Asker Alımları

Subay Olarak Askerde Kalma Şartları

Askerlik görevi Türk Vatandaşı olan herkesin yerine getirmesi gereken vatani görevlerden birisi olup, 19 yaşını dolduran herkesin gitmesi gerektiği gibi İlköğretim ve Önlisans mezunu olan kişiler 12 ay yaparken, Lisans mezunu olanlar ise 6 ay üzerinden yapmaktadırlar. Lisans mezunu olan kişiler askere alınacakları yıl bazında Silahlı Kuvvetler de subay ihtiyacının bulunması durumunda 12 ay Asteğmen olarak görev yaparken, diğer Lisans mezunları 6 ay üzerinden vatani görevlerini yapmaktadırlar. Ülkemizde yaşanılan gelişmelerden sonra orduda yapılan revizyonun ardından subay açığının ortaya çıkmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri bu açığı kapatmak amacıyla askerlik vazifesini yapan veya bu göreve talip olan kişileri göreve kabul etmektedir. 12 ay Asteğmen olarak görevini yapanlar Subay Olarak Askerde Kalma Şartları oluştuğunda isterlerse görevlerine devam edebilmektedirler.

Vatani görevini yapacak olan kişiler üsteğmen olarak görev yapmak istediklerinde sağlık kontrolü yapıldığı zaman bağlı bulundukları Askerlik Şubesine dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Burada da bazı kriterler göz önünde bulundurulmaktadır ki bunlar arasında;

 • Not ortalamasının 3 ve üzeri olması,
 • Lisans veya Yüksek lisans mezunu olmak,
 • Kişinin talepte bulunması gerekmektedir,
 • Boy ve Kilo endeksinin orantılı olması gerekmektedir,
 • Yapılan kura da adının çıkması gerekmektedir. Bu kriterlere sahip olan kişiler talep etmeleri doğrultusunda askerlik vazifelerini üsteğmen olarak yapabilecekleri gibi teskerelerine yakın Subay Olarak Askerde Kalma Şartları taşıdıklarında başvuru yaptıklarında alacakları eğitim sonrasında teğmen olarak görevlerine devam edeceklerdir.

Subay Olarak Askerde Kalma Şartları Nelerdir?

Özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak için halen görevde bulunan kişiler arasında tercihini yaparken Subay Olarak Askerde Kalma Şartları arasında;

 • Kişinin öncelikle Üniversite mezunu olması,
 • 27 yaşından, Lisansüstü eğitim yapan kişilerin ise 32 yaşını tamamlamamış olması,
 • Herhangi bir sağlık probleminin olmaması,
 • Boy ve kilo endeksinin subaylık şartlarını taşıması,
 • Eşi ve kendisi hakkında herhangi bir soruşturma ve kovuşturmasının bulunmaması,
 • Alkol ve uyuşturucu madde tedavisi görmemek,
 • Herhangi bir siyasi parti üyeliğinin bulunmaması,
 • Hakkında yapılacak güvenlik soruşturmasında herhangi bir olumsuzluğun bulunmaması gereken şartlar arasında yer almaktadır. Bu şartları taşıyan ve askerlik görevini asteğmen olarak yapan herkes müracaat edebilirler.

Lisans veya Yüksek Lisans mezunu olan kişiler askerlik görevlerini yapacaklarında Ankara’da yapılan sınava katıldıktan sonra mezun oldukları bölüme göre ve ihtiyaca göre kısa dönem veya yedek subay olarak belirlenmektedirler. Yedek Subay olarak görevlendirilen kişiler 3 ay acemi eğitimi gördükten sonra 9 ay yedek subaylık yapacakları görev yerlerine gitmektedirler. Görevlerini yerine getirenler kişiler askerlik vazifelerini bitirdikleri zaman sivil hayatta iş bulamama korkusu, askerlik görevini severek profesyonel olarak bu görevi yapmak isteyenler Subay Olarak Askerde Kalma Şartları taşıdıklarında askerliklerinin bitimine 1 ay kala müracaat etmeleri gerekmektedir. Müracaatı kabul edilen kişiler arasında yazılı, sözlü ve sağlık kontrolünden geçmeleri durumunda 9 ay boyunca aldıkları eğitimin ardından teğmen olarak göreve başlamaktadırlar.

