Trafik Randevu Alma İşlemleri

26.02.2018
A+
A-
Trafik Randevu Alma İşlemleri

Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde farklı şubeler yer almakta ve bunlar kendi alanlarıyla ilgili hizmet vermektedir. Söz konusu birimlerden bir tanesi olan trafik şube adından da anlaşılacağı gibi doğrudan trafikle ilgilenmektedir. Trafikteki araçların ve yayaların hareketlerinin kurallara uygun olmasını denetlediği gibi bazen de hem araçları hem de araçları kullanan kişileri denetlemektedir. Araçların ruhsatlarını kontrol etmekte ve eksik belge olup olmadığına bakmaktadır. Araçları kullanan kişilerin ise öncelikle ehliyetlerine yani sürücü belgelerine bakmaktadır. Araç kullanan kişilerin mutlaka sürücü belgesine sahip olması gerekmekte olup aksi takdirde suç işlemiş olmaktadırlar. Trafik randevu alma işlemleri sürücü belgesi almak isteyen kişiler için verilen hizmetler arasında yer almakta ve insanların daha kısa sürede işlemlerini tamamlamasını sağlamaktadır.

Trafik Randevu Alma İşlemleri ve İzlenmesi Gereken Aşamalar

Trafik randevu alma işlemleri arasında yer alan sürücü belgesi araç kullanmak isteyen kişilerin bulundurma gereken belgeler arasında yer almaktadır. Bundan dolayı çok sayıda kişi tarafından alınmaktadır. Söz konusu işlemi yapabilmek için bazı adımların izlenmesi gerekmekte olup bunlar şu şekildedir:

 • Öncelikle https://surucurandevu.egm.gov.tr/ giriş yapmanız ve buradan sağ üst köşede yer alan “randevu al” seçeneğine basmanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfada yapılabilecek işlemlerin listesi yer almakta olup bunlar arasından seçim yapılması gerekmektedir. Yapılacak işlemler ilk defa sürücü belgesi müracaatı, tebdil (yabancı belge dönüştürme) ve eski sürücü belgesi yenilemedir.
 • Yukarıda belirtilen işlemlerden ihtiyacını olanı seçmeniz gerekmektedir.
 • Trafik randevu alma işlemleri sırasında yapılacak olan işlemi seçtiğiniz takdirde yeni bir bölüm daha açılmakta ve burada söz konusu işlemi hangi il içerisinde yapacağınız sorulmaktadır.
 • İşlem yapacağınız ili seçtikten sonra ise il sınırları içerisinde yer alan trafik şubelerin olduğu kurumların listesi gelmektedir. Bunlar arasından daha rahat bir şekilde seçim yapabilmeniz için sistem tarafından söz konusu kurumlara ait bazı bilgiler verilmektedir. İlgili kurumun en yakın randevu tarihi ve bu tarihteki boş yerlerin sayısı burada belirtilmekte ve insanlar buna göre seçimlerini daha rahat bir şekilde yapabilmektedir.
 • Kurum seçimi yapıldıktan sonra ise bu defada yeni bir sayfa açılmakta ve burada randevu alacak olan kişilere ait kişisel bilgiler istenmektedir. Söz konusu bilgiler daha sonra da kullanılacağı için mutlaka doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sistem başvurunuzu kabul etmemekte ya da daha sonraki süreçlerde sıkıntı yaşanabilmektedir.
 • Trafik randevu alma işlemleri sırasında kişisel bilgiler girildikten sonra ise bir sonraki aşamaya geçiş yapılmakta ve buradan randevu alınacak tarih ve saat seçimi yapılabilmektedir. Sistem tarafından sunulan seçeneklerden size en uygun olanı tercih edebilirsiniz.
 • Randevu bilgileri girildikten sonra ise e-mail üzerinden onay alınmakta ve bu onay alma işleminden sonra randevu alma yapılmış olmaktadır.

Yukarıda belirtilen adresten randevu alınma işlemi yapıldığı gibi mevcut randevu durumunu görüntüleme işlemi de yapılmaktadır. Ayrıca istenilmesi halinde alınan randevu iptal edilmektedir. Dolayısıyla alınan randevuya gidilmeme gibi bir durum meydana gelmemektedir. Trafik randevu alma işlemleri sayesinde insanlar çok büyük bir rahatlığa kavuşmaktadır. Çünkü trafik şubede yapılan ehliyet alma işlemi biraz uzun sürebilmekte ve randevusuz gidilmesi durumunda uzun sıralar beklemek zorunda kalınabilmektedir. Bu da insanların çok ciddi zaman kaybetmesine neden olacağı için çok fazla istenen bir durum değildir. Fakat randevu alındığı zaman kolaylıkla işlemler yapılmakta ve neredeyse hiç zaman kaybedilmemektedir. Böylece de insanlar zamandan tasarruf etmiş olmaktadır. Ayrıca randevu alma işlemi sırasında istenen belgeler de öğrenilmekte ve böylece randevuya hazır belgeler ile gidilmektedir. Söz konusu durum sayesinde de ciddi bir zaman kazanımı söz konusudur.

Trafik Randevu Alma İşlemleri ve İşlemler Sırasında İstenen Belgeler

Trafik randevu alma işlemleri sırasında istenen belgeler de öğrenilebilmektedir. Bu belgeler her işlem için ayrı olduğundan farklı listeler söz konusudur. Bunlar arasından en sık yapılan işlem olan yeni sürücü belgesi alma için gereken belgeler şunlardır:

 • Sürücü Belgesi Dosyası
 • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği (kimlik olarak kabul edilen herhangi bir belge)
 • Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası
 • Fotoğraflı Sürücü Sağlık Raporu
 • Sürücü belgesi harcı ve sürücü belgesi ile ilgili olarak yatırılması gereken diğer tutarların yatırıldığını gösteren banka dekontu ya da makbuz
 • 5×6 ebadında 2 adet biometrik vesikalık fotoğraf (Arka fon mutlaka beyaz olacak)
 • Kan Grubunu gösteren resmi bir belge

Yukarıda belirtilen belgeler sadece yeni sürücü belgesi alımında istenmektedir. Trafik randevu alma işlemleri arasında eski sürücü belgesinin yenilenmesi için istenen belgeler de yer almaktadır. Bunlar:

 • Dilekçe
 • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği (kimlik olarak kabul edilen herhangi bir belge)
 • Üzerinde fotoğraf olan Sürücü Sağlık Raporu
 • 5×6 ebadında 2 adet biometrik vesikalık fotoğraf (Arka fon mutlaka beyaz olacak)
 • Kaybolmamış ya da tamamen kullanılamaz halde değilse mevcut sürücü belgesi
 • Sürücü belgesi harcı ve sürücü belgesi ile ilgili olarak yatırılması gereken diğer tutarların yatırıldığını gösteren banka dekontu ya da makbuz

Bunun dışında trafik randevu alma işlemleri sırasında diğer işlemlere ait gereken belgelerin listesi de yer almaktadır. İnsanlar söz konusu randevu işlemine ait birçok detayı yukarıda belirtilen sitenin içerisinde bulabilmektedir. Böylece işlemler çok daha kısa sürede tamamlanmaktadır.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.