Süleyman Soyludan 2023 – 10 Bin PÖH Alımı Açıklaması

21.01.2019
A+
A-
Süleyman Soyludan 2023 – 10 Bin PÖH Alımı Açıklaması

Geçtiğimiz aylarda Twitter ve çeşitli sosyal medya platformları üzerinden PÖH alım yaşının 32’ye çekilmesi konusunda birçok kişi seferber olmuştu. Sosyal medya aracılığı ile bir araya gelen PÖH adayları kısa süre içerisinde trendler kısmında yerini aldı. Özellikle Süleyman Soylu etiketi ile İçişleri Bakanı’na ulaşılmaya, ses duyurulmaya çalışıldı. PÖH adaylarının verdiği bu mücadele ise henüz ilgili makamlardan bu konu üzerine bir açıklama gelmemesi üzerine bir sonuca ulaşmış değil. Bu yazımızda sizlere Süleyman Soylu’dan gelen 10 bin PÖH Alımı açıklaması konusunu paylaşacağız. PÖH adayları için müjdeli haber niteliğinde olan yazımızın sonunda ise PÖH alım tarihleri başlığını inceleyebilirsiniz.

Bakan Soylu Resmi Olarak Duyuruda Bulundu

PÖH alımı hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu basın açıklamasında bulundu. Bu kapsamda PÖH için başvuruda bulunmaya hazırlanan adayları sevindirecek cinsten haberlerimiz var. Süleyman Soylu katıldığı panel üzerinde soruları yanıtlarken PÖH alımı ile ilgili soru yönetildiğinde soruyu yanıtsız bırakmadı. Polis Özel Harekât bünyesinde yaklaşık olarak 23.500 personeli olduğunu belirterek şu anda yeni alımlar için gerek olmadığını söyledi. Daha önceden yaptığı bir açıklamada polis memurları ve bekçiler için oldukça fazla sayıda alım yapılacağını belirtmişti. PÖH adaylarını da üzmek istemeyen Süleyman Soylu cümlelerine ihtiyaç analizinin devam ettiğini söyleyerek devam etti. Polis Özel Harekât birimi üzerinde yapılabilecek 10.000 personel alımının tüm dengeyi bozabileceğini, bunun için uygun olarak plan yapılması gerektiğini söyledi. Dolayısı ile ihtiyaç analizlerinin sonucunda ihtiyaç duyulması durumunda ilk alımların kadın adaylar üzerinden yapılacağını belirtti. İhtiyaç analizinin ne zaman sonlanacağı konusuna açıklık getirilmezken, kadın adaylar için sevindirici bir haber oldu.

PÖH Alımı İçin Kişilerde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Polis Özel Harekâtı ekipleri daha çok olayların içinde bulunmaktadırlar. Dolayısı ile normal polis memurlarına nazaran günleri daha hareketli ve tehlikeli geçmektedir. Bu durumlardan dolayı kişilerin bazı özellikleri taşıyor olması gerekir.

 • Baskı altında yanlış yapmadan, doğru karar verebilme,
 • Sabırlı olma,
 • Eylemlere karşı direnç gösterebilme,
 • Verilen emirleri sorgulamadan yerine getirebilme,
 • Gerektiğinde güç kullanabilmek,
 • Çatışmalara girmekten korkmamak.

Bu seçenekler dahilinde PÖH adayları çok daha rahat bir meslek hayatı geçireceklerdir. Tehlike arz eden bölgelerde çatışma durumları ile karşılaşılabildiği için polis memurlarından sonra bu konuda uzman olan kişiler PÖH birimleridir. Polis Özel Harekât birimleri aynı zamanda geç saatlerde düzenlenen baskın operasyonlarına da çağırılmaktadır. Geceleri ani baskınlar için göreve çağırılabilir veya önceden planlanmış operasyonlar için şubede bekleme işlemine devam edebilirsiniz.

PÖH Alımı Yaş Sınırı Kaçtır?

