Sosyal Medya Paylaşımları Polisliğe Engel Olur mu?

03.07.2018
2.098
A+
A-
Sosyal Medya Paylaşımları Polisliğe Engel Olur mu?

Polislik mesleğini yapma hayali kuran adaylar bu doğrultuda çeşitli adımlar atmak zorundadır. Günümüzün en popüler mesleklerinden biri olan polislik, her yıl düzenli olarak yüzbinlerce aday tarafından başvuruda bulunulan mesleklerden biridir. Artık üniversitelerin çoğalmasıyla birlikte özel sektörde çalışanların maaşları devlet memurlarına oranla düşük kalmakta. Eskiden ciddi rakamlar kazanabilen mühendisler, ekonomistler onlarca üniversitede bu bölümlerin yer almasıyla birlikte, eğer Boğaziçi veya İTÜ gibi kaliteli üniversitelerden mezun değillerse, polislere oranla çok daha az maaş almaktadırlar. Bu da birçok adayın maddi imkanlarından ötürü polislik mesleğini hedeflemesine yol açan etkenlerden biridir. Elbetta yalnızca maddi imkanlar değil, toplumdaki prestiji de insanların polislik mesleğini hayal etmesine neden olan sebeplerden biridir.

Birçok farklı avantajından ötürü adaylar polis olmak istiyor ancak bu meslekte fiziken ve psikolojik olarak sağlıklı olunması gerektiğini hiçbir aday aklından çıkarmamalıdır. Polisler suçlularla mücadele ederken, halkın güvenliğini sağlayan devletin en önemli kurumlarından bir tanesidir. Bu da polisliği diğer devlet memurluklarına göre daha farklı şartlar arayan bir meslek haline getirir. Örneğin sosyal sigortalar kurumu bünyesinde çalışan bir memurda boy veya kilo şartı aranmaz, ancak polislik boy ve kilo şartı arar. Bunun sebebi polisliğin fiziki olarakta zinde olunması gerektiren bir meslek olmasından dolayıdır. Sadece fiziki zindelik değil, birçok suçluyla mücadele eden polislerin psikolojik olarak zinde olması da son derece önemlidir. Bu tür sebeplerden ötürü polis olmak isteyen adaylarda birçok farklı şart ve kriter aranmaktadır. Kısacası herkes polis olmak istese de bunların arasından sınırlı sayıda aday polislik mesleğini icra etmek için eğitim görmeye kabul edilir.

Tüm adaylar polis yetiştiren eğitim birimleri olan PAEM, POMEM ve PMYO ‘dan birini kazanıp eğitim görmek zorundadır. Polislik için ayrı bir üniversite ya da yazılı sınav yoktur. PAEM ve POMEM için başvuracak adaylar KPSS sınavına girip istenilen baraj puanı almak zorundayken PMYO için bavşuracak adaylar ise TYT yani üniversite sınavına girip istenilen baraj puanı almak zorundadır. Bu yazılı sınavlar sonucunda eğer adaylar beklenen şartları yerine getiriyorlarsa fiziki mülakat ve sözlü mülakata girmeye hak kazanırlar. Fiziki mülakat parkur diye bildiğimiz ve adayın fiziki yeterliliğini test eden bir sınavdır. Sözlü mülakat ise yetkili kurulun karşısına geçen adayın sorulan sorulara vereceği cevaplar neticesinde değerlendirilmesiyle yapılan sınav türüdür. Parkur ve yazılı sınav her 3 polis eğitim biriminde %25 oranında etki sahibiyken, sözlü mülakat her 3 polis eğitim biriminde %50 oranında etki eder. Bunların dışında sosyal medya paylaşımları da adaylar açısından sorun teşkil edebilir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgileri sizlere aktarmaya çalışalım.

Sosyal Medya’da Paylaştığımız İçerikler Polislik Yapmaya Engel Midir ?

