Güncel Bilgiler

SSK Yıllık İzin Süreleri 2023

SSK yıllık izin süreleri 2023 yılında birçok sigortalı çalışan tarafından merak edilmektedir. Bildiğiniz üzere sigortalı olarak çalıştığınız yerlerde yasal olarak yıllık izin kullanma hakkına sahip oluyorsunuz. Yıllık izin süresi boyunca çalışmıyorsunuz ancak aylık ücretinizi alıyorsunuz. Yıllık izni kullanmak için belirli şartları da yerine getirmeniz gerekmektedir. Öncelikle yıllık izin hak etmek için bir takvim yılını sigortalı bir şekilde çalışmış olarak geçirmek zorundasınız. 4857 sayılı kanunun 53. madde içerisinde yer alan kurallara göre de yıllık izin kuralları şekillendirmektedir. Bu yazımızın devamında sizler için SSK yıllık izin süreleri 2023 için ne kadar oldu sorusuna yanıt vereceğiz.

SSK Yıllık İzin Almak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

SSK yıllık izin 2023 için dikkat etmeniz birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Öncelikle SSK sigortası bulunan kişilerin yıllık iznini kullanması için son bir yılda aynı yerde çalışıyor olması gerekmektedir. Yani sigorta ödemesini aynı iş yeri yapmalıdır. 1 yıl içerisinde iş değiştirenler maalesef tam bir yılı doldurmadan yıllık izinlerini kullanamazlar. Yeni iş yerine geçtikten sonraki bir yıl dolması sonucunda yıllık izin kullanılabilir. Aynı zamanda sigortası ödenmeyen kişiler de yıllık ücretli izine maalesef çıkamazlar.

Merak edilen bir diğer konu ise yıllık izinlerin biriktirilip birleştirilmesi olmaktadır. Kişiler bir yıl sonunda yıllık izin kullanmayıp bu izni diğer yıl için saklamak isteyebiliyorlar. Ancak bu maalesef söz konusu değildir. Yıllık izinler hiçbir şekilde birleştirilemezler. Yıllık izinler birleştirilemediği için Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı sigortalı işçilerin yıllık izne ayrılmaları zorunludur.

Eğer yıllık izne çıktığınız süre zarfında başka bir işyerinde çalıştığınız anlaşılırsa işveren tarafından yıllık izin ücreti geri istenebilir. Yani çalışmadığınız süre boyunca aldığınız parayı işverene geri iade etmek zorunda kalabilirsiniz.

SSK Yıllık İzin Süreleri 2023 Yılında Ne Kadar Oldu?

SSK yıllık izin süreleri 2023 yılı için hesaplama mantığı dahilinde devam etmektedir. Bildiğiniz üzere her çalışan farklı özelliklerde çalışmaktadır. Dolayısıyla yıllık izin süresi hesaplanırken çalışanların durumları göz önüne alınmaktadır.

  • 1 ila 5 yıl arası çalışmış kişiler için; 14 gün
    5 ila 15 yıl arası çalışmış kişiler için; 20 gün
    15 yıldan fazla çalışmış kişiler için 26 gün

olarak izin süreleri belirlenmiştir.

İlk paragrafta belirttiğimiz üzere 4857 sayılı kanunun 53. madde kapsamında yukarıdaki izin süreleri değişiklik gösterebilir.

Ek olarak 18 yaşından küçük, 50 yaşından büyük kişilerin izinleri 14 yerine 20 günden başlamaktadır. Maden ocaklarında çalışan işçilerin ise izinleri normal izinlerden 4 gün daha fazla olmaktadır.

Bağkur ve SSK Birleştirmesi Nasıl Yapılır?
SGK Hizmet Dökümü Nasıl Hesaplanır
SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır ?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu