Sokağa Çıkma Cezası Ne Kadardır?

27.04.2020
266
A+
A-
Sokağa Çıkma Cezası Ne Kadardır?

Sokağa çıkma cezası ne kadardır sorusu özellikle sokağa çıkma yasağı uygulanan şehirlerde sıkça sorulmaktadır. Bildiğiniz üzere günümüzü etkisi altına alan Kovid-19 virüs salgını ülkemizde sıkı tedbirlere neden oldu. Bu tedbirler arasında eğitime ara verilmesi, çoğu işyerinin faaliyetini durdurması ve sokağa çıkma yasağı yer almaktadır. Sokağa çıkma yasağı ve diğer yasaklar kapsamında kurala uymayan kişilere ise idari işlem uygulanıp para cezası kesilmektedir. Peki kesilen bu ceza ne kadar olacak? Konunun detaylarını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağı Hangi İllerde Geçerli?

Bahsetmiş olduğumuz sokağa çıkma yasağı büyükşehir unvanına sahip şehirlerde uygulanmaktadır. Dolayısıyla toplamda 30 büyükşehir ve 30 büyükşehre ek olarak Zonguldak ilinde sokağa çıkma yasakları uygulanır. Bu yasaklar şimdilik hafta sonu geçerli oluyordu. Ancak 23 Nisanda başlayan ve 26 Nisan saat 24’e kadar süren sokağa çıkma yasağı büyükşehirler için ilk defa 4 günlük uygulanmıştı. İlerleyen günlerde bu yasağın süresinin arttığını veya azaldığını görebiliriz. Gün geçtikçe iyiye giden vaka sayıları karşısında tedbiri elden bırakmamak adına bilim kurulunun verdiği kararlar bu aşamada önemli olacaktır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz büyükşehirler dışında karantinaya alınan mahalleler ve köyler de olabilmektedir. Bu karantinaya alınan köyler büyükşehirlere bağlı olmayabiliyor. O yüzden bulunduğunuz bölgenin valiliğinden haber beklemeli ve yerel sayfaları takip etmelisiniz. Aynı zamanda sokağa çıkma yasağı olan bölgelerde camilerden, belediye hoparlöründen duyuru yapılmaktadır. Sokağa çıkma yasağından mutlaka haberiniz olacaktır. Sokağa çıkma cezası ne kadardır sorusu aynı şekilde karantinaya alınan bölgeler için de geçerlidir. Yazımızın devamında ceza tutarı hakkında bilgi edinebileceksiniz.

Sokağa Çıkma Cezası Ne Kadar Ücret Kesiliyor?

Bulunduğu yerde sokağa çıkma yasağı olduğu halde sokağa çıkanları ise para cezaları beklemektedir. Bu cezalar  1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca uygulanmaktadır. Dolayısıyla ceza ücreti 3 bin 150 TL olmaktadır. Sokağa çıkma cezası ne kadardır sorusuna yanıt bu şekilde net alınabilir. Eğer yasağı aileniz ile beraber çiğniyor ve arabayla dışarıda bulunuyorsanız her aile ferdi için bu ceza uygulanmaktadır ve kişi başı 3 bin 150 TL ceza kesilmektedir.

2020 – Doğum Parası Ne Kadar?
2020 Dul Maaşı Nasıl Alınır?
1000 TL Yardım Parası Başvurusu

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.