Terhis Olan Askere Yol Parası Veriliyor Mu?

26.03.2018
2.204
A+
A-
Terhis Olan Askere Yol Parası Veriliyor Mu?

T.C. nüfus cüzdanına sahip olan her erkek vatani görevini yerine getirmekle mükelleftir. Ancak bu genelleme yanında çeşitli farklılıkları da getirmektedir. Örneğin, istisnalar dışında 20 yaşına gelen her Türk genci askere gitmek zorundadır. Burada toplumsal statü ayrımı yapılamadığı gibi gelir dağılımına göre ayrımı da yapılamaz.  Ayrıca ailenin o anki mal varlığı durumu da göz önüne alınmadığından dolayı üst gelir grubu da alt gelir grubu da kanun önünde eşittir. Geçelim terhis olan askere yol parası veriliyor mu? isimli konumuza…

Kimi askerler için yol parası gibi konular sorun teşkil etmezken, bazıları için bu bile ciddi anlamda problem olabilmektedir. Böylece birey daha asker birliğine teslim olma aşamasında zorluklar yaşayabilmektedir. Peki bu durumda terhis olan askere yol parası veriliyor mu?

Devlet her askeri için teslim olurken de terhis edilirken de yol ve iaşe masraflarının (yeme – içme) ödemesini yapmaktadır. Kanunda yapılan bu eylem Yol ve İaşe Bedeli olarak geçmektedir. Ancak kullanacakları ulaşım aracına göre farklılıklar oluşmaktadır. Üstelik bu söylem hem acemi birliği hem de usta birliği için geçerlidir.

Terhis Olan Askere Yol Parası Veriliyor Mu? Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Askerlere verilen Yol ve İaşe Bedeli tek başlık altında geçtiği için konuyu da ikisi bir arada anlatmak gerekliliği doğmaktadır.

Ödenecek miktar iki kalem olarak ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Ancak ödeme tek seferde yapılmaktadır.

İlk kalem olan askerlik yol parası konusunda kesin ve net bir çizgi bulunmamaktadır. Çünkü her asker örnek vermek gerekirse Sivas’tan çıkıp Erzincan’a gitmemektedir. Yani daha terimsel bir ifade ile sevk adresleri şahıstan şahısa değiştiği için ödenecek meblağ hesaplanırken de baz alınan konu kişinin biniş ve varış yerleridir. Bunun için kişinin teslim olma dönemlerinde askerlik şubeleri belediyelere resmi yazılar gönderir ve otobüs rayiç bedellerinin yazılı olarak kendilerine geçilmesini ister. Belediyelerin ilgili bölümleri de, bilet ücretleri konusunda aynı şubelere kesin bilgiler verir. Burada bildirilen fiyatlar da askerlere yol parası olarak ödenir.

İkinci kalem ise iaşe bedelleridir.  İaşe bedellerinin belirlenmesinde kişinin ikamet yerinden çıkıp askerliğini yapacağı yere kadar gitmesi esnasındaki süre rol oynamaktadır. Askerler için 2018 yılı resmi iaşe bedelleri 20,00 TL’den başlamaktadır. İaşe bedeli, varış noktasına ulaşılıncaya geçen gün sayısına göre hesaplanmaktadır:

 • 0,0 km – 600,0 km arası mesafe için 1 günlük iaşe bedeli – 20,00 TL
 • 601,0 km – 1.200,0 km arası mesafe için 2 günlük iaşe bedeli – 40,00 TL
 • 201,00 km – 1.800,0 km arası mesafe için 3 günlük iaşe bedeli – 60,00 TL

Yukarıda anlattığımız iaşe ve otobüs bileti bedellerine dair tutarlar ve km cinsinden yol mesafelerini toplayarak alacağınız toplam ücreti rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Örneğin, bir askerin acemi birliğini bitirip usta birliği safhasına geldiğini varsayalım. Bu erin, Manisa’dan Şanlıurfa’ya gideceğini baz alarak hesaplamasını yapalım.

Manisa – Şanlıurfa arası mesafe 1.230,9 km’dir. Yolculuk ise 13 saat 45 dakika sürer.

Buna göre kişiye 3 günlük iaşe bedeli olan 60,00 TL ödenmelidir. Ayrıca aynı kişinin otobüs bilet parası da büyük ihtimalle 110,00 TL tutacağından bu kişiye toplamda

60,00 TL + 110,00 TL = 170,00 TL Yol ve İaşe Bedeli ödemesi yapılacaktır.

Devletin Askerlere Verdiği Maaşlar

Devlet askerlik görevini yapan her bireye belirli bir miktar aylık ödeme yapmaktadır. Ancak kişi başı yatak, giyinme, yeme, içme, barınma gibi masraflar düşüldükten sonra askerin eline daha ufak bir meblağ kalmaktadır. Yani kişinin terhis olan askere yol parası veriliyor mu? ya da verilmiyor mu diye düşünmesi biraz gereksizdir. 2018 yılı güncel ücretler düşünüldüğünde maaşlar iki tabir ile birbirinden ayrılmaktadır. Batıda yapılan askerlik görevi için maaşlar 90,00 TL ve 150,00 TL aralığında değişirken, (onbaşı ve çavuşlara 30,00TL – 50,00TL arası ekstra bir ödeme), doğudaki askerler 500,00 TL ile 750,00 TL arasında bir tutar almaktadırlar.

