Tapu Randevu Alma İşlemleri

25.02.2018
1.112
A+
A-
Tapu Randevu Alma İşlemleri

Ülkemizde son dönemlerde bazı işlemleri yapabilmek için randevu alınması insanlara büyük kolaylık sağlamaktadır. Alınan randevular sayesinde çok uzun sıralar beklenilmemekte olup bu durum ilgili kurum için de ciddi bir avantaj oluşturmaktadır. Böylelikle insanlar söz konusu kurumlarda boş yere beklememekte ve bu da yoğunluk oluşmasına engel olmaktadır. Bazı kurumlar bundan dolayı randevu alma işlemini zorunlu tutmaktadır.

Randevu alınarak işlem yapılabilecek kurumlardan bir tanesi de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüdür. Tapu randevu alma işlemleri sayesinde insanlar işlemleri için uzun sıralar beklemek zorunda kalmamaktadır. Tapu işlemler uzun süren işlemler olduğu için normale göre çok daha fazla beklenilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla oluşacak ufak sıralar dahi insanların uzun saatler orada beklemesine neden olmaktadır. Randevu sayesinde söz konusu durum engellenmektedir.

İnternet Üzerinden Tapu Randevu Alma İşlemleri

Tapu randevu alma işlemleri için öncelikle kurumun internet sitesine girmeniz gereklidir. Buradan da randevu bölümüne geçebilirsiniz. Bunun dışında ise direkt randevu alma sitesine giriş de yapabilirsiniz. https://randevu.tkgm.gov.tr/ adresine giriş yaptığınız zaman karşına iki seçenek gelecektir. Bunlar:

 • Yeni Randevu Al
 • Randevu Sorgula/İptal Et

Yukarıda belirtilen seçeneklerden ilki isminden de anlaşıldığı gibi yeni bir randevu alabilmek için kullanılırken diğeri ise daha önce alınan randevu bilgilerinin öğrenilmesine ya da söz konusu randevunun iptal işleminin gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Kısacası yukarıdaki adrese girdiğiniz zaman hem yeni randevu alabilirsiniz hem de mevcut randevuyu iptal edebilirsiniz.

Tapu randevu alma işlemleri için öncelikle yukarıda belirtilen adrese girmelisiniz. Bu siteye giriş yaptıktan sonra ise aşağıda belirtilen adımları izlemelisiniz:

 • Girişin ardından Yeni Randevu Al bölümüne geçiş yapmalısınız.
 • Burada randevu işlemleri ile ilgili genel bilgiler verilmektedir. Dikkat edilmesi gereken maddelerden bir tanesi 1 yıl içerisinde alınan 5 randevuya gidilmemesi durumunda sistem tarafından kişiye 1 yıl boyunca randevu verilmemektedir. Bundan dolayı alınan randevulara gitmeye özen göstermeniz gerekmektedir.
 • Doğrulama kodunu yazıp onayladığınız zaman bilgilerinizi isteyen formalar gelmektedir. Bunların sırasıyla doldurulması gerekmektedir.
 • Sistem tarafından öncelikle kimlik bilgileri istenmektedir. Bu bilgileri doğru şekilde yazmalısınız çünkü sistem gereken kontrolleri yapmakta ve yanlış yazılan bilgileri kabul etmemektedir.
 • Tapu randevu alma işlemleri sırasında kimlik bilgilerini doğru şekilde yazıp onayladığınız zaman bir sonraki form açılmakta ve burada cep telefonu numaranız ile e-mail adresiniz istenmektedir. Bunları da doğrum bir şekilde yazmalısınız.
 • Yukarıda belirtilen adımların tamamlanmasının ardından sonraki aşamaya geçmelisiniz. Burada işlem yapmak istediğiniz müdürlüğü seçmeniz gerekmektedir. İl ve ilçelerde bulunan müdürlüklerden bir tanesini seçip işleme devam edebilirsiniz.
 • Müdürlük seçiminden sonra ise yapılacak olan işlem türünün seçimini yapmalısınız. Müdürlükte yapılacak işlemlerin listesi yer almakta olup bunlar arasından uygun olanını seçmelisiniz.
 • Son olarak ise randevu tarihi ve saatini yine buradan belirleyebilirsiniz. Söz konusu tarihlerden uygun olanları sistem tarafından önerilmektedir.
 • Yapılan işlemler onaylandıktan sonra randevu alma işlemi tamamlanmış olmakta ve böylece uzun sıralar beklemeden işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Yukarıda belirtilen adımların sırasıyla izlenmesi sayesinde randevu alma işlemi çok kısa sürede tamamlanmış olmaktadır. Tapu randevu alma işlemleri için hazırlanan internet sitesi son derece kullanışlı olup hemen herkes rahatlıkla kullanabilmektedir. Randevu alma işlemi sırasında onay almak için cep telefonunuza mesaj gönderilmekte olup bundan dolayı söz konusu işlemi yaparken telefonunuzun yanınızda olduğundan emin olmalısınız. Böylece sistem onay istediği zaman zorlanmadan ve vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde onay verilebilmektedir. Söz konusu durumun aksi yaşanması halinde ise sistem tarafından verilen sürede onay verilemeyeceği için bütün işlemi baştan yapmanız söz konusu olabilmektedir.

Tapu randevu alma işlemleri için hazırlanan internet sitesinde randevu alma işlemi dışında daha önce alınan randevuyla da ilgili işlemler yapabilirsiniz. Bu işlemler için öncelikle yukarıda belirtilen adrese giriş yapmanız ve daha sonra da Randevu Sorgula/İptal Et seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra sistem tarafından ilgili sayfaya yönlendirme yapılmakta ve sizden T.C. kimlik numaranızı ve telefon numaranızı istemektedir. Bu bilgiler yazıldıktan sonra sisteme giriş yapılabilmekte ve böylece daha önce almış olduğunuz randevuyla ilgili bütün detayları buradan görebilirsiniz. Söz konusu detaylar arasında hatalı işlemler bulunması durumunda yapmış olduğunuz işlemleri rahatlıkla güncelleyebilirsiniz. Yine size sistem tarafından randevuyu tamamen iptal etme seçeneği de verilmektedir ki böylece gidilemeyecek randevuyu iptal ederek daha sonraki süreçte sistem tarafından engellenme olasılığınızı düşürebilirsiniz.

Telefon ile Tapu Randevu Alma İşlemleri

Tapu randevu alma işlemleri için kullanılan internet sitesi ve izlenmesi gereken adımlar genel olarak yukarıda belirtilmiş olup bunların izlenmesi sayesinde çok kısa sürede randevu alma işlemi gerçekleşmektedir. Bunun dışında genel müdürlük tarafından insanların randevu alabilmesi için farklı bir seçenek daha sunulmuştur. Söz konusu seçenek telefon ile randevu alınmasıdır. Kurum tarafından verilen hizmetlerden bir tanesi olan ALO 181 hattı sayesinde telefon ile de randevu alabilirsiniz. Bunun için öncelikle 181 numaralı hattı aramalısınız. Daha sonra ise görevli kişi tarafından yapılan yönlendirmeleri izleyerek randevu alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Tapu randevu alma işlemleri için sunulan seçenekler bunlar olup bunlar dışında herhangi bir seçenek sunulmamaktadır. Her iki seçenekte son derece hızlı ve kolaydır. İnsanlar kendi durumlarına göre bunlar arasından istediğini tercih edebilmektedir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.