THY – Pilot Alımları ve Başvuru Şartları

12.02.2018
A+
A-
THY – Pilot Alımları ve Başvuru Şartları

Ülkemizde ve dünyada en güzel mesleklerden birisi olan pilotluk son zamanlarda insanların daha fazla ilgisini çekmekte ve çok daha fazla insan pilot olmak istemektedir. Pilotluk dışarından bakıldığında oldukça ilgi çekici ve prestijli bir meslek olmasına rağmen eğitim süreci oldukça zorludur. Pilot olabilmek için uzun eğitimlerin alınması ve bu eğitimlerin sonunda yapılan sınavları da başarıyla geçmek gerekmektedir. Pilot olabilmek için bahsedilen eğitimler tek bir aşamada değil birkaç aşamada yapılmakta ve her aşamanın sonunda sınavlar yapılmaktadır.

Bunlardan başarı ile ayrıldıktan sonra ise bu defa da simülatörde eğitim alınmakta ve buradan da başarıyla ayrılma zorunluluğu bulunmaktadır. Tüm bu süreçler oldukça maliyetli olduğundan insanlar alternatif eğitim veren yerleri araştırmaktadır. Bu yerlerden birisi dünyanın en büyük havayolu şirketleri arasında bulunan Türk Hava Yollarıdır (THY). THY – pilot alımları ve başvuru şartları yakın zaman önce açıklanmış ve eğitim vermek üzere pilot alımı yapılacağı açıklanmıştır.

THY – pilot alımları ve başvuru şartları konusuna geçmeden önce THY tarafından yapılan açıklamayı bilmek gerekmektedir. THY bu alımda ikinci pilot aday adayını aramaktadır. İnsanların aklına buradaki eğitim sonucunda sadece ikinci pilot olunabileceği gibi bir anlam gelebilmektedir. Bunu düzeltmek adına pilotların eğitimlerinden sonraki süreçle ilgili biraz bilgi vermekte fayda vardır. Pilotlar çok uzun ve zorlu eğitim sonrasında uçaklarda görev yapmaya başlamaktadır.

Öncelikle kokpit içerisinde gözlemci pilot statüsünde bulunan pilotların bu şekilde en az 100 saat gözlem yapması gerekmektedir. Daha sonra ise kokpit içinde ikinci pilot olarak göreve başlanmaktadır. Yani pilotlar, nereden mezun olursa olsun uçaklarda ilk göreve başladıklarında ikinci pilot olarak görev yapmaktadır. Yeterli tecrübeye sahip olunduktan sonra birinci kaptanlığa yükselmek mümkün olmaktadır. Birinci kaptan olabilmek için 5000 saat uçuş yapılması gerekmektedir. THY – pilot alımları ve başvuru şartları da buna uygun olarak yapılmakta ve adayların öncelikle ikinci pilot olacakları belirtilmektedir.

THY – Pilot Alımları ve Başvuru Şartları Nelerdir?

THY – pilot alımları ve başvuru şartları konusunda gerekli açıklamaları yakın zamanda çeşitli yollar ile kamuoyu ile paylaşmıştır. THY tarafından istenen şartlar genel olarak şu şekildedir:

