TALTİF HESAPLAMASI NASIL YAPILIR ?

25.11.2017
2.672
A+
A-
TALTİF HESAPLAMASI NASIL YAPILIR ?

Taltif, Emniyet hizmetlerinde çalışanlara yaptıkları operasyonlardan, seçim dönemi yoğun çalışmalardan, canlarını ortaya koydukları olağanüstü çalışmalarından dolayı ödüllendirme şeklidir. Emniyet Teşkilatının 86. Maddesine göre ülkenin güvenliği, devletin çıkarlarını, kişilerin can ve mallarını korumada yüksek hizmette bulunanlara, almış oldukları iki katından beş katına kadar, yaşamlarını ortaya koyarak fiilen aylık tutarlarının altı katından yirmi dört kadar para ile ödüllendirilmesidir.  Emniyet Genel Müdürlüğü Taltif komisyonuna birimler tarafından gönderilen dosyalar incelenerek karar verilmektedir.  Genellikle 3 aylık periyotlarda toplanan taltif komisyonu dosyalar üzerinden inceleme yaparak uygun bulunması halinde taltif istenilen personele yirmi dört maaşı geçmeyecek şekilde taltif verilmektedir. 2018 – Taltif hesaplama taban maaş üzerinden hesaplanmaktadır.

Özellikle büyük çaplı operasyonlarda başarılı olan personeller ile illerde meydana gelen terör olaylarında başarı sağlayan, Ülke genelinde meydana gelen seçim, referandum gibi olaylarda görev alanlar taltif ile ödüllendirilmektedir. Taltif verilirken başarı durumuna göre iki şekilde taltif belirlenmektedir. Birinci grupta taltifle ödüllendirilen personeller, Devletin çıkarlarını göz önünde alarak, kişilerin mal ve canlarını korumak için görev yapanlara verilmektedir. Bu gruptaki personele aylıklarının iki katından beş karına kadar taltif verilmektedir.  İkinci grupta yer alanlar ise, özellikle terör olaylarında yaşamlarını ortaya koyarak büyük başarı sağlayanlara verilmektedir. Bu personellere maaşlarının altı katından yirmi dört katına kadar verilmektedir.   2018 – Taltif hesaplama yapılırken gösterge ve ek gösterge aylığının toplamı üzerinden yapılmaktadır.

2018 – Taltif Hesaplama Nasıl Yapılır

2018 – Taltif hesaplama yapılırken ek göstergeleri ile gösterge aylıklarının toplamı ile hesaplanmaktadır.  Kademe derecesine göre değişiklik gösterilen hesaplamada polis memuru, Baş polis rütbesinde bulunanların yaklaşık olarak 83 TL ile 346 TL arasında değişiklik göstermektedir.  Birinci derece görev yapan personel yaklaşık 1500+3000*0,102706= 924.00 TL taltif almaya hak kazanmaktadır. Örnek bir hesaplama olarak emniyet müdürleri için yapıldığında yaklaşık 3600+1500*0,102706= 1.100.00 TL taltif almaya hak kazanacaktır. Bu hesaplamalarda ek göstergeniz ve kademe derecenizi mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Daha önceki dönemlerde polis memurlarının ek göstergeleri 2200 olduğu için alınan taltiflerde düşük ücretler bulunmaktaydı. 8/1 derecesindeki bir polis memuru yaklaşık olarak 45 TL taltif almaktaydı. 3/1 derecesindeki polis memuru ise yaklaşık olarak 163 TL taltif almaktaydı.

