Güncel Bilgiler

Sgk Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Günümüzde internet teknolojilerinin her alanda yaygınlaşması ile birlikte kullanımına başlanan e devlet sayesinde devlet kurumlarında yapılacak birçok işi internet aracılığı ile kolaylıkla yapmak mümkün. Bu işlemlere SGK hakkındaki sorgulama işlemleri de dahil olmaktadır. E devlet üzerinden SGK sorgulama işlemi yapmak için yalnızca e devlet şifresine sahip olmak yeterlidir.

SGK Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devlet üzerinden SGK sorgulama yapmak için bir e devlet şifresi almak gerekiyor. Bu şifre, herhangi bir PTT merkezinden alınabilir. Şifre ilk alındığında kapalı bir zarf içerisinde vatandaşa teslim edilmektedir. Ancak sisteme ilk girişte güvenlik açısından bu şifreyi bir kez değiştirmek gerekiyor. Yeni şifreyi belirlerken, kişinin kendi doğum tarihi ismi ve soyadı gibi kolay tahmin edilen şifrelerden kaçınması tavsiye edilmektedir. Ayrıca şifrenin daha sonra unutulmaması için güvenilir bir yere not etmek ya da kişinin kendisinin kolay hatırlayabileceği bir şifre seçmesi daha doğru olacaktır. E devlet şifresini belirledikten sonra kolaylıkla SGK sorgulama veya diğer e devlet işlemleri yapılabilmektedir.

SGK sorgulama yapabilmek için e devlet sistemi üzerinden SGK işlemlerini seçmek gerekiyor. Bu bölme üzerinde SGK işlemleri ile ilgili ulaşılmak istenen her konu yer almaktadır. Yapılacak olan işlemin isminin üzerine tıklandığı zaman, kişiye ait olan SGK dökümü belgeleri ekrana gelecektir. Eğer ihtiyaç varsa bu ekranı yazdırarak bir çıktısını edinmek de mümkün olabilmektedir.

SGK Sorgulama İle Hangi İşlemler Yapılabilir?

SGK sorgulama ile en çok yapılan işlem, çalışanların sigorta primlerinin düzenli olarak yatıp yatmadığını kontrol etmesidir. E devlet ekranına