Giriş paragrafında belirttiğimiz gibi bu konu hakkında bir gündem söz konusu olmuştu. Geçerli olan PÖH alımı yaş sınırı 30’dur. POMEM okullarından mezun olan kişiler eğer 30 yaşından gün aldıysa atanma konusunda PÖH birimlerine başvuru yapamamaktadırlar. POMEM okulundan mezun olduktan sonra ve mülakatlar için hak kazanmanız durumda dikkatli olmalısınız. Mülakat tarihlerinin 30 yaşından gün almamanız gereken tarih olduğundan emin olmalısınız. Eğer çoğu PÖH adayı tarafından gündeme getirilen 32 yaş sınırı gerçek olursa yine sitemiz üzerinden güncel yazıları takip ederek haberdar olabilirsiniz.

Polis Özel Harekât Birimi İçin POMEM Şart Mı?

PÖH birimine alınan personeller sadece PMYO ve POMEM adayları arasından yapılmaktadır. Dolayısı ile PÖH olmak isteyen kişilerin bu iki okuldan birisinden başarılı bir şekilde mezun olması gerekmektedir. Bu okulların dışında herhangi bir alım yöntemi bulunmamaktadır. Gündeme gelen dedikodular arasında yeni PÖH alım için hali hazırda polis memurlarından seçileceği belirtilmektedir. Fakat kesinlik kazanmış bir konu değildir. O yüzden resmî olarak PÖH olabilmeniz için sadece 2 yol bulunmaktadır.

PÖH Alım Tarihi

blank

Polis Özel Harekât birimine başvuru yapabilmeniz için bildiğiniz üzere POMEM üzerinden mezun olmanız gerekmektedir. POMEM başarılı şekilde mezun olan kişilere PÖH için atanma şansı sunuyor. Bu kapsamda 2023 PÖH alım tarihi konusunda bir ön fikirde bulunabiliriz. POMEM okullarında eğitim haziran ayında bitmektedir. Dolayısı ile mezunları da bu tarihte verecektir. Bu yıla kadar PÖH başvuru tarihi konusu Temmuz ve Ağustos ayları arasında gerçekleşmiştir. Kesin tarihin önceden bilenemeyeceği konusu ise ortadadır. Dolayısı ile kendinizi Temmuz ve Ağustos ayları arasında başvuru için hazırlayabilirsiniz.

2023 PÖH Alımları ve Şartları
2023 – PÖH Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?
2023 – Bayan PÖH Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?
Lise Okuyanlar ve Lise Mezunları Nasıl PÖH Olur ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. blank Mehmet DUVARCI dedi ki:

  Ben mayısta askerim nasıl başvurabilirim o tarihlerde ben

 2. blank Talha dedi ki:

  Admin,PÖH’de lise mezunu alımına devam edilir mi,yoksa Lisans Önlisans olarak değiştirilir mi?

  1. blank Admin dedi ki:

   açıklama yapılmadı daha..

 3. blank BozkurtF dedi ki:

  Bakanın dediğine göre artık Meslek içinden PÖH olunacakmış bence de en doğru karar budur

 4. blank Murat dedi ki:

  Abi sözlü mülakata ilk günlerde girmenin bir avantajı var mı?

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

  2. blank Merve dedi ki:

   2021 de lise mezunu dışardan pöh alımı olacak mı

 5. blank Kadir dedi ki:

  Admin pomem 8 ay olma ihtimali var mı varsa tahminen ne zaman olur

 6. blank Dönüş dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben önlisans mezunuyum kpss ye iki önce girmiştim puanım 65 Yeniden kpss ye girmem gerekli mi yoksa bu puan üzerinden pöh pomem vs başvuru yapabilir miyim. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır….

   1. blank Musti dedi ki:

    Benim sabıkan var sildirebikirsem polis olabilirmiyim

 7. blank Ayşe dedi ki:

  BozkurtF dışardanda alınacak o kadar polis memurunun hepsi pöh olmak istemeyeceğine göre dışardan alınacak çoğu

 8. blank Ayşe dedi ki:

  2021 de lise mezunu dışardan pöh alımı olacak mı