Ana Sayfa / POLİSLİK / Sivil Polis Nasıl Olunur?
sivil-polis-nasil-olunur

Sivil Polis Nasıl Olunur?

Polis olmak isteyen adayların neredeyse tamamına yakını sivil polis olmanın yollarını sürekli sormaktalar. Sivil polis ile resmi üniformalı polisliğin çok farklı olduğunu düşünen bir çok arkadaşımız bulunmakta ancak arkadaşlar resmi üniformalı polis ile sivil çalışan polisin herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Yani sivil polisler resmi polislerin bir üstü veya amiri falan değildir ikisi de sonuç olarak memurdur. Tek farkı birisi resmi üniformalı diğeri ise sivil olarak çalışmalarıdır.

Sivil Polis Nasıl Olunur?
Sivil polis nasıl olunur sorusuna gelecek olursak arkadaşlar sivil polis olmak ayrı bir kavram değildir. Emniyet teşkilatı içerisinde bazı şubeler ilgilendikleri olaylar nedeniyle sivil olarak görevlendirilirler. Bu şubelerde çalışan polis memurları da sivil olarak görev yapmaktadırlar. Yani örnek olarak polis merkezinde çalışan bir polis memuru resmi olarak görev yaparken aynı polis memurunun tayini asayiş şube müdürlüğü veya terörle mücadele şube müdürlüğüne çıkarsa orada sivil olarak çalışır. Bu nedenle ben sivil polis olmak istiyorum diyen arkadaşlar lütfen sürekli bu konuyu dile getirmeyiniz sivil çalışan bir şubede çalışırsanız sivil olarak görev yapabilirsiniz. Sivil görev yapan şubelerde çalışmak içinde arkadaşlar yapılan mülakat türü seçmelere katılmanız gerekmektedir.Aşağıda hangi şubelerin sivil olarak görev yaptığını sizlerle paylaşağız.

Sivil Çalışan Şubeler Hangileridir?
Emniyet teşkilatı içerisinde sivil olarak çalışan bir çok şube bulunmaktadır ancak resmi çalışan polisler daha ağırlıktadır. Sivil olarak çalışan şubeler şunlardır; kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele şube müdürlüğü, terörle mücadele şube müdürlüğü, istihbarat şube müdürlüğü, asayiş şube müdürlüğü, siber suçlarla mücadele şube müdürlüğü, güvenlik şube müdürlüğü, bilgi işlem şube müdürlüğü, lojistik şube müdürlüğü, çocuk şube müdürlüğü şuanda aklımıza gelenler bunların yanında polis merkezlerininde sivil çalışan büroları bulunmaktadır.

Sivil Polis Maaşları Ne Kadardır?
Sivil olarak çalışan polislerin maaşları çok fazla farklı değildir arkadaşlar sadece çalışılan şubenin farklı bir tazminatı varsa o zaman daha yüksek maaş alabilir sivil polisler.

13 Yorum

  1. Ben lise 4 öğrencisiyim 2 yıl sonra mezun olunca yeniden bir sınava mı gireceğiz yoksa atama mı bekleyeceğiz.

  2. ben lise 2 öğrencisiyim yeterli puanı alıp nereye başvurucam .Ve ben küçükken köpek kisti ameliyatı oldum sorun çıkarır mı hareket etmemi engellemiyo bana zorluk çıkartmıyo cevabınız için tşk ler

  3. Abi terörle mücadele şubesinde çalışmak için özel bir başvuru yapıyormuyuz yoksa şansımıza hangi şube çıkarsa… öylemi

  4. Ben sivil polis olmak istiyorum

  5. Lise bittikten sonrami polislik için sinava girecez

  6. MERHABA BU SENE MEZUN OLDUM BARAJI YAKALAMADIN SIZCE SEMEYE BARAJ PUANLARI YUKSELIRMI ?

  7. Liseden sivil polis olunurmu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir