2021 Silah Bulundurma Ruhsatı Nasıl Nereden Alınır?

20.09.2018
A+
A-
2021 Silah Bulundurma Ruhsatı Nasıl Nereden Alınır?

2021 Silah bulundurma ruhsatı almak yasal hakkına bütün normal vatandaşlar sahiptir. Ancak sahip olunan silahların ruhsatının olması yasal olarak zorunludur. Ruhsatsız silah taşıyan vatandaşlar yasalara aykırı olan bu durumda suç işlemiş sayılmaktadırlar. Silah bulundurmak isteyen vatandaşların ruhsatın ne işe yaradığını tam olarak öğrenmeleri gerekmektedir.

Ruhsat en yalın ifadesi ile silah bulunduran kişilerin bunu yasal hale getirmesidir diyebiliriz. Bulundurma ruhsatı alarak bulundurduğunuz silahları yasal hale getirmiş oluyorsunuz. Silah bulundurma ruhsatı almak için başvuru yapacak vatandaşların 21 yaşını doldurulmuş olması gerekmektedir.

Silah bulundurma ruhsatı nasıl alınır 2021 yılında ruhsat alma işlemleri için gereken belgeler nelerdir konuları hakkında bilgileri yazımızın devamında görebilirsiniz. Silah sahibi olan vatandaşların silahlarını yanlarında taşımak için taşıma ruhsatı almaları gerekmektedir. Silahlarını sadece poligon atışlarında kullanmak isteyen vatandaşların bunun için yol nakil belgesi almaya ihtiyaçları vardır. Silah taşıma ruhsatı 2021 yılı başvuruları ve yol nakil belgesi almak için başvurular, bulunduğunuz yere en yakın olan Emniyet Müdürlüğüne giderek yapılabilmektedir.

Silah Bulundurma Ruhsatı Almak İçin Gereken Belgeler

Silah ruhsat işlemleri için başvuru yapmadan önce istenen belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Silah bulundurma ruhsatı almak isteyen vatandaşlar bütün belgeleri eksiksiz tamamlayarak, Emniyet Müdürlüğü’ne başvurularını yapmaktadırlar. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus istenen belgelerin eksiksiz olarak tamamlanmasıdır.

Belgelerin herhangi birisinde eksiklik olması durumunda tamamlamanız için size verilen süre zarfında tekrar başvuru yapmanız gerekir. Silah bulundurma ruhsatı alırken ikamet adresi için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kimlik belgesinin aslı
 • Silah bulundurma ruhsatı başvuru dilekçesi
 • Silah ruhsatı istek formu
 • Son bir yıl içerisinde çekilmiş olması şartı bulunan 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Ruhsat başvurusu yapan kişinin parmak izi belgesi
 • Karton dosya (yarım kapaklı olacak)
 • Silah bulundurma ruhsatı harcı makbuzu
 • Devlet Hastanesi veya üniversite Hastanesinden alınması gereken sağlık belgesi (akli ve fiziki durumunuzun yeterli olduğunu gösteren rapordur.)
 • Silah bulundurma Ruhsatı almak isteyen vatandaşların 1.000 TL ve üzerinde borcu olmadığını gösteren belge (Vergi Dairesinden temin edilecektir.)

İş yerinde silah bulundurmak için yukarıdaki belgelere ilave olarak istenen belgeler vardır. İş yerinde silah bulundurma ruhsatı almak isteyen vatandaşların ikamet adresi belgelerine ilave olarak hazırlayacakları belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatının noter tasdikli fotokopisi
 • İş yeri sahibinin mükellefiyetini gösteren yazı (vergi dairesinden alınacaktır.)
 • Ortaklı iş yerleri başvurularında yönetimin söz konusu durum için almış olduğu karar ve muvafakat yazısı

Silah bulundurma ruhsatı için istenen bütün belgeleri tamamlayan vatandaşların ruhsatları en kısa sürede verilmektedir. Silah ruhsatının kısa sürede alınması için Emniyet Müdürlüğüne yapılan başvuru evraklarının tümü hazır ve eksiksiz olmalıdır.

Silah Bulundurma Ruhsatı Aşamaları ve Veriliş Süresi

Silah bulundurma ruhsatı almak için yukarıda belirtilen bütün belgeleri eksiksiz tamamlayan vatandaşlar Emniyet Müdürlüğüne başvuruda bulunurlar. Emniyet Müdürlüğü başvurunuzu takip eden süreçte ilk aşama olarak evraklarınızı kontrol etmektedir. Bu aşamada önemli olan evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmiş olmasıdır. Aksi bir durumda başvurular kabul edilmez ve ruhsat almak isteyen vatandaşlar zaman kaybı yaşamış olurlar. İkinci aşamada belgeleri eksiksiz olan vatandaşların parmak izi alınmaktadır. Bu süreçte Emniyet Müdürlüğü parmak izini aldıkları vatandaşların ruhsat işlemlerini başlatmaktadır. Sorun yaşanmadan geçen aşamalardan sonra vali ruhsat almanız için gerekli onayı vermektedir.

Belgeleri eksiksiz olan vatandaşların silah ruhsatı almaları birkaç günlük sürede gerçekleşmektedir. Eksik veya hatalı belge veren vatandaşların silah ruhsatı alma süreleri uzamaktadır. Silah bulundurma ruhsatı harç ödemelerini hazır tutan vatandaşlar ruhsat alım sürecini kısaltabilirler. Silah ruhsatı alma şartları 2021 yılı içersinde ödenmesi gereken harç tutarı yaklaşık olarak 1.300 TL olmaktadır. Bu miktar yıllara göre artış göstererek değişmektedir.

