SGK Yapılandırma Ödemesi

17.12.2017
863
A+
A-
SGK Yapılandırma Ödemesi

Sosyal Güvenlik Kurumu, kişilerden aldığı primler ile onlara bir takım haklar kazandırmaktadır. Sağlık sigortası, emeklilik gibi bir takım haklar için mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemesi yapılması gerekmektedir. Bu ödemeyi Emekli Sandığına yani 4/c sistemine bağlı olan için devlet yaparken, 4/a sistemine bağlı olan işçilerin prim ödemesini ise işverenler yapmaktadır. BAĞKUR yani 4/b sistemine bağlı olanların prim ödemesini ise kişilerin kendilerinin yapması gerekmektedir. Prim ödemelerin dışında da Sosyal Güvenlik Kurumuna farklı ödemelerin yapılması gerekebilmektedir. Tüm bu ödemelerin zamanında yapılması çok önemlidir. Çünkü bu ödemeler zamanında yapılmadığında bu ödemelere gecikme cezaları eklenmektedir. Bu cezaların dışında bir sonraki ödemede eklenince borçlar kartopu gibi büyümekte ve insanların bu borcu ödemesi neredeyse imkansız hale gelmektedir. Bu durumlarda kurum yapılandırmaya gitmekte ve ilgili kişiler SGK yapılandırma ödemesi ile borçlarını daha rahat kapatabilmektedir.

SGK Yapılandırma Ödemesi Ne Demektir?

SGK yapılandırma ödemesi konusunda bilinmesi gereken ilk husus yapılandırmayla ilgilidir. Yukarıda da bahsedildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılması gereken ödemelerin zamanında ödenmemesi durumunda gelen gecikme zamları ve yeni dönem borçları ile birlikte bu borçlar ciddi bir sorun haline gelebilmektedir. Bu şekilde sorun yaşayan kişi sayısının çok fazla olması durumunda yetkililer bu borcun daha rahat ödenebilmesi için dönemsel düzenlemelere gitmekte ve borçları yapılandırmaktadır. SGK borçlarının yapılandırılması, borçlarda bulunan cezaların bir kısmının ya da tamamının affedilmesi, kalan borcun ise taksitlere bölünmesi şeklinde olmaktadır. Borcu olan kişilere farklı ödeme planları sunulmakta ve kişilerde kendi durumlarına göre bu ödeme planlarından herhangi birini tercih etmektedir. Bu plana göre de SGK yapılandırma ödemesi yapmaktadırlar.

SGK yapılandırma ödemesi yapmak isteyen kişiler için farklı seçenekler bulunmaktadır. Yakın zamanda Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlarla ilgili iki yapılandırma yapılmıştır. Bu yapılandırmalardan bir tanesi 2016 yılının Haziran ayından önceki borçların yapılandırmasını düzenleyen 6736 sayılı kanun, diğeri ise 2017 yılı Mart ayından önceki borçların yapılandırmasını düzenleye 7020 sayılı kanundur. Bu kanunlar arasında ufak farklılıklar olsa da genel itibariyle benzerdirler. Bu kanunlardan yararlanarak Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlarını yapılandıran kişilere farklı ödeme planları sunulmuştur. Bu seçenekler arasında tek seferde tüm borcun ödenmesi olduğu gibi taksitli şekilde ödemesi de bulunmaktadır. Borcu olan kişilerin bunları düzenli bir şekilde ödemesi gerekmektedir. Aksi takdirde ilgili yasada belirtilen şartlardaki ödemelerin gerçekleşmemesi durumda yapılandırma bozulmakta ve borç yine eski haline dönmektedir.

SGK Yapılandırma Ödemesi Nerelerden Yapılabilmektedir?

SGK yapılandırma ödemesi içinde ilgili kurum tarafından farklı seçenekler sunulmuştur. Bu seçenekler arasında PTT’de de bulunmaktadır. Borçlarını yapılandıran kişiler, en yakın PTT şubesine giderek borçlarını ödeyebilmektedir. PTT dışında Sosyal Güvenlik Kurumunun anlaşmalı olduğu bankalardan da bu ödemeler yapılabilmektedir. Bunlar dışında kurum tarafından ilgili kişilere farklı bir seçenek daha sunulmuştur. SGK borçlarını yapılandıran kişiler, bu borçları dilerlerse kredi kartı ya da banka hesap kartı ile internet üzerinden de ödeyebilmektedir. Bu seçenek ile ödeme yapmak pek çok kişiye göre çok daha kolay ve rahattır. Fakat bu seçenekle ödeme yapabilmek için mutlaka e-devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. Bu şekilde ödeme yapmak için e-devlet sitesine giriş yapılıp oradan ilgili bölüme geçilmesi gerektiğinden, bu şifre şarttır. E-devlet şifresi bulunmayan kişiler çok kısa bir süre içinde bunu PTT’den alabilmektedir. En yakın PTT şubesine kimlik ile gidilmesi durumunda bu şifre alınabilmektedir.

SGK Yapılandırma Ödemesi Hangi İnternet Sitesinden Yapılmaktadır?

SGK yapılandırma ödemesi için öncelikle e-devlet şifresi gerekmektedir. Daha sonra ise https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf adresine bu şifre ile girilmesi gerekmektedir. Bu adres sizi doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumunun ödeme bölümüne götürecektir. Bu adrese giriş yapıldıktan sonra gerekli seçeneklerin doğru bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Bu adreste tüm yapılandırma durumları bulunmakta ve ilgili kişiler hangi yapılandırma kanundan ve bu kanun ile hangi borcu yapılandırmış ise onu seçmeleri gerekmektedir. Bu seçimler doğru bir şekilde yapıldıktan sonra borç durumu sorgulanmalı ve ödemesi gelen miktar yine bu adres üzerinden ödenmelidir. Bu ödemeler için yeteri kadar limite sahip kredi kartı ya da içerisinde yeteri kadar para bulunan banka hesap kartı kullanılabilmektedir. Bu kartlar aracılığı ile sıra bekleme derdi olmadan evde ya da işte rahatlıkla bu borçlar ödenebilmektedir.

SGK yapılandırma ödemesi yapmak isteyen için ilgili kurum tarafında verilen seçenekler genel hatlarıyla bu şekildedir. Ödemeler PTT, banklar ya da internetten yapılabilmektedir. Yapılandırmadan yararlanan kişilerin, yapılandırmanın bozulmaması için bu ödemelere dikkat etmesi ve özen göstermesi gerekmektedir. Bu ödemeler yapılırken bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitin geç ödenmesi ya da hiç ödenmemesi durumunda yapılandırma bozulmaktadır. Ayrıca bunun dışında cari primlerinde geç ödenmesi ya da hiç ödenmemesi durumunda da yapılandırma bozulmaktadır. Yapılandırma bozulduğu takdirde internetten ödeme yapmak isteyen ilgili kişilerin yaptıkları sorgulamada sistem hata vermektedir. Yapılandırma bozulduğu için kalan borçta olmamakta ve bundan dolayı artık buradan sorgulama ya da ödeme yapılamamaktadır. SGK yapılandırma ödemesi bu yüzden zamanında yapılmalıdır. Ayrıca ülkemizde bu yapılandırma yasaları genellikle dönemsel olarak çıksa da bu yasalar beklenmeden SGK borçlarının zamanında ödenmesi kişilerin ileriki dönemlerde rahat etmesini sağlayacaktır.

https://www.ssk.biz.tr/sgk-hizmet-dokumu/

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.