TMO Randevu Alma İşlemleri

25.02.2018
A+
A-
TMO Randevu Alma İşlemleri

TMO Randevu Alma İşlemleri, online olarak internet üzerinden yapılmaktadır. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin amacı, faaliyet alanında olan ürünlerin, her yıl bölge ve türlerine göre belirlenerek, daha önceden duyurulan fiyatlar ile alım ve satımını yapmak, gerekli stok işlemlerini ve muhafazasını sağlayarak, bu ürünler için piyasada istikrar oluşturmaktır.  Bu doğrultuda 1983 yılında kurulan kuruluş, bütün sermayesi devlete ait olan, tüzel kişiliğe ve faaliyetlerinde özerkliğe sahip, mesuliyeti sermayesi ile sınırlanmış bir iktisadi devlet kuruluşudur.

Toprak Mahsülleri Ofisi’nin faaliyetlerini gerçekleştirmek ve alım işlemlerini yapabilmek için oluşturduğu resmi randevu sitesi http://randevu.tmo.gov.tr/tmoHars/ adresidir.  Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ürünlerini satmak isteyen kişilerin, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlarının bulunması koşulu vardır. Ürünlerini Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) satmak isteyen Çiftçi Kayıt sistemine kayıtlı çiftçilerin, belirtilen bu siteden randevu kaydı oluşturması gerekmektedir.

TMO, çiftçilerin bütün sene boyu üretime verdikleri emeklerinin ziyanını önlemek, hak edilen seviyede karşılığını vermek ve tekel oluşmasını önlemek amacı ile direkt olarak ürün alımı yapmaktadır.  Ayrıca işlemin gerçekleştirilebilmesi için kullanıcıların Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarının güncel olması gerekmektedir.

TMO Randevu Alma İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

TMO Randevu Alma İşlemleri,  Ürünlerini Toprak Mahsulleri Ofisi‘ne satmak isteyen üreticiler için TMO hars randevu sisteminden online olarak giriş yapmak sureti ile yapılmaktadır.

Üreticiler TMO’nun resmi internet sitesinden randevu alırken, sitenin kullanım kılavuzu olmaması sebebiyle genellikle randevu almakta zorluk yaşamaktadırlar. Bilgi amaçlı olarak aşağıdaki maddelerde işlemlerin hangi kurallar ile nasıl gerçekleştirilebileceğini bulabilirsiniz.

 1. TMO Alım Randevu sistemine giriş yaptığınızda ilk olarak vereceğiniz ürünün cinsini listeden seçmek olacaktır. Listede bulunan ürünler şu şekildedir;
 • Fındık
 • Mısır %14 ve altı rutubetli
 • Mısır %14 üzeri rutubetli
 • Çeltik
 • Buğday
 • Arpa
 • Tritikale
 • Çavdar
 • Yulaf
 1. Çiftçi Kayıt sistemine kayıtlı olup olmadığınız bilgisini seçmeniz gerekmektedir. Sistemden işlem yapabilmek için ÇKS kayıtlarının güncel olması zorunluluğu bulunmaktadır.
 2. Banka Kartım Bulunmaktadır sorusuna Evet ve Hayır şeklinde cevap girişi yapmanız gereklidir.
 3. Daha sonra sırası ile TC Kimlik Numarası ve Vergi No kısımları bulunmaktadır. Bu alanlar için gerçek kişiler yalnızca TC Kimlik numarası kısmını, tüzel kişiler (Kurumlar, Şirketler) ise yalnızca Vergi No kısmını doldurmak sureti ile giriş yapacaklardır.
 4. Sistemde mevcut durumda “FINDIK RANDEVUSU UYARI” başlığı bulunmaktadır. Detayında ise “Giresun Ticaret Borsası Lisanslı Depoculuk Ekip Şefliğine, Giresun Kalite Tombul Fındık alımı dışında ÜRÜN alınmayacaktır. Giresun Ticaret Borsası Lisanslı Depoculuk Ekip Şefliği Adresi: Güre Mah. P. Astsb. kd.çvş. Ömer HALİSDEMİR Cad. No:24 GİRESUN” açıklaması verilmiştir. Bu kısma onay vermek için onay kutucuğunu tıklamanız gerekmektedir.
 5. Sayfanın altında güvenlik sebebiyle verilen bir kod bulunmaktadır. Kodu, sağ kısımdaki boş kutucuğa yazdıktan sonra, GİRİŞ butonunu tıklayınız.

TMO Randevu Alma İşlemleri Hakkında Bazı Önemli Bilgiler

TMO Randevu Alma İşlemleri esnasında sistemden her üretici kendi adına randevu alabilmektedir. Başkası adına işlem yapılması yasaklanmıştır. Sistemde yapılan işlemler kayıt altında tutulmakta olduğu için, bu kurala uyulmaması halinde Kanuni işlem başlatılabilecektir.

TMO hars randevu sisteminden belirtilen, “Banka kartım bulunmaktadır” bölümü otomatik olarak “Evet” seçili gelmektedir. TMO anlaşmalı bankalardan çıkarmış olduğunuz kart var ise bu kısmı değiştirmemeniz gerekmektedir. Ürün Bedeli Ödemelerine aracılık eden anlaşmalı bankaların listesi aşağıda verilmiştir:

1- Halkbank
2- Vakıflar Bankası
3- Ziraat Bankası
4- Akbank
5- Albaraka Türk
6- Denizbank
7-QNB Finansbank
8- Garanti Bankası
9- İş Bankası
10- Şekerbank T.A.Ş.
11-Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
12-Yapı ve Kredi Bankası


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.