Vali onayı ile ruhsatını almış olan vatandaşlar kendilerine verilen silah satın alma belgesi ile MKEK’den silahlarını alabilirler. Vatandaşlar satın almış oldukları silaha 30 günlük süre zarfında silah bulundurma ruhsatlarını işletmek zorundadırlar.

Söz konusu ruhsat işlemleri sadece silah bulundurma ruhsatları için olup sadece silah bulundurma hakkı vermektedir. Silah taşımak isteyen veya silahlarını başka bir yere götürmek isteyen vatandaşların silahlarını bu ruhsat ile götürmeleri mümkün olmamaktadır.

Silah Bulundurma Ve Taşıma Ruhsatı Kimlere Verilir ve Arasındaki Farklar

Bireysel silahlanmanın ruhsatlı hale getirilmesi için yapılan ruhsatlandırma işlemi iki şekilde olmaktadır. Silah bulundurma ruhsatı ve silah taşıma ruhsatı birbirinden farklı olan ruhsatlardır.

Silah bulundurma ruhsatı almak için 21 yaşını doldurmuş ve sağlık kurulu kararı ile engeli olmayan vatandaşlar evraklarını tamamlayarak silah bulundurma ruhsatı alabilmektedirler. Silah bulundurma ve alma işlemindeki kolaylıklar silah taşıma ruhsatı alımlarında o kadar kolay olmamaktadır.

Silah taşıma ruhsatı yaptıkları sosyal, ekonomik, kültürel, iş ve mesleki faaliyetleri veya bulundukları yerde can güvenliklerini tehdit eden durumlarda olan vatandaşlara verilmektedir. Ayrıca ülkemizde ikamet ve çalışma izni bulunan yabancı uyruklu kişiler valilikten onay almaktadır. Silah taşıma ruhsatları veriliş sebeplerinin ortadan kalkması durumunda ya da gerek görülmesi durumunda geçerlilik süresi göz önünde bulundurulmadan geri alınmaktadır. Silah bulundurma taşıma ruhsatlarını kimler alabilir ve arasındaki farklar nelerdir;

 • Silah bulundurma ruhsatın herhangi bir sicil kaydı olmayanı 21 yaşını doldurmuş sağlıklı her birey sorunsuzca alabilmektedir.
 • Silah taşıma ruhsatı almak için öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olmak ya da emniyet mensubu olmak gerekir.
 • Silah taşıma ruhsatı alabilen diğer meslek mensubu vatandaşlar ise;
 • Milletvekili
 • Kaymakam
 • Muhtarlar
 • Açık denizlerde görev yapan kaptanlar
 • Pilotlar
 • Akaryakıt satışı yapan işletme sahipleri
 • Bekçiler
 • Baroda kaydı bulunan avukatlar
 • Müteahhitler
 • Ateşli silah üreten imalathane sahipleri
 • Patlayıcı madde deposu sahibi olanlar
 • Kuyumculuk ve arıcılık gibi sektörlerde iş yeri sahibi olanlar şeklinde sıralanmaktadır.

Silah bulundurma ruhsatı için istenen belgeler eksiksiz temin edilerek Emniyet Müdürlüğüne başvuru yapılmaktadır. Silah taşıma ruhsatı almak için silah bulundurma ruhsatında istenen belgelere ilaveten temin edilmesi gereken belgeler bulunmaktadır.

Silah bulundurma ruhsatı almak ne kadar mümkün olsa da silah taşıma ruhsatı almak bir o kadar zor olmaktadır. Silah bulundurma ruhsatını alarak yasaların belirlediği silahlara sahip olan vatandaşlar bu ruhsat ile silah taşıması yapamazlar. Silah bulundurma ruhsatı ile üzerinde silah taşıyan vatandaşlar için yasal ceza uygulaması yapılmaktadır.

Silah bulundurma ve silah taşıma ruhsatı almak isteyenler kişilerin Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir. Valilik onayı ile verilen ruhsatlar yine valilik onayı ile iptal edilmektedir.

Silah Ruhsatı Verilmeyen Durumlar ve Kişiler

Bazı durumlarda, kişilere hiçbir şartta silah ruhsatı verilmemektedir. Ne silah bulundurma ne de silah taşıma ruhsatı için başvuru yapılamamaktadır. Bu durumlar şu şekildedir;

 • Uyuşturucu madde kullananlar
 • 21 yaşın altında olanlar
 • Kamu haklarından yasaklı olanlar
 • Sağlık durumu silah bulundurma ya da taşımaya elverişli olmayanlar
 • Ateşli silahlarla işlenen suçlardan hüküm giyenler

Ruhsatın verilme sebebinin ortadan kalkması durumunda 6 ay içerisinde bildirimde bulunmayanlar silah ruhsatı alamazlar.

Erzak Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Zabıta Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Avatar Halil dedi ki:

  4 adet evim ve 13 bin metre kare tarlam var silah taşıma ruhsatı alabilirmiyi

 2. Avatar Fazlı dedi ki:

  Silah taşıma için maddenin bir tanesinde Türk sikahlı kuvvetleri mensubu olmak diyor ben milli savunma bakanlığı bağlısı olan garnizon komutanlığında devlet memuru olarak görev yapmaktayım bu durumda taşıma ruhsatından faydalanabilirmiyim ?

 3. Avatar Kerim aptur cabbar dedi ki:

  Hayır faydalanamazsin tsk mensubu yani uzman astsubay vs değilsin kamuda avukat hakim savcı da değilsin o zaman askeriye de çalışan bütün sivil memurlar taksın silahı beline dolaşsın olmaz .biraz araştır hepsinin kaideleri var

 4. Avatar bilent atasoy dedi ki:

  kadın erkek eşitliği sağlandı mı

 5. Avatar bilent atasoy dedi ki:

  fransa kadın erkek eşitliğini sağladı fransız kadınlar bana tabanca versin