Ana Sayfa / PMYO / Temel Yeterlilik Testi (TYT) Puan Hesaplama

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Puan Hesaplama

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) detayları, geçtiğimiz günlerde açıklandı. Adaylara YKS’de iki oturum uygulanacaktır. İlk oturumda, adaylar Temel Yeterlilik Testi’ne tabi tutulacaklardır. Önlisans düzeyinden eğitim görmek isteyen adaylar, Temel yeterlilik puanlarını nasıl hesaplayacaklarını merak ediyorlar. Bu makalemizde Temel Yeterlilik testi puan hesaplaması ve  sınavın içeriği hakkında bilgiler vereceğiz.

Temel Yeterlilik Testi’nde adayların;

 • Muhakeme,
 • Akıl yürütme,
 • Mantıklı düşünme odaklı
 • Türkçe’yi doğru kullanma
 • Okuma ve anlama
 • Dil hakimiyeti
 • Matematiksel ilişkilerden yararlanma seviyeleri
 • Sözel ve sayısal becerileri

ölçülecektir. Temel Yeterlilik puanınızı aşağıdaki  araç ile  hesaplayabilirsiniz. Türkçe-Sosyal ve Matematik-Fen doğru ve yanlış sayılarınızı ilgili boşluklara yazdığınızda, otomatik olarak TYT puanınız hesaplanacaktır.

 

YÖK tarafından yapılan son duyuruda Temel Yeterlilik Testi(TYT) uygulamasında aşağıdaki düzenlemelerin yapıldığı belirtilmiştir:

 • TYT Cumartesi, ikinci oturum ise Pazar günü yapılacaktır.
 • TYT içeriğinde, temel matematik ve türkçe ile birlikte  sosyal ve fen bilimleri kazanımlarının örtük olarak değil, açık ve müstakil bir şekilde yer almasına karar verilmiştir.
 • Temel Yeterlilik Testi 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturum 24 Haziran 2018 Pazar günü sabahı yapılacaktır.

TYT sınavında;

 • Türkçe temel yeterlilik testinden 40 soru
 • 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya,, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,, Felsefe,, Tarih) sorusu,
 • Temel Matematik testindeki 40 soru
 • 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji,, Fizik,, Kimya) olmak üzere

toplam 120 soru yer alacaktır..


Bütün adaylar ilk TYT oturuma girmek zorundadır.  TYT uygulandıktan sonra öğren arası verilecek, öğleden sonra ikinci oturum uygulanacaktır.  Önlisans tercih edebilmek için TYT-Puanı en az 150 olması gereklidir. Temel Yeterlilik Testi Puanı 150’nin altında olan kişiler tercih yapamazlar. Temel Yeterlilik Testi Puanı 180 ve üzeri olan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacaktır.  Temel Yeterlilik Testi Puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanı 2 yıl geçerli olabilecektir. Dilerse aday tekrar sınava girip TYT puanını yükseltebilir.

Önlisans programlarında; Temel Yeterlilik Testi Puanı esas alınacaktır. Polis Meslek Yüksekokulları, yapıları gereği Temel yeterlilik puanı ile başvuru alacaklardır.

İkinci oturum, dil puanı ve YKS puan hesaplamaları için lütfen YKS PUAN HESAPLAMA konumuza bakınız.

2018 PMYO başvuru baraj puanının kaç olacağı henüz açıklanmadı. İlerleyen zamanlarda Polis Akademisi tarafından açıklanmasını bekliyoruz. Konu hakkında görüş ve sorularınızı aşağıdaki ilgili bölümden iletebilirsiniz.

Bu makalede tam 456 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

456 Soru Var

 1. 2018 için değişen herşeyi acıklarmısınız sınav sistemi vs ne zaman olucak ben 13.03.2000 doğumluyum basvurabilirmiyim

 2. Miyopum ve gözlük kullanıyorum 1 – 1.50 derecem var sorun olur mu cevaplarsanız sevinirim

 3. 10.01.2000
  sınava bu sene girebiliyormuyum?

 4. Lojistik ormancılık posta itfaiyecilik bölüm istiyorum en az kaç puan almam lazım girmek için 2016 yerleştik okul puan kesilir mi

 5. Admin ben 1991 doğumluyum ve tyt ye girdikten sonra askere gidebilirim olurda tyt sınav socunda polislik için yeterli puanı alırsam askerde olduğum için bi sorun olurmu yani askerdeyken puanım tutarsa terhis olabilirmiyim

 6. Mete Akçaoğlu

  25.10.2000 doğumluyum ama kadılım şartlarında 01.10.2000 yazıyor benim katılma imkanım %0 gibi bir değerde mi?