Bu oranlar bir taltif karşılığındadır. 8/1 derecesine sahip olan polis memuru 10 taltif almaya hak kazandığında 45*10= 450 TL yaklaşık ücret almaktadır. Polis memurlarının ek göstergelerinin 3000 çıkması üzerine alacakları taltiflerde de değişiklik meydana gelmiştir. 8/1 derecesinde bulunan polis memuru yaklaşık olarak 80 TL olarak yükselmiştir. 3/1 derecesinde bulunan birisi ise yaklaşık olarak 310 TL taltif alacaktır.  Eğer ki 10 taltif ile ödüllendirilmiş ise buda yaklaşık olarak 3.100 TL etmektedir. 2018 – Taltif hesaplama yaparken ek göstergenin yükselmiş olması mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

3000 Ek Göstergeden Sonra 2018 – Taltif Hesaplama

2018 – Taltif Hesaplama yapılırken genel olarak 3/1 dercesine düşene kadar alınan taltif miktarında fazlaca bir değişiklik meydana gelmemektedir. Yeni göreve başlayan 8/3 derecesindeki memurun taltif oranı ile 4/1 oranında bulunan kişi arasında yaklaşık olarak 70 TL fark oynamaktadır.  Taltif planlamasında her birim kendi yaptığı başarılı operasyonlarla ilgili olarak dosya düzenlemektedir. Kaçakçılık birimi tarihi eser, sigara kaçakçılığı, kaçak akaryakıt ile ilgili olarak planlı çalışmalarını dosyalayarak yaptıkları yakalamaları ekleyerek biriminde çalışanlar ile bu operasyonlara dışarıdan destek verenleri de ekleyerek hazırlamış olduğu dosyaları taltif komisyonuna göndermektedir. Genellikle seçim zamanı yapılan mitinglerde görevli personelleri de ödüllendirmek şehirde görev yapan tüm personelin adı belirtilmektedir.

2018 – Taltif Hesaplama yapılırken son zamanlarda da gündeme gelen taltiflerin eşit şekilde dağıtılmasıdır. Aynı birimde çalışarak birlikte görev alan personeller arasında taltifler açıklandığında personel arasında açıklanan taltif sayılarında farklılıklar meydana gelmektedir.  Kimi zamanda bir personele 10 maaş taltif yatmasına rağmen bazılarına hiç yatmadığı görülmektedir. Taltif komisyonu tarafından bunun herhangi bir açıklaması bulunmamaktadır. Kimi zaman birimler tarafından gönderilen dosyalarda taltif komisyonu tarafından birleştirme yapıldığı için taltif sayılarında değişiklik meydana gelebilmektedir. Bunun yanında bazı dosyalar taltif komisyonu tarafından değerlendirilmeye alınmayarak, o dosyada ismi bulunan personele taltif değerlendirmesi yapılmamaktadır. Bundan dolayı özellikle birimler tarafından dosyalardan dolayı taltiflerde eşitsizlik meydana gelmektedir.

2018 – Taltif hesaplama yapılırken Emniyet hizmetlerinde çalışan personelin özellikle taltif konusunda haksızlığın olduğunu iddia ettikleri noktalardan birisi de genel asayiş uygulamalarından sonra ilde bulunan tüm personele taltif yatırıldığı halde bazı personellere yatılmamasıdır. Özellikle seçim, referandum gibi dönemlerde hem miting alanlarında görev alanlar hem de yapılan seçimde görevli olmalarına rağmen taltiften yararlanamamaları taltiflerin eşit dağıtılmadığını göstermektedir. Özellikle toplu halde yazılan taltiflerde İl Emniyet Müdürünün inisiyatifi devreye girdiği gibi taltif komisyonu da kimi zaman değerlendirme yaparken isimlerde eleme yapmaktadır. Listeler hazırlanırken ilde hazırlandığı için kimin ne kadar taltif alacağı ilde belirlenmektedir. İl bazında belirlenen isimlerde daha çok Şube Müdürleri tarafından belirlenen isimler liste de yer almaktadır.

Yoğun çalışma içerisinde bulunan polisler operasyon yapmadan gecesini gündüzüne katarak çalışmaktadırlar. Operasyonun her aşamasında büyük bir hazırlık ve titizlik içerisinde çalışmaktadırlar. Yoğun çalıma ve operasyon sonucu aldıkları taltifler yorgunluklarını unutturmaktadır. Özellikle ek göstergenin 3000 olmasından sonra bütçelerine katkı sağlayan taltifler eşit dağıtıldığında çalışanlar tarafından 2018 – Taltif hesaplama herkesin dikkatini çekecektir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.