Kişi bu ödenen parayı istediği şekilde ve yerde kullanabilmektedir. Ancak bu bile aslında terhis olan askere yol parası veriliyor mu? sorusuna önceden verilmiş bir cevap niteliğindedir. Askerler eğer yapabiliyorsalar bu parayı harcamayabilirler ve terhis zamanı kullanabilirler.

Otobüs İle Yolculukla Terhis Olan Askere Yol Parası Veriliyor Mu?

Terhis vaktine az kala her askere, belli bir süre önceden maaşına ek olarak yol parası verilmektedir. Bu para askerin gideceği şehre göre değişiklik göstermektedir. Burada amaç askerin terhis olduktan sonra evine güven içinde gidebilmesidir.

İzin Durumunda Yol Parası Verilir mi?

Askerliği devam eden ancak izin hakkını kullanarak yaşadığı şehre giden hiçbir askere ekstra ödeme yapılmamaktadır.  Yani kişi gidiş ve dönüş bilet ücretini cebinden karşılamak zorundadır. Yol parası verilme durumu teslim ve terhis ile ilgilidir.

Uçak İle Yolculukla Terhis Olan Askere Yol Parası Veriliyor Mu?

Türkiye coğrafi olarak kıta genişliğinde bir ülke değildir. Ancak belli ilere ulaşım uzun saatler hatta nerdeyse bir gün alabileceğinden, devlet konu ile ilgili askere alacağı ve terhis ile askerlik sürecini bitireceği kişilere uçak yolculuğu imkanı tanımaktadır.

Ancak İzmir’de ikamet eden biri için İstanbul’a çıkan usta birliği emri bu kapsamda değildir. Askerlikte “batı” diye tabir edilen hiçbir ile devlet, uçak yolculuğu imkanı tanımaz. Öte yandan ülkede bulunan terör problemleri yüzünden askerlerin bazı illere ulaşımları tehlikeli bir hal alabilmektedir. Özellikle

 • Ağrı
 • Ardahan
 • Batman
 • Bingöl
 • Bitlis
 • Erzurum
 • Hakkari
 • Iğdır
 • Kars
 • Muş
 • Siirt
 • Şırnak
 • Van

bu şehirler arasında yer almaktadır. Bu yüzden askerlerin birliğine güvenle ulaşmalarını en kısa yoldan sağlamak gereği doğar. Bu illere hem gidiş hem de dönüşlerinizi devlet karşılamaktadır. Kısacası uçakla yolculuk edecek biri için terhis olan askere yol parası veriliyor mu? sorusunun cevabı evettir. Ama sadece doğu illeri için geçerlidir bu şart.

Üstelik sadece ilk gidiş ve son dönüş için geçerlidir. İzin hakkını kullanarak ya da mazeret göstererek dönemini tamamlamadan birliğinden kısa süre için ayrılan hiçbir askere bu ayrıcalık tanınmamaktadır. Eğer yine de izne çıkmak istiyorlar ise yok paralarını kendileri karşılamaları gerekmektedir.

Şehit Kardeşi Ve Şehit Çocuklarının Askerlik Muafiyeti

Askerlik Sağlık Muayenesi Nasıl Yapılır ?

Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Hakan dedi ki:

  Merhaba ben şırnak silopi de askerlik görevimi yapiyordum hava değişimi ile terhis oldum fakat bileti acil olduğu icin ben aldım bu bilet parasını hesabıma yatirirlarmi

  1. Serkan dedi ki:

   Merhaba Ben Şuan Çannakkalede Askerim Oturma yerim kocaeli Gösteriyor ama ben Terhis olduğum zaman Çanakkale den Erzuruma gidicem yol parası verirler mi veya Erzuruma uçak biletini devlet mi karşılar?

 2. yasin dedi ki:

  20 gun rapor aldım raporu vererek askerliğim bitti rapor parası yatar mı bana heyet raporu sonucta 3 doktor ve başhekimin imzası var . Yoksa rapor parası yatmaz mı ?

  1. Admin dedi ki:

   yatar

 3. Cenk dedi ki:

  Merhabalar, 2 Kasim 2018`te terhis oldum. Son ayin maasi Ziraat Hesabina yatti fakat yol parasi hala yatmadi. Terhis olurken de yol parasi yatmiyor mu yoksa? (Bu arada askere giderken yol parasini PTT den almistim. Simdi PTT de Ziraatte de gozukmuyor)

 4. Gency dedi ki:

  Simdi ben 27 ocakta terhis oldum halen yol parasi. Yatmadi.