 7. Ben şu anda üniversite 1. Sınıfım başvuru yapıp kazanırsam okulu bırakmayı düşünüyorum.
  Başvuru yapabilir miyim?

 8. Admin tyt den 180 alsam polislik okulunu okuyabilirmiyin

 9. ÖNCELİKLE HAYIRLI GÖREVLER,MANİSA,UŞAK,DENİZLİ,İZMİR BÖLGESİNDE GİZLİLİKLE YÜRÜTMÜŞ OLDUĞUM SIZMA BİR OPERASYONAL FAALİYETTEN DOLAYI VATAN HAİNLERİ TARAFINDAN DEŞİFRE OLUP KAMU KİMLİĞİMİN DEŞİFRE OLMAMASI ADINA ÜZERİMDE ATILI BİR HIRSIZLIK SUÇUNDAN DOLAYI HÜKMÜN AÇIKLANLMASININ GERİ BIRAKILMASI KARARI VERİLDİ VE HER HANGİ BİR CEZAİ İŞLEM UYGULANILMADI VERİLEN BU KARARIN BENİM HAYATIMI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEMESİ GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSUMUDUR YADA BENİM POLİS AKADEMİSİNE KATILIM SAĞLAMAMI ENGELLEYEN CİNSTE BİR DURUMMUDUR?

 10. Şu an diyorlarki ön sağlık ta göz dercesi
  4 numara olmuş doğrumu? Yada şuan kaç?

 11. 14 Haziran 2000 doğumluyum lise 3 e gidiyorum 2018 polis meslek yüksek okulu sınavına girebilirmiyim yoksa lise 4 olup yks nin ilk oturumu olan TYT puanı ile mi girmem lazım yani 1 sene daha beklemem mi lazım. 1 sene okula geç yazıldığımdan dolayı böyle oldu. Teşekkürler.

 12. admin polislik istiyorum boyum 180 kilom 73 ama dişlerim bozuk sence dişlerim engel olurmu

 13. Lise 4 okuyorum son senen polis olmak istiyorum ne zaman basvurabilirim ve ne yapmam gerekiyor tarihi ne zaman

 14. 28.05.2000 doğumluyum lise son sınıfım bir sıkıntı olur mu başvuruda ?

 15. 28.05.2000 doğumluyum başvuru da sıkıntı olur mu ?

 16. Admin bey 1999 dogumluyum boyum 1.86 kilom 79 alimlarda idealmi birde sinavlar ne zaman

 17. 03.18.1999 doğumluyum 1.95 boy 97 kiloyum üniversite de ilk senem boşlayıp başvuru yapsam tyt sınavına girmem gerekiyor mu yoksa herhangi bir sınava girmeden de başvuru yapabilir miyim?

 18. Pmyo’ya girmek için TYT’ye girip barajı geçsem, YKS’ya gerek kalır mı ?
  Bide pmyo’da Torpil önemli deniliyor doğru mu ?

 19. Ben PÖH olmak istiyorum. YKS den hangi dersleri çözmem gerek

 20. boy 187 kilo 68 dişlerim de biraz sıkıntı var başka bişiy yok sınav puanımın kaç olması ve başvuru için sıkıntı var mı

 21. Bayanlarda parkur kaç dk ya da kaç saniyede??

 22. Dislerimde bozukluk var bu sorun olur mu?

 23. Admin 270 puani 1 oturumdan mi alacagiz yoksa 2. Oturumdan mi

 24. Boyum 165 kilom 50 sizce iyi mi birde tyt de en fazla kaç yanlış yaparsak 260 puanı alabiliriz

 25. Yahu türkçe ve sosyalden 55 net yapsak sayısal bölümden 10 net falan yapsak ancak 310 falan ediyor, şaka mı bu napalım fulleyelim mi

 26. Merhaba Admin. Ben 27.06.2000 doğumluyum. Ne zaman başvurabilirim ve lise mezunu olmak şart mıdır?
  Bir de son soru olarak günde 3 kere kronik rahatsızlığımdan dolayı ilaç kullaniyorum. Sorun olur mu ? Teşekkürler

 27. Abi bende diz kapagimin kenarında bi 6 7 santimlik dikiş izi var sorun olurmu

 28. Tyt baraji 150 diyor mesela tyt den 155 alsam pmyo ya basvurabiliyor muyum ?

 29. 1. Oturumdan 180 alıp yani barajı geçsek 2. Oturumdan 270 alsak olurmu

 30. PMYO başvuru yapmak için belirlenen üst yaş sınırı kaçtır hiçbir yerde doğru bilgi yok bazı yerlerde 26 bazı yerlerde 27 bazı yerlerde 29 olarak yazıyor bunun aslı astarı nedir.

