SSK Randevu Alma İşlemleri

25.02.2018
864
A+
A-
SSK Randevu Alma İşlemleri

Ülkemizde bulunan bazı devlet kurumları internet üzerinden hizmet vermektedir. Bunun en önemli nedeni ise internet teknolojisinin çok fazla gelişmesi ve yaygınlaşmasıdır. Günümüzde kullanılan teknolojinin seviyesi sayesinde birçok işlem buradan rahatlıkla yapılabilmektedir. Devlet kurumları da yoğunluğu azaltmak amacıyla buradan hizmet vermekte ve böylelikle insanlar ev ya da işyerlerinden bazı işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

Bu işlemler arasında randevu alma da bulunmakta olup Emniyet Müdürlüğü, SSK ve Tapu Genel Müdürlüğü gibi kurumlarda işlem yapmak için randevu alınabilmektedir. SSK randevu alma işlemleri sayesinde ise özellikle hastanelerde muayene olmak isteyen kişiler sıra beklemeden hızlı bir şekilde işlemlerini yapmakta böylece hem zamandan tasarruf edilmekte hem de hastanelerde gereksiz yoğunluk oluşturulmamaktadır.

Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan şehirlerin içerisinde çok sayıda hastane bulunmaktadır. Fakat nüfusun fazla olduğu yerlerde bunlar yetersiz kalmakta ve buralarda ciddi bir yoğunluk oluşmaktadır. Erken muayene olmak isteyen kişiler mesai saati başlamadan hastaneye gelmekte ve sıraya girmektedir. Mesai başladıktan sonra ise muayene için sıra alınmakta ve daha sonra da doktorun gelmesi beklenmektedir. Söz konusu durum sonucunda insanlar muayene olmak için yoğunluğa da bağlı olarak 1 saat ile 3 saat arasında beklemektedir. Fakat SSK randevu alma işlemleri sayesinde bekleme süresi minimuma inmekte ve insanlar ciddi bir zaman kazanmaktadır. Randevu alındıktan sonra belirtilen saatten sadece 15 dakika önce gelinmesi ve hastaneye giriş yaptırılması yeterli olmaktadır.

İnternet Üzerinden SSK Randevu Alma İşlemleri

SSK randevu alma işlemleri için aşağıda belirtilen adımları izlemeniz gerekmektedir.

 • Öncelikle https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ adresine giriş yapmalısınız. Buraya giriş yapıldıktan sonra hizmet alınmak istenen ilin seçilmesi gerekmektedir. Bunu sayfada bulunan kırmızı renkli Türkiye haritasından yapabilirsiniz.
 • İl seçimi yapıldıktan sonra ise tercih edilen ildeki bütün hastanelerin olduğu liste gelmektedir. Buradan da hizmet almak istenen hastanenin seçimini yapabilirsiniz.
 • Daha sonra “Randevu Al” butonuna basılmalı ve buradan sisteme giriş için gerekli olan sayfaya geçiş yapılmalıdır.
 • Sistem tarafından T.C. kimlik numarası ve şifre istenmektedir. Daha önceden üyeliği olan kişiler buraya gerekli olan bilgileri yazarak sisteme giriş yapabilmektedir.
 • SSK randevu alma işlemleri arasında bulunan üye olma ile de gerekli olan şifreyi alabilirsiniz.
 • Açılan ekranda bulunan “Üye ol” seçeneği tercih edildiğinde üç farklı form çıkmakta ve bunlar teker teker doldurulmalıdır.
 • Açılan formlardan ilkinde kimlik bilgileri istenirken diğerlerin iletişim ve güvenlik bilgileri istenmektedir. Söz konusu bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesiyle sisteme üye olunmakta ve böylece şifreyle siteye giriş yapılabilmektedir.
 • Kimlik numarası ve şifre yazıldıktan sonra sisteme giriş yapabilir ve burada bulunan seçeneklerden randevu alma işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra il ve hastane seçilmiş durumdadır. Bu hastane içerisinde bulunan polikliniklerden bir tanesini tercih etmeni gerekmektedir.
 • SSK randevu alma işlemleri yaparken daha sonra tercih edilen poliklinikte yer alan doktorların listesi gelmektedir. Bunlar arasından bir tanesini tercih ettiğiniz zaman o doktorun müsait olduğu tarihler ve saatler ayrıntılı olarak görülmektedir.
 • Randevu için uygun olan tarih ve saat seçimi yapıldıktan sonra ise son bir kontrol yapıldıktan sonra seçimleri onaylamanız gerekmektedir. Böylece randevu alma işlemi tamamlanmış olacaktır.

İnternet üzerinden randevu alma işlemi için siteye giriş yaparken e-devlet şifresi de kullanılabilmektedir. E-devlet şifresi olan kişiler e-devlet ile giriş seçeneğini tercih ettiklerinde rahat bir şekilde sisteme giriş yapabilmekte ve yukarıda belirtilen adımları izleyerek aynı şekilde randevu alabilmektedir. Ayrıca siteye giriş yaptıktan sonra mevcut randevularınızı olduğu gibi geçmiş randevularınızı da görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca zamanı gelmemiş olan randevularınızı iptal etme şansınız da bulunmaktadır. Böylece diğer hastaların randevu alabilmesi için alan açılmış olmaktadır.

Telefondan SSK Randevu Alma İşlemleri

SSK randevu alma işlemleri için internet dışında farklı bir seçenek daha bulunmakta olup insanlar o seçeneği kullanarak da randevu alabilmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ALO 182 hattı sayesinde randevular buradan da rahatlıkla alınabilmekte ve böylece de özellikle internet kullanma konusunda yeterince iyi olmayan belli yaşın üstündeki kişiler için de seçenek sunulmuş olmaktadır. SSK randevu alma işlemleri arasında bulunan telefon ile randevu alabilmek için aşağıda bulunan adımların sırasıyla izlenmesi gerekmektedir.

 • Öncelikle cep telefonu ya da sabit telefon ile 182 numarasını aramalısınız.
 • Telefondaki görevli öncelikle sizde kimlik numaranızı isteyecek ve bu numarayla sisteme giriş yapmaktadır.
 • Kimlik numarasını verdikten sonra sisteme giriş yapan görevli öncelikle hizmet almak istediğiniz ili ve hastaneyi sormaktadır.
 • Daha sonra ise poliklinik ve doktor seçimini yapmalısınız.
 • Son olarak ise tarih ve saat belirtilmelidir. Fakat tercih edilen doktorun istenilen tarihte boş randevusu yok ise bu defa ya tarihi ya da seçilen doktoru değiştirmelisiniz. Böylece istediğiniz tarihe randevu alabilirsiniz.

Yakın zamanda uygulanmaya başlayan randevu sistemi insanlara ciddi bir kolaylık sağlamaktadır. SSK randevu alma işlemleri ilk zamanlarda çok fazla kişi tarafından bilinmemekteydi ve buna bağlı olarak da kullanan kişilerin sayısı az idi. Fakat son dönemde hemen herkes hastaneye gitmeden önce randevu almakta ve buna bağlı olarak da bütün randevular kısa sürede dolmaktadır. Özellikle bazı alanlara ait randevuları yakın tarih için bulmak çok zor olduğundan randevuların önceden alınması gerekmektedir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.