Subay Olarak Askerde Kalma Şartları Taşıyanlar  

Sadece erkek adaylar değil bayan adaylarda başvuruda bulunabilirler. Bayan adaylar için askerlik şartı bulunmadığı için Lisans mezunu olan bayanlar başvuru şartlarını taşıyorlar ve sınav tarihlerini takip ederek başvuru yapabilirler. Subay Olarak Askerde Kalma Şartları taşıyanlar uzun dönem askerlik yapanların yanı sıra kısa dönem askerlik yapan kişilerde başvuru yapabilirler. Özellikle Asteğmenlik seçiminde üniversitelerin Doktorluk, Eczacılık, Mühendislik ve Sosyal Bölümler mezunu olan kişiler arasından seçilmektedir. Göreve Asteğmen olarak başlayan kişiler sınavı kazanıp eğitimlerini tamamladıktan sonra Teğmen olarak atandıktan sonra emekli olana kadar en fazla binbaşı veya yarbay rütbesine kadar yükselebilmektedir.

Teğmen olarak göreve başlayan kişi, ihtiyacın yoğun olduğu bölgelere görevlendirmek üzere gönderildikten sonra bulunduğu ilin terör durumuna göre alacağı maaş 3000 TL ile 5000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bunun yanında Türk Silahlı Kuvvetleri personeli olduğu için tüm özlük haklara sahip olmaktadır. Subay Olarak Askerde Kalma Şartları taşıyanlar için genel olarak mezun oldukları bölümlerin veya branşlarına göre istihdam edilmektedirler. Özellikle tıp ve diş doktorluğu alanından oluşan açıktan dolayı ihtiyaç fazla olduğu için buradan geçiş yapan asteğmenler özellikle askeri hastanelerde görev almaktadırlar.

Türk Silahlı Kuvvetleri teğmen ihtiyacını karşılamak üzere genellikle Milli Savunma Üniversitesinden mezun olan kişilerden almaktadır. Ancak 2016 yılında yapılan darbe girişiminin ardından teğmen mezununun olmamasından dolayı ihtiyacın artmasıyla sebebiyle açığın kapanması için uzun dönem askerlik yapan üsteğmenlerden Subay Olarak Askerde Kalma Şartları taşıyan kişilere hak tanınarak kendilerine verilen eğitim soncunda rütbelerini takarak göreve başlamaktadırlar.

Genellikle doğu illerinde ve terörle mücadelenin etkin olan yerlerde göreve başlayan teğmenler, doğu görevlerini tamamladıktan sonra batıya tayin hakları bulunmaktadır. Subay Olarak Askerde Kalma Şartları bulunan kişiler haklarında herhangi bir soruşturma yok ise, yaş, boy ve kilo kriterlerine uyuyorlarsa, tercih edecekleri branşlara göre alacakları eğitimin üzerinden görevlerine başlayacaklardır. Maddi olarak tatmin ettiği kadar, sivil hayatta iş kaygısı çekmek istemeyenler içinde büyük olanak sağlamaktadır.  Üsteğmen olarak görevini sürdürenler kararlarını verdikten sonra Teğmen olmak istediklerinde hava, kara ve deniz olarak farklı branşlardan tercih yapabilmektedirler.  Askerlik görevini üsteğmen olarak yapan kişiler şartları tutuyor ise başvuru zamanını kaçırmamaları gerekmektedir.

Komando Nasıl Olunur ?

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur ?

Uzman Çavuş Mülakatı ve Sınavı Nasıl Oluyor

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Yaş 29 yüksek lisansa devam ediyorum ancak ağustosta gitmeye karar verdim askerde kalma şansım nedir yaş olarak sıkıntı olur mu ? Bir de göz derecesi nedir ?

 2. merhabalar, 2018 kpss lisans sınavından sonra askeri personel ve emniyet teşkilatına alım olacağına dair süleyman SOYLU açıklamalarda bulunmuştu. Başvuru tarıhlerını beklıyoruz. sınavlar heryıl mufredat degişikliği oluyor bu senede subay alımlarında ales getırıldı. gıderek zorlastırılıyor. sınav olursa başvuru yapacağım. olmassa ocak ayında tecili bozdurup askere gıtmek istiyorum. kısa dönem muhtemelen cıkacaktır. son ay askerıyenın astek olarak sınav duzenlemesı varmıdır yoksa basvurular dısarıdan mı oluyor ? nasıl kalabılırım ?

 3. Bir arkadasta sormus, yasim 28. 6 ay yerine 12 ay parali askerlik yaptiktan sonra subay olarak kalmak istersek yinede yas sinirina takilirmiyiz?
  Yoksa yas siniri sadece disardan basvurular icin mi gecerlidir?

 4. Lisans not ortalaması şartı resmi sitelerin hiçbirinde direkt alım veya askerlik sonrası kalmak isteyenler için belirtilmemiş neden böyle bir şart yazdınız çok merak ettim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu