Ana Sayfa / POLİSLİK / Trafik Polisi Nasıl Olunur?
trafik-polisi-nasil-olunur

Trafik Polisi Nasıl Olunur?

Polislik hayali kuran bir çok polis adayının gönüllerinde farklı şubeler farklı birimler vardır. Bazı adaylar sivil çalışmak ister bazı adaylar resmi çalışmak ister. Bazıları çevik kuvvette bazıları da asayiş şubede çalışmak isterler. Önceki yazılarımızda sivil polis nasıl olunur, yunus polisi nasıl olunur gibi sorulara cevap yazmıştık bu yazımızda da Trafik polisi nasıl olunur ondan bahsedeceğiz.

Trafik Polisi Nasıl Olunur?
Trafik polisi olmak isteyen bazı adayların isteği üzerine trafik polisi nasıl olunur sizlere anlatacağız öncelikle trafik polisi ne iş yapar ondan sizlere bahsedelim. Trafik polisleri 24 saat esasına göre çalışırlar ve trafiğin genel düzeninden sorumludurlar. Trafik polisi emniyet genel müdürlüğünde bir branş olarak geçer ve trafik polisleri ortalama olarak 1 ay kurs sonunda trafik polisi olmaya hak kazanırlar yani trafik polisleri kurslu birer polistir. Trafik kursu almadan da bazı yerlerde polisler trafik polisliği yapabilirler.

Trafik polisi olmak isteyen adaylar için bazı yerlerde gönüllük aranırken bazı yerlerde de ihtiyaca göre alım yapılabilir. Kimi illerde trafik şubede görev almak istediğinizi söylerseniz sizi trafik şube müdürlüğüne alabilirler ama kimi yerlerde de sormadan trafik şubeye verilebilirsiniz.

Motosikletli Trafik Polisi (ŞAHİN) Nasıl Olunur?
Motosikletli trafik polislerine verilen isime şahin denilmektedir. Motosikletli trafik polisi olmak isteyenler öncelikle trafik polisi olmalıdırlar. Trafik polisleri arasından seçme yapılarak motosikletli trafik polisi olunabilir.

19 Soru Var

 1. Her yerde diyorlar 18 yaşındakileri almazlar vs. 18 yasindak birini 6 ay egitip göndermezler, pmyodan bile 20 yasind mezun oluyorlar , 18 yaşindakileri almazlar gibi bir suru sey diyorlar.

  Bu konuda siz ne dusunuyorsunuz, bunlari gorunce hevesimi kaciriyor almazlar mi bizi sizce

 2. hangi okulları okumaliyiz lütfen soylermisiniz

 3. Ben suan lise 4 deyim ama acik liseden okuyorum elektirik elektronik alaninda peki ben basvuru yapabiliyormuyum vr yasim 22

 4. bu sene gidicem pmyoya ama sözlü mülakattan çok korkuyorum polis olmayı çok istiyorum

 5. Ben lise mezunuyum sınavlami başvuruluyor trafik polisine

 6. Orta okul mezunuyum basvuru yapabilirmiyim

 7. Ben hangi aşamalardan oluşacağını hangi sınava girmem gerektiğini merak ediyorum ayrıca liseden sonra direk başvuru mu yapmalıyım?

 8. Trafik polisi olmak istiyorum yasim20 universitede okuyorum simdi yukarida ygs puanindan bahsetmissiniz 360 di benim puanim bir daha girmeme gerek var mi.

  • admin

   Önce polis olmanız lazım. Polislik başvurusu yaptınız mı?

   • Hayir yapmadim hemsirelik ogrencisiyim bu meslegi degil polislik yapmaya daha cok istedigimi farkettim bunun icin once okulu dondurup sonrada basvuru mu yapmaliyim ve de ne kadar bir sürede meslegi yapmaya baslarim

    • admin

     PMYO bölümümüzde yazan yazıları okuyabilirsiniz. Ön lisans ve lise mezunları PMYO, lisans mezunları POMEM.PAEM ve PÖH başvurusu yapabiliyorlar. Puan şartı aranıyor(KPSS, YGS) Bazen lise mezunu PÖH alımı da yapıyorlar sınavsız. O da olabilir ileride. Sitemizi takip ediniz.

 9. Tesekkur ederim

 10. Benim memleketim konya konyada pomem bitirip kendi memleketimde polis olabilirmiyim?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir