POLİSLİK

Sınavsız Polis Alımı Yapılacak mı ?

2017 yılında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile ülke genelinde polis açığı olması nedeniyle yeni kararlar alınmış ve lise mezunları için  KPSS şartı aranmaksızın polis olmak isteyenlere başvuru şansı getirilmiş fakat bu konuda henüz bir alım gerçekleşmemiştir. Yapılan çalışmalar doğrultusunda alımların olacağı belirtilmekle birlikte başvuru şartları ve tarihleri konusunda bir tarih verilmemiştir. Lise mezunu polis adaylarının Polis Meslek Yüksek Okuluna girme şansı ile kısa zamanda mesleğe atılma imkanı sunulmaktadır. Üzerinde çalışıldığı söylenen yeni Kanun Hükmünde Kararname ile en kısa zamanda bu konuda yeni duyuruların yapılacağı söylenmektedir.

Tahmini lise mezunu polis alım tarihi 2018 YKS’den (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonra olduğu düşünülmektedir. Bu da Haziran  ve Temmuz ayına denk gelmektedir.

Lise Mezunlarına Polis Olma İmkanının Tanınması İle

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yurt genelinde illere ve bölgelere göre polis ihtiyaçları belirlenmekte ve  ona göre başvuru ilanları  Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Türkiye’de bulunan polis memuru açığından dolayı önlisans ve lise mezunlarına polis olma yolu açılmaktadır. Lise mezunlarına Polis Meslek Yüksek Okuluna girme yolu açılmış olmakla burada eğitimlerinin tamamlanması gerekmektedir.  Bu şekilde hem ülkenin ihtiyacının karşılanacağı düşünülmekte hem de binlerce insana iş imkanı doğmaktadır.  Yeni düzenlemenin içinde bayanlara da kadro ayrılacağı söylenmektedir. Farklı bir taraftan bakıldığında ayrıca birçok insanın hayallerine giden kapı olarak görülmektedir.

Lise Mezunu Polis Alımı Özel Harekat Birimi İçin

Lise mezunu polis adaylarının Polis Özel Harekatına hizmet için yetiştirileceği söylenmektedir. Polis Özel Harekatı: Özel koşullar ve durumlar için yetiştirilen, üstün yetenek ve donanıma sahip olan aynı zamanda özel eğitim verilen seçkin birimdir. Özel Harekat polisleri, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde banka soygunu, terör eylemlerine müdahale, rehine kurtarma ve olağanüstü durumlarda hizmet vermektedirler. Bu polisler mühimmat, modern silah, araç ve gereçlere sahip olan aynı zamanda farklı taktik ve teknikleri kullanabilen birimlerdir.

Lise Mezunu Polis Meslek Yüksek Okuluna Girmek İçin Başvuru Şartları

Bu Birimde yaş etkeni önemlidir. Sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle yaş düzeltmeleri dikkate alınarak 18 yaşından gün almamak gerekmektedir.  Diğer Başvuru şartları :

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • En az lise mezunu olmak ve yurt dışında alınan diplomanın Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliğinin onaylanması gerekmektedir.
 • ÖSYM tarafından yapılan TYT sınavında belirlenen baraj puanını aşmak.
 • Emniyet Teşkilatının belirlediği sağlık şartlarını taşımak.
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engel bulunmamalıdır.
 • Sicilinin temiz olması gerekmektedir.
 • Erkeklerde en az 167 cm, bayanlarda en az 162 cm boyunda olmak.
 • Herhangi siyasi partiye üye olmamak.
 • Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak.

Türkiye Sınırları İçerisinde Polis Nasıl Olunur

İlk başta Polis Meslek Yüksek Okulu’na girmek gerekmektedir. Bu okula girmek için lise veya dengi okul mezunu olup, TYT (Üniversiteye giriş sınavında temel yeterlilik testi) sınavına girip en az 280 puan almak (Baraj puanı her yıl değişebilmektedir) gerekmektedir. Bunun dışında gerekli başvuru şartlarını taşımak gerekmektedir. Mülakatlardan başarılı sonuç almak gerekmektedir. (Mülakatlar sağlık, fiziki ve sözlü olarak ayrılmaktadır). Okul dönemi içinde polislik okulunun kendi içinde ayrılan branşlarından biri seçilmeli ve okul bitimine kadar seçilen alanla yönelik eğitim tamamlanmalıdır.