 31. Halil İbrahim Kutlar

  Pmyo girmek için ham puan mı gerekiyor yoksa okulun verdiği puan dahil mi ?

 32. Admin ben iyi günler ben Lise sona gidiyorum ben tyt yani temel yeterlik sınavından 180 puan aldım zaman başvuru yapabiliyoz mu

 33. Tyt puanından giriliyor sınava peki obp(yani okul puanı) yani tyt puanımıza eklenir mi?

 34. Admin bnm ön dişlerde kaplama var polis olmaya engel mi acaba

 35. Admin veya bilgisi olan arkadaşlar onlisans 2. Sınıfım başvuru yaparken tyt 1 2 3 diye 3 oturum gözüküyor hepsini işaretleyecek miyim? Ağıl bilgisi olan ?

 36. Renk körleride polis olabilsin

 37. Admin benim saçın içinden kulak arkasından çene altına yara izi var ama estetik ile dikildi yani yakından dikkatli bakmadığın sürece belirli olmuyor bir sorun olurmu cevaplarsanız sevinirim

 38. kulağımda dikiş izi var sıkıntı olurmu

 39. Lütfü Can Peker

  Merhaba, bundan hiç bir kazanımınız olmamasına rağmen bütün soruları elinizden geldiğince cevaplamaya çalışmanız çok güzel. Kendim adına bunun için şimdiden teşekkür ederim. Ben içinde bulunduğum durumu izah edeyim öncelikle, sonra da siz mantıklı cevabı vermeye çalışın; bunun bilgisine vakıfsanız. Ben 23 yaşındayım normal dönemde 2017 Haziran’da mezun olmam gerekiyordu fakat çalışmak zorunda olduğumdan derslerim epey kötü gittiği için Felsefe Lisans ögrenimimi bitirmiş değilim. Kısaca lise mezunu sayılırım. 2013’te girdiğim Ygs sıvas puanlarımı hatırlamıyorum. Bildiğim kadarıyla bu seneli Pöh alım şartları henüz açıklanmamış ama; siz az çok öngörebiliyorsunuzdur. Ygs’de aldığım puanlara bakılmaksızın, lise mezunu olmam kaydıyla pöh alımı için başvurabilir miyim? Tesekkur ederim sagolun. ☺️

 40. Tyt puanı ham 270 mi ?yoksa yerleştirme puanına göre mi alıyorlar?

  Birde yüzdeki bazı akne izleri elenmeye neden olur mu?

 41. Admin benim ayağım çap basıyor belli oluyor ama bu sorun olurmu

 42. merhaba 1999 doğumluyum 1 sene hazırlandım lise mezunuyum boyum 170 kilom 69 öncelikle bunlardan sıkıntı olurmu ön başvuru olacakmı şuan için net puan kaç sınavdan kaç almam lazım cevablarsanız çok memnun olurum 🙂

 43. Yunus emre kahriman

  Selamun aleykum abi 1999 kasım ayi dogumlugum onumuzde haziran ösym sinavları var kazansam bile 3 4 ders kaliyor lise son ogrencisiyim aciktan okuyorum dondurma gibi bi sansim varmi yunus polis olmak istiyorum boyum 1.85 ve baraj puan kac abi?

 44. Admin puanlama sisteminde bu yol bir değişiklik olur mu? Tyt nin yüzdesinin artması ihtimali var mı?

 45. ben askerliğimi yaptım avrupada üniversite okudum lisans bitirdim ve denkliğimi aldım iniglizce lehçe rusça birzda ispanyolca biliyorum 1986 doğumluyum ve vucudumda gözükmeyen yerlerde dövme var.yaşım problem olurmu ?ve vucudumdaki dövmeler problme olurmu ?

 46. admın 1.70 kilo 50 tutarmı

 47. Admin kafamın sağında ve solunda saçımın tam bittiği yerde kulak var bu poliş olmama engel olurmu😀
  Admin hazretleri

 48. torpilim yok polis olabilr miyim 😀

 49. Merhaba
  23 10.2001 doğumlu lise 3. Sınıf öğrencisiyim 52 kiloyum
  Sınava ne zmn girebilirim
  Teşekkürler

 50. Serdar Karabulut

  Admin 28.11.1995 doğumluyum eski adıyla ygsye girdikten sonra pmyo için ayrı bir yazılı sınav daha oluyor mu daha önce oluyordu diye biliyorum ve üniversitede okuyorum aynı zamanda okula da devam edebiliyor muyum?

