Jandarma ile ilgili

60 gösterim
13 Haziran Askeri Alımlar kategorisinde Esmagul **(Yardımsever) (4,120 puan) sordu
Uzman erbas nedir hangi gorevlerde calisir
Askerlikteki kademesi nedir bilen varmi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
13 Haziran PÖH Adayı123 ***(Çok Bilgili) (11,410 puan) cevapladı

Kardeşim ne kadar doğrudur bilmiyorum fakat internetten şöyle bir yazı buldum siz tabi ki yine araştırmaya devam edin 

en az lise ya da liseye denk okullardan mezun olup askerlik hizmetini çavuş olarak tamamlayanlar ya da askerlik hizmetini takip eden dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerinin devamlılık gösteren teknik kadrolarında görev yapan ve kanun esaslarına göre istihdam edilen kişilerdir.

Askerlik hizmetini çavuş olarak ifa etmemiş uzman erbaşların başlangıç rütbesi uzman onbaşıdır. Daha sonra görevde ilerledikçe uzman erbaşlığa geçiş yaparlar. Bu rütbe, orduda erlerden sonra gelen ilk rutbedir.

Uzman Erbaşların Görevleri

Jandarma uzman erbaş görevleri TSK tarafından belirlenen sorumluluklar dahilinde tanımlanır. TSK personelini piyade, tankçı, topçu, hava savunma, ikmal, muhabere gibi sınıflara ayırır ve onları bu sınıflara göre görevlendirir. Bu sınıflandırmada sivil hayatta yapılan iş önemli rol oynar. Örneğin sivil hayatında aşçılık mesleği ile meşgul olanlar askeriyede ikmal alanında görevlendirilir.

Uzman erbaşlar için devlet tarafından personel ya da maliye sınıfı ayrımı yapılmaz. Aynı zamanda uzman erbaşlık görevini seçen kişilerin de üzerine yüklenen sorumluluklar çok fazla değildir. Askeriye tarafından üstlerine zimmet eşyası verilmez. Daha çok görev adamı veya icra makamı olarak görev alırlar. 

Uzman onbaşı ve olarak iki ayrı rütbesi olan uzman erbaşlar, hiyerarşiye göre astsubayların astı olurlar. Nöbetçi olanlar hariç olmak üzere uzman erbaşlar arasından, isteyenler gece evlerine gidebilirler. Fakat bu durumda bölgenin terör açısından durumu önem arz etmektedir. Terör açısından kritik olan bölgelerde askeriyeden çıkmak pek mümkün değildir.Kışlada ya da gemide kalmayı kabul edenlerin ise yetkili amirin izni olmadan kışladan ya da gemiden ayrılmaları söz konusu değildir.

Jandarma komando uzman erbaş görev yerleri olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin faaliyet alanlarının tümünden bahsedilebilir. Fakat uzman erbaşlar, komando olmaları halinde ağırlıklı olarak kritik noktalarda görevlendirilirler. Komando uzman erbaşların doğu illerinde, sınır karakollarında, sınır içi ve sınır dışı operasyonlarda görev almaları daha yüksek ihtimaldir.

Uzman erbaşlar için ilk sözleşme dönemi 2 yıldan az ve 5 yıldan fazla olmaz. Müteakip sözleşmeleri kendi istekleri dahilinde 1 ile 5 yıl arasında olabilir. Uzman erbaşlar ilk sözleşmelerinin kaç yıllık yapacaklarına dair karar veremezler. Fakat ilk sözleşmeyi takip eden sözleşmeleri kendi verdikleri kararlara göre düzenleyebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta müteakip sözleşmelerin uzman erbaş ne karar verirse versin 1 yıldan az olamayacığıdır.

21,245 soru

39,047 cevap

25,278 yorum

9,901 üye

195 Çevrimiçi
4 Üye ve 191 Ziyaretçi

İlgili sorular

0 cevap 33 gösterim
19 Nisan memur1 *****(Profesör) (120,250 puan) sordu
2 cevap 121 gösterim
1 cevap 40 gösterim
2 gün önce Askeri Alımlar kategorisinde Kartallar ****(Üst Düzey Uzman) (50,820 puan) sordu
0 cevap 20 gösterim
1 Ağustos Askeri Alımlar kategorisinde Tayyip (500 puan) sordu
1 cevap 66 gösterim
27 Haziran Askeri Alımlar kategorisinde Musa088 (300 puan) sordu
PolisNoktası©, Polis Akademisine bağlı olan Polis Meslek Yüksekokulları(PMYO), Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) ve Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) hakkında polis alımı ve eğitimi gibi güncel haber ve makaleler yayınlayan bir sitedir. PolisNoktası©, özel statüde olup EGM veya Polis Akademisi gibi resmi kurumları temsil etmez. Sitemizde yer alan bilgiler gayri resmi olup olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez.
...