 • C. vatandaşı olmak aranan ilk şarttır. THY bünyesinde birçok yabancı pilot bulundurmasına rağmen eğitim vereceği kişilerin ülkemiz vatandaşı olması konusuna önem vermektedir.
 • Başvuru yapacak olan adayların lisans mezunu olması gerekmektedir. Açık Öğretimden de mezun olan lisans mezunlarının başvuruları kabul edilmektedir.
 • THY tarafından aranan bir başka şart ise pilot adaylarının yaşları ile ilgilidir. Bu şekilde pilot olmak isteyen kişilerin 01.01.1087 yılından sonra doğmuş olmaları gerekmektedir. Yaş olarak daha büyük olan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Erkek adayların boylarının en az 165 cm ve en fazla da 190 cm olması gerekmektedir. Belirtilen sınır dışındaki boya sahip olan adaylar elenecektir. Ayrıca kilolarının da boylara uygun olması gerekmektedir. Boy ve kilo arasındaki aşırı uyumsuzlukta elenme sebebidir.
 • Bayan adayların boyları ise en az 160 cm ve en fazla da 190 cm olması gerekmektedir. Burada da boy ve kilo arasında uyum olması gerekmektedir.
 • THY – pilot alımları ve başvuru şartları arasında sadece erkek adaylar için askerlik şartı bulunmaktadır. Adayların askerlik hizmetlerini tamamlamış olmaları ya da en az 2 sene tecil ettirmiş olmaları gerekmektedir. Çünkü pilotluk eğitim uzun sürmektedir. Eğitimin ortasında askere gitmek gibi bir durum yaşanmaması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydının temiz olması istenmektedir.
 • Daha önce THY ve iştiraki şirketlerden disiplinsizlik yoluyla ayrılan kişilerin başvuruları reddedilmektedir.
 • THY ve iştiraki şirketlerden fesih yoluyla ayrılan kişilerin de başvuruları reddedilecektir.
 • THY tarafından istenen en önemli şartlardan bir tanesi yabancı dille ilgilidir. Başvuru yapacak olan adaylardan istenen puanlar şu şekildedir:
  • TOEFL (IBT)           : 75 (speaking : min.20)
  • IELTS (Akademik)   : 6 (speaking : min.6)
 • THY tarafından yukarıdaki dil sonuçlarını teslim edemeyecek adayla için THY tarafından dil sınavı yapılacaktır. Adayların bu sınavdan başarılı olmaları durumunda DLR-2 sürecine kadar dil belgelerini tamamlamaları için süre verilecektir.
 • THY – pilot alımları ve başvuru şartları arasında önem verilen şartlardan bir tanesi de sağlıktır. Pilot olmak isteyen adaylardan Annex-1 ve JAR FLC-3’te belirtilen şartlara uygun olması gerekmektedir.
 • Yapılan diğer değerlendirme süreçlerinde başarı olunması da şartlar arasında bulunmaktadır.

THY tarafından adaylardan istenen şartlar genel itibariyle bu şekildedir. Bunlar dışında herhangi bir şart istenmesi durumunda adaylara bildirilecektir.

THY – Pilot Alımları ve Başvuru Şartları Konusu ve Diğer Hususlar

THY – pilot alımları ve başvuru şartları konusunda adayların öncelikle yukarıda belirtilen şartları tam olarak sağlaması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan ya da sağlayacağına inan kişilerin https://www4.thy.com/pilot/cvPilotAdayTR.jsf adresine girmeleri ve gelen formu eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekmektedir. Buradaki başvurudan sonra ise adaylar boy, kilo ölçümü ve evrak kontrolü için çağrılacaktır. Bu çağrıya dil belgesi hazır olmayan kişiler eklenmeyecek ve onların THY tarafından yapılacak sınavdan başarılı olmaları beklenecektir. THY – pilot alımları ve başvuru şartları süreci bu şekildedir. Bu süreç sonunda başarılı olan adaylara THY tarafından iş teklifi yapılacak ve anlaşılan kişilerle sözleşme imzalanacaktır.

Eğitim Veren Pilot Okulları Listesi

2018 – Pilot Maaşları

Pilot Nasıl Olunur?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. blank Bulut dedi ki:

  Ben birşey soracaktım. Şimdi ben bu yıl 2018 de mezun olacağım 12 sınıf öğrencisiyim ben başvurabilirmiyim yoksa balvuramammı cavaplarsanız sevinirim…

  1. blank Admin dedi ki:

   Başvurursun

 2. blank İrem Tekzor dedi ki:

  Bende lise son sinif ogrencisiyim THY’ ye nasil basvuru yapmamiz gerekiyor

 3. blank Dina dedi ki:

  Selamlar ben 11 sınıf mezunuyum bide yabancıyım turkiyede pilot ola bilirmiyim..?.