Ssk Giriş İşlemleri Nasıl Yapılır ?

22.12.2017
1.532
A+
A-
Ssk Giriş İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Sigortalı olan her çalışanın alması gereken SSK işe giriş bildirgesi, işverenin de kuruma iletmesi gereken bir belgedir. Bu belge alınmadığı zaman cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Çalışan ve yapılmakta olan meslek gruplarına göre bütün vatandaşların bir sağlık güvencesi vardır. Sahip olunan SSK sağlık güvenceleri sayesinde hastanelerde düşük ücretler ödeyerek muayene olunurken, eczanelerde de ilaç alırken düşük ücretler ödenmektedir. Bağlı olunan sağlık güvencesi kurumları, çalışanların adına bu ücretlerin bir kısmını ödemektedir. Bu sayede vatandaşlar, maddi zarardan az da olsa kurtulmuş olur.

Sosyal Güvenlik Kurumları üçe ayrılmaktadır: Bağ – Kur, SSK ve Emekli Sandığı. Bu üç kuruma aylık olarak düzenli bir şekilde prim borcu ödenmektedir. Ödenen bu prim borçları sayesinde hem emekli olma hakkı elde edilir hem de diğer sigorta hizmetlerinden yararlanılır. İnternet sisteminin geliştirilmesi ile beraber, sigorta işlemleri daha çağdaş ve modern koşullarda yapılmaktadır. İşlemlerin daha hızlı, daha kolay ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlayan internet sistemleri, zamandan tasarruf etmeye de yardımcı olmaktadır.

SSK işlemlerinin tamamı, SSK kurumuna gitmeden internet üzerinden halledilebilmektedir. Bu hizmet hem işverenler için hem de çalışanlar için devrim niteliğinde olmuştur. Eskiden bir SSK işlemi için kurumun önüne gidilir ve saatlerce beklenirdi. Ancak şimdilerde böyle bir zorunluluğa gerek yoktur ve internet üzerinden istenildiği zaman her türlü SSK işlemi yapılabilmektedir.

SSK İŞE GİRİŞ İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan bütün sigortalılar, E – Devlet sistemi üzerinden istedikleri her türlü işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirmektedir. Çalışanlar tarafından özellikle de SSK işe giriş bildirgesi işlemlerinin nasıl yapılacağı merak edilmektedir. 5510 sayılı kanuna göre, sigortalıların işe giriş bildirgelerinin sigortalının işe başlamadan en geç bir gün önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi zorunludur. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenen yeni sistem çerçevesinde tüm vatandaşlar E – devlet sistemi ile SSK işe giriş bildirgesine ulaşabilmektedir. İşverenler, işe aldıkları sigortalıların işe giriş bildirgelerini e – sigorta kanalı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna göndermeleri zorunludur. Bu gönderim için kanun ile belirlenen sürelere dikkat edilmelidir. İşe giriş bildirgeleri Sosyal Güvenlik Kurumuna elden ya da posta yolu ile gönderildiği zaman bile, süresi geçmiş gibi idari para cezası uygulanmaktadır. Bu nedenle bu işlemlerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturan internet portalından yapılması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna SSK işe giriş bildirgesi işveren tarafından yapılmaktadır. İşlem için öncelikle sisteme kullanıcı adı ve şifresi girilir. Daha sonra sahibi olunan işyerinin şifresi girilir. Bu bilgileri bilmeyen işverenler, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile bu bilgileri mutlaka öğrenmelidir.

Şifre işlemlerinden sonra resimde verilen güvenlik kodu ekrana girilir ve giriş butonuna basılarak sisteme girilir. Sistemde işe giriş bildirgesi yazan alandan gerekli işlemler kısa sürede tamamlanabilir. Çalışan işe girmeden en geç bir önce işlemlerin yapılması gerekir.

SGK ve Bağkur Hizmet Dökümü Sorgulama Ekranı

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. gül dedi ki:

    bayanlarda es durumundan tahin gibi birsey varmidir yani evlendikten sonra eslerinin bulunduğu sehirde kalabilirlermi?