Polis Meslek Eğitimi Lisan Mezunu İçin Alınacak Adaylarda Aranan Şartlar

2017 yılında 13.000 Polis Meslek Yüksek Okulu için, polis adayı alımları yapılmış ve halihazırda başvuru şartları şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Yüksek Lisans Mezunu olmak veya yurt dışından alınan diplomanın yükseköğretim kurumu tarafından denkliği onaylanmış olmalıdır.
 • Başvuruda belirlenen tarih itibariyle 30 yaşından gün alınmamalıdır.
 • KPSS’den lisans mezunları için en az 60 puan, önlisans mezunları için en az 70 puan alınmalıdır.
 • Emniyet Teşkilatı personeli şehit ve vazife malulü eş veya çocukları için lisans mezunu KPSS’den en az 48 almış olmalıdır.
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engel olmamalıdır.
 • Sicilin temiz olması gerekmektedir.
 • Kadınlar için en az 162 cm, erkekler için en az 167 cm boy uzunluğuna sahip olmak.
 • Başvuru şartlarında belirtilen sağlık problemlerinin olmaması.
 • Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak.
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye üyeliği bulunmamalıdır.

Polis Alımında Sözlü Mülakat Soruları

Polis akademisine girmek için girilen ilk sınavlarda alınan başarılı notun ardından sözlü mülakat hakkı doğacaktır. Sözlü mülakatta sorulacak sorular:

 • Anayasa hakkında.
 • Şehirlerin önemli özellikleri hakkında.
 • Kanun ve hükümler hakkında.
 • Toprak ve üretim hakkında.
 • Tarihin önemli olayları hakkında.
 • Eğitim hakkında.
 • İç ve dış ticaret hakkında.

Olup geniş kapsamlı çalışma gerektirmektedir.

Polis Özel Harekat PÖH Nasıl Olunur?

PÖH Yaş Şartı ve Hesaplama

POMEM Mezunlarının Atanması Nasıl Olur?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

44 Yorum

 1. meraba yukaridaki yazinizda polis meslek yuksek okuluna girmek icin basvuru sartlarinda yas 18 ile kac olmali acaba net bi bilgi verir misiniz tesekkurker

 2. meraba yukaridaki yazinizda polis meslek yuksek okuluna girmek icin basvuru sartlarinda yas 18 ile kac olmali acaba net bi bilgi verir misiniz tesekkurker☺☺☺☺☺

 3. Meraba önlisans okuyorum ben seneye okulum bitiyor polislik mülakatlarina girmeyi düşünüyorum kpps ye mi girmem lazım yoksa yks ye mi

 4. Merhabalar liseyi açıktan bitirdiğimiz de pöh başvurusu yapabilir miyim ve askerlikten muaf aldım uzun süre tedavi gördüğüm için bileğim kırılıp ameliyat oldum diye yanlız devlet hastanesinden sağlık raporu alsam polis olmaya engeli yoktur diye heyet onaylı bi problem olur mu ?

 5. merhaba. Komiser olmak istiyorum. 4 yıllık Üniversite okuyorum. 2.inci sınıfım ve dönem sonunda polisliğe geçiş yapabilecegime dair bilgiler edindim. Geçiş yapabilirmiyim ? bu konuda beni aydınlatabilirmisiniz? teşekkürler

 6. Lise sonum şuan lise bitince polislik sınavına nasıl girebilirim. Yani üniversite sınavına girmeden tyt sınavına girebiliyor muyuz ? Bilen biri biraz bilgi verebilir mi

 7. Merhaba 2019da kpss sartsiz sinavsiz pöh alımı olur mu ve eger olursa bayanlara da imkan tanınır mı?

 8. Lise mezunuyum ortaöğretim kpssye girdim 65 puan aldım polis olmak istiyorum ne yapmam gerekiyor. Şartların hepsi uyuyo

 9. meraba önlisans mezunuyum. hayalim pöh veya polis olmak. 2018 kasım önlisans kpss’ye girdim, sonuçlar henüz açıklanmadı gerçi de lise mezunu pöh için askerlik şartı kesin mi acaba ?

 10. Benim gözümde sorun var polis oldktan sonra gozlerimi ameliyat etsem olurmu yada nasil olacak bilgi verirmisiniz

 11. Lise Son öğrencisiyim pmyo nasıl kazanırım her türlü nerlere girmem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 12. Merhaba 2019 yılında liseden mezun oldum tyt sınavından 137 puan aldım sınavsız polis olabilir miyim veya tekrar mı gircem lütfen yardım edin polis olmak istiyorum hep hayalimdi

 13. Ben 2024 de 17 yaşıma giricem tyt sinavindan 6 ay sonra 18 yasima girmiş olucam o zaman başvuru yapabilir miyim

 14. Ben 2024 de 17 yaşıma giricem tyt sınavından 6 ay sonra 18 yasima girmiş olucam PMYO başvuru yapabilir miyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu