SSK Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

10.01.2018
A+
A-
SSK Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Günümüzde e devlet sisteminin kullanılması ile birlikte, artık birçok sorgulama ve işlem bu sistem üzerinden yapılabiliyor. Bu işlemler arasında SSK sigorta sorgulaması da var. Bu sorgulamayı yapabilmek, son derece kolay. Bu konuda ihtiyaç duyulan tek şey bir e devlet şifresine sahip olmak. Bu şifre ile sisteme giriş yapılarak, gereken sorgulama yapılmaktadır.

SSK Sigorta Sorgulaması Ne İçin Yapılır?

E devlet sistemi üzerinde tüm vatandaşlara ait sigorta bilgileri yer almaktadır. Bu bilgiler kişinin kaç çalışma gününe sahip olduğu, ödenen sigorta primlerinin miktarı, bu primlerin düzenli olarak yatırılıp yatırılmadığı, en son yatırılan primin ne zamana ait olduğu gibi bilgilerdir. Bu bilgilerin vatandaşlar tarafından belli aralıklarla kontrol edilmesi, oluşabilecek bazı hata ve karışıklıkların fark edilerek engellenmesi açısından önem taşımaktadır. Örneğin, bir vatandaş yeni çalışmaya başladığı bir iş yerinde sigorta girişinin yapıldığını veya bu girişin henüz yapılmadığını kontrol edebilir. Aynı şekilde sigorta primlerinin düzenli bir şekilde yatırıldığını da bu sistem üzerinden görüntüleyerek, yatırılmayan primler varsa, bu konuda işverene uyarıda bulunma hakkına sahiptir. Eğer bir vatandaşın sigorta primleri hiç yatırılmamışsa bunu da e devlet sigorta sorgulama sisteminden öğrenerek, bu konu hakkında gereken makamlara şikayet ve itirazlarını sunabilir.

SSK sigorta sorgulaması, yalnızca primleri kontrol etme amacı ile değil emeklilik zamanının hesaplanması açısından da kullanılmaktadır. Sistem üzerinde vatandaşın çalışarak tamamladığı gün sayısı ve emekli olabilmek için daha ne kadar gün çalışmaya ihtiyacı olduğuna ait bilgiler yer almaktadır. Bu sistem sayesinde emeklilik hakkındaki en net bilgilere de ulaşılabilmektedir. Ulaşılan bu bilgiler ve hizmet dökümü, sistem üzerinden yazdırılarak alınabilir. Bu belge günümüzde birçok işlem için gerekli olabilmektedir.

E devlet SSK sorgulama ekranı üzerinde, Bağkur hakkındaki bilgilere de ulaşmak mümkündür. Bağkur sigorta primlerinin ödenmesi gereken zamanlar, primlerin miktarı ve Bağkur emeklilik bilgileri e devlet sisteminde yer alan işlemler arasındadır.

SSK Sigorta Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SSK sigorta sorgulaması yapabilmek için vatandaşın sahip olduğu e devlet şifresi ile birlikte sisteme giriş yapması gerekmektedir. Sistem üzerinde devlet kurumlarında gerçekleştirilecek tüm işlerin konu başlıkları mevcuttur. Sigorta sorgulaması için Sosyal Güvenlik ve Sigorta bölümünü seçmek gerekmektedir. Bu bölüme giriş yapıldıktan sonra açılan ekranda hizmet dökümü veya yapılmak istenen diğer işlerin bir listesi görüntülenecektir. İlgili başlık seçildikten sonra gereken görüntülemeler yapılabilir.

Sisteme girebilmek için gereken e devlet şifresi eğer yoksa en yakın PTT merkezinden edinilebilir. Bu şifre alındıktan sonra sisteme yapılan ilk girişte, sistem tarafından şifrenin değiştirilmesi istenmektedir. Daha sonraki girişlerde, değiştirilen şifre ile giriş yapılması istenir. SSK hizmet sorgulama işlemlerinde çalışanların durumlarına göre 4A, 4B veya 4C olarak adlandırılan kategorilerdeki hizmet ve SSK primleri hakkında yer alan bilgiler kontrol edilerek, sorgulanabilir.

SSK SİGORTA SORGULAMA


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.