Güncel Bilgiler

2023 Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB girişimde bulunmak isteyenlerin mantıklı iş girişimlerini çok cazip koşullarda desteklemektedir. Söz konusu desteklerden en önemlisi ise KOSGEB faizsiz destek kredileridir. Bu noktada akıllara 2023 Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Sorusu gelmektedir. İşte size aşama aşama bu sorunun yanıtı.

15 Adımda 2023 Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

1’nci Adım : Öncelikli olarak uygulamalı girişimcilik eğitime katılım sağlanılmalıdır. Bu eğitim sonrasında mutlaka ilgili kursa ait girişimcilik sertifikası alınmış olmalıdır. Söz konusu programların nerede yapılacağı ya da hangi süreler içerisinde yapılacağı ise KOSGEB internet sitesinde yayınlanmaktadır. Söz konusu eğitimler ücretsiz olarak verilmektedir. Bunun için;

 • Kosgeb.gov.tr internet sitesine giriş yapılır
 • Duyurular sekmesi tıklanır
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Duyuruları kısmı takip edilir

2’nci Adım : başarılı bir şekilde uygulamalı girişimcilik eğitimi tamamlandıktan sonra, destek alınacak olan işletmenin kuruluşu gerçekleştirilir. Burada en önemli noktası ise kuruluş aşamasında yapmış olduğunuz tüm masrafların faturalandırılmış olmasıdır. Bu faturaların güvenli bir yerde saklanması da önemli olmaktadır. Çünkü ileriki dönemlerde bu giderlerinizi faturalar yardımıyla ibraz ederek hibe olanağından da yararlanmanız söz konusu olmaktadır.

3’ncü Adım : 2023 Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Sorusunun 3. Aşama yanıtı ise; paylar ya da ortaklıkların belgelendirilmesinden oluşmaktadır. Burada dikkat edilmesi gerekli olan husus ise; A.Ş. ya da LTD şirketlerinin içerisinde yer alan ve KOSGEB desteklerinden yararlanacak olan girişimcinin söz konusu şirkette en az yüzde 30 oranında bir hisse sahibi olmasıdır. Bir diğer nokta ise adi ortaklıkların KOSGEB desteklerinden yararlanamayacak olmasıdır.

4’ncü Adım : Kuruluş işlemlerinin tamamlanmasının hemen ardından kosgeb.gov.tr internet adresine giriş yapılır.

 • E-KOBİ alanına giriş yapılır
 • KOSGEB Veri Tabanına kayıt bağlantısı takip edilir
 • Veri Tabanına Kayıt olunur
 • Kullanıcı adı ve şifre alınır
 • Giriş işleminden sonra KOBİ Beyannamesi ile bilgi dokümanının çıktısı mutlaka alınmalıdır

İlgili yerden alınan çıktılar, ticaret veya esnaf sicil gazetesi kaydı, imza sirküleri ve güncel faaliyet belgesiyle birlikte size en yakın olan KOSGEB Müdürlüğüne gidilerek söz konusu evrakları teslim etmeniz gerekli olmaktadır.

5’nci Adım : İlgili aşama 2023 Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Sorusunun en kritik aşamasıdır. Zira bu aşamada KOSGEB Müdürlüğüne ibraz etmiş olduğunuz belgeler onay almaktadır. Şayet sunmuş olduğunuz belgeler onay alırsa, KOSGEB sisteminde yer alan girişimci ve girişimcinin işletmesi bölümü aktif hale gelecektir. Bu aşama ile birlikte E-KOBİ sistemine giriş yaptığınızda; işletmenize dair iş planı hazırlama olanağı sunan bağlantıya erişebileceksiniz. Bu kısımda iş planı projesi hazırlama işlemi tamamlandıktan sonra bir örneğinin çıktısı alınmaktadır. Çıktının her sayfasına firmanızın kaşesini vurduğunuzdan emin olduktan sonra ilgili çıktıları yine KOSGEB Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir.

6’ncı Adım : Bu aşamada KOSGEB Müdürlüğüne sunmuş olduğunuz iş planına dair proje incelenir. İnceleme sonrasında şayet değişiklik yapılması gerekiyorsa, ilgili kısımlar girişimciye bildirilir.

7’nci Adım : Gözden geçirilen iş planına ait proje incelenmek için: Değerlendirme ve Karar Kurulu birimine teslim edilir. Bu aşamada girişimcinin kurula çağrılması söz konusu olmaktadır.  Bu aşamada girişimciden sunum ya da tanıtım yapması istenmektedir. Sunum ya da tanıtımda KOSGEB desteğini neden istediğinize dair ikna edici bilgilerin bulunması işinizi kolaylaştıracaktır.

8’nci Adım : İş planına ait projeyi tanıttığınız aşamadan başarılı olarak geçtikten sonra; girişimciye destek sağlanacak maliyetlerin listesi yazı ilerek bildirilmektedir.

9’ncu Adım : 2023 Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Sorusu kapsamında söz konusu destekten yararlanmak için; son aşamalara yaklaşmış bulunuyoruz. Bu aşamada Yeni Girişimci Desteği Taahhütnamesi’nin doldurulması gerekli olmaktadır. Bunun için;

 • kosgeb.gov tr internet sitesine giriş sağlanır
 • E-KOBİ alanına giriş yapılır
 • Bu bölümde yer alan Yeni Girişimci Desteği Taahhütnamesi doldurulur
 • Doldurulan bu taahhütnamenin bir çıktısı alınır

Almış olduğunuz çıktıyı mutlaka KOSGEB Müdürlüğüne teslim etmelisiniz.

10’ncu Adım : bu aşamada ilk kez doğrudan hibe almanız söz konusu olmaktadır. İlgili Müdürlük size herhangi bir fatura ibraz etmenize gerek kalmadan doğrudan 2.000 TL kuruluş hibesi vermektedir.

11’nci Adım : İlk iki yıllık süre içerisinde satın alınması söz konusu olacak olan; yazılım, ofis malzemeleri, makine ve benzeri giderler için 18.000 TL bir ödeme daha yapılır.

12’nci Adım : Bu aşama denetleme aşamasıdır. KOSGEB Müfettişleri bu aşamada işletmenize gelerek; denetimlerde bulunmaktadır.

13’ncü Adım : KOSGEB Müfettişleri gerekli denetlemelerin ardından size ait bir rapor hazırlar.

14’ncü Adım : Bu aşamadan sonra KOSGEB destekleri işletme hesabına yatırılmaktadır.

15’nci Adım : Almış olduğunuz KOSGEB destek kredisini mantıklı bir şekilde yatırıma dönüştürdüğünüz takdirde, parlak bir yatırım dünyasına adım atmış olmaktasınız.

Günümüz itibariyle 2023 KOSGEB Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Sorusuna verilebilecek yanıt bir önceki yılla aynıdır. Zira KOSGEB kredilerine dair prosedürler bu sene itibariyle de değişmemiştir.

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur Konusu Hakkında Genel Bilgiler

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Şartları Konusu ile İlgili Genel Bilgiler

KOSGEB Kredi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu