Nazlı aslan dedi ki:

  Lise se okuyan bi kisi polis lisesi sonucta alinamazmi

  1. Editör dedi ki:

   mezun olup yeterli puan almanız gerekir.

 19. Salih dedi ki:

  Ben 8.sınıfım polis liseleri varmi

  1. Admin dedi ki:

   yok..

 20. Derya dedi ki:

  Benım oglum akcıyer sönmesi gecırdi yanı amalıyat oldu komiser yardımcısı olmasına engel olurmu acaba

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde…

 21. Ayşe dedi ki:

  18 yaşında olmamız gerekiyor.Ama ben aralıkta doğdum için 17 sayılıyorum. 1 yıl beklemem mi gerekiyor? Başka yolu yok mu?

 22. Aleyna dedi ki:

  18 yaşını doldurmak gerekiyor ama ben aralıkta doğduğum için 17 sayılıyor.Bunun için bir çözüm yolu yok mu? Yoksa illaki bir sene beklemem mi lazım?

  1. Admin dedi ki:

   Beklemeniz gerekiyor..

 23. suut dedi ki:

  Ben suut lise 2 gidi yom ben özel halekat olmak istiyom bunun için ne yapmalıyım

 24. Elif serbest dedi ki:

  Seneye inşallah PMYO başvuru yapıcam. Fakat bayanlar için hangi illerde PMYO var söyler misiniz? Şimdiden teşekküler .??❤