Modern dünya ile birlikte sosyal medya hesabı olmayan insan hemen hemen kalmamış gibidir. Sosyal medya hesabı olmayanlar da en azından üye olmadan sosyal medya gündemini takip etmekteler. Elbette polis olmak isteyen adayların yaş aralığı küçük olduğu için de birçoğunun sosyal medya hesabı vardır. Doğal olarak bu adaylar sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımların polislik mesleği için bir engel teşkil edip etmediğini merak ediyorlar. Sadece sosyal medya hesapları değil, başka birçok kriter polis adaylarını ciddi şekilde ilgilendirmektedir. Öncelikle adayların eğitim seviyeleri, sağlık durumları ve sınavlardan alacakları puanlar adayların emniyet bünyesinde görev yapıp yapamayacağını belirleyen temel unsurlardandır. Sosyal medya hesabınızın olması polislik mesleğini yapmaya engel değildir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Sizlere bu konularla alakalı detaylı şekilde açıklama yapmak gerekirse;

 

 • Günümüzde soyal medya ile birlikte tüm dünyaya paylaşımlarını göstermek mümkün hale geldi. Eğer polis olmak istiyorsanız twitter, facebook, instagram gibi sosyal mecralarda terörü destekleyici faaliyetlerde ve paylaşımlarda kesinlikle bulunmamış olmanız gerekir. Belki ilk etapta bunlar farkedilmez ancak ileride farkedildiği taktirde meslek hayatınıza son verilir ve hakkınızda dava açılabilir. Bu sebeple sosyal medya paylaşımı düzeyli olan kişilerin sosyal medya hesabı olmasında sakınca yoktur.

 

 • Sosyal medya hesaplarında aşırı şekilde siyasi parti propagandası yapılması da polislik açısından tavsiye edilmez. Polisler her siyasi görüşten mensup insana yardımcı olan devlet memurlarıdır. Bu sebeple aşırı siyasi paylaşımlar polis adaylığı sırasında fazla etki etmese bile memuriyet sonrası eleştiri ve şikayet almanıza, dolayısıyla da sorun yaşamanıza sebep olabilir.

 

 • Polislik mesleğini düşünüyorsanız size tavsiye edebileceğimiz sosyal mecra kullanım şekli üye olmadan sosyal medyayı takip etmeniz olacaktır. Sosyal medyada aktif rol almak tüm memuriyetler açısından tavsiye edilmeyen bir durumdur. Özellikle de polislik gibi ciddi mesleklerde sosyal medyanın aktif kullanımı sorun yaratabilir. Hepimizin belirli hayata dair fikirleri ve düşünceleri vardır. Bazı kimselere karşı bu düşüncelerimiz rahatsız edici gelebilir. Böyle durumlarda da devlet memuru statüsünde olduğumuz için sosyal mecralarda yapılacak paylaşımlar sorun yaratabilir.

 

 • Polislik için sosyal mecraların tavsiye edilmediğinden bahsettik. Bununla birlikte eğer polislik adayıysanız ve geçmişte aktif şekilde sosyal medya kullanıyorsanız, yaptığınız paylaşımların devlet bütünlüğüne zarar verici paylaşımlar olmaması gerekmektedir. Ülkemiz aleyhine paylaşım yapan şahısların ileride polis olarak devlet bünyesinde görev alması doğal olarak birçok insanı rahatsız eder. Bundan dolayı polis adaylarının daha önceki yaptıkları paylaşımların da ahlaki sınırlar çerçevesinde olması son derece önemlidir.

 

 • Polis adaylarının tamamı için son aşamalardan biri olarak güvenlik tahkikatı yapılır ve bu tahkikatın olumlu sonuçlanması Yani polis olacak adayların sadece sosyal medya hesapları değil, sicilleri de temiz olmalıdır. 1 yıldan uzun süreli kasti suçlardan ceza alan adayların da polis olamayacağını unutmayın.

Uzun Boy Polisliğe Engel midir?

Polis Olmanın En kısa Yolu Nedir ?

Parti Üyeliği Polisliğe Engel Midir?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Anıl dedi ki:

  Ön lisasn mezunu olarak POMEM ‘den polis olan bir adayın sonrasında bitirdiği bir lisans bölümü sayesinde sınavsız yükselme şansı var mıdır.

  1. Admin dedi ki:

   PAEM okumalısın

 2. Ceren dedi ki:

  Benim 2 sene kullandigim başkasının numarasi ustune kayitli instagram hesabim vardı kapattim 2 ay önce simdi benim 2 aydır aktif bir sosyal medya hesabim ve tam 2 senedir de telefon numaram vs yok eski numaramı da babamın adına aldık zaten lise 1 den lise 2 ye kadar kullanmistim adamlar neyi araştırcak ???