 51. Peki lise son sınıfta gireceim yks sınavındaki puanım pmyo ya başvuru yaptığımda geçerli olur mu

 52. Dövmesi olanlara sorun yaratılıyor mu

 53. 29.11.2000 doğumluyum boyum 1.78 kilom 70 12.sınıf bu sene eğer puan ım ii olursa katılabilirmiyim

 54. admin kolumda bir dövme var yazı sorun olur mu sildirsem girebilir miyim sınava

 55. ben lise mezunuyum polislik hayalimdirhayalimdir01.01.1996 dogumluyum polislik puani bilmek istiyommm

 56. Tyt puanini keske biraz assagi cekseniz

 57. Ben polis özel harekat olmak istiyorum
  Elimden geldigi kadar bircok sporsal faaliyetlere katildim fiziki parkurlarda erkeklerle hemen hemen ayni surede parkuru bitirebiliyorum
  Lise son sinif ogrencisiyim
  Fakat ailemden dolayi polislige alinamam diye endiselerim var cunku ailede amcam abierim babam olsun bircok kisi sicil bakimindan pek temiz degil fakat ben kendim olarak asla onlar gibi olmadim devletime vatanima en guzel sekilde hizmet etmek polis olmak istiyorum
  Ailemden dolayi beni polislige almazlar mi bu konuda detayli bilgi verir misiniz ?

 58. Merhaba
  Ben polis özel harekat olmak istiyorum fakat ailemin amcalarimin babamin abilerimin sicillerinden dolayi birtakim endiselerim var
  Oysa benim herhangi bir sicilim yok lise son sinif ogrencisiyim fiziki parkurda erkeklerle hemen hemen ayni saniyede yapiyorum ben cani gonulden polis olmak istiyorum ailem gibi olmamak vatanima milletime en iyi sekilde hizmet etmek icin beni bu yuzden polislige almazlar mi ona gore hazirlanacagim lutfen bu konu hakkinda detayli bilgiyi verir misiniz?

 59. Admin bu sene başvurular nereden yapılır? Sistem değiştiği için başvuru sistemi de değişir mi? Eylül’de alım olacaksa sonuçlar ne zaman açıklanır tahmini?

 60. Renk körlüğü testinde bazi rakamlari okuyamiyorum sizce engel mi ? ( pöh eledi )

 61. Ulku ocana kayit SIKINTI olurmu

 62. Dişimin 1 tanesinde biraz yamukluk var sıkıntı olur mu?

 63. Boyum 1.68kilom işe 70 beni alirlarmi

 64. bu sınavda sadece TYT mi geçerli yoksa YKS nin tamamı yani AYT yi de kapsıyor mu

 65. GEREKLİ OLAN SADECE TYT DEN 260 DAN YÜKSEK PUAN MI ALMAK

 66. Admin Çok önemli bir sorum olacak. Geçen sene ygs puanım 280’dı. Bu sene sorular azaldığı için 220-250 arası anca alabiliyorum. Soru sayısı düştüğü için puanı da düşürürler mi? Ve sizi geçen seneden beri takip ediyorum. Mülakata girmiştim spor 95 ygs 280 ve bana sözlüden 50 vermişler. Oysa daha önceki sene 100 almıştım. Normalde 75 bile verseler ortalama 137 puanla polis oluyordum. Polis çocuğu olmama rağmen böyle hakkım yendi. Ve ben 5 kere girdim bu sınava. Daha ne yapmak gerekiyor.

 67. Admin ben bu sene mezun oldum 11.01.2000 doğumluyum ve tyt den ortalama 278 alıyorum ve hiçbi problemim yok başvuru yapabilirmiyim.

 68. Tyt den 240 aldık diyelim lise diploma puannımdan 40 puan gelse toplam 280 puanla polislik puanı oluyomu

 69. TYT den toplam 36 net yaptım 164 Puan gösteryor. ÖSYM’nin puanı ile 264 eder, bu net ile gerçekten geçebilirmiyim barajı doğru mudur??

 70. iyi günler P.Ö.H veya sivil polis olmak için TYT’den kaç net yapmamız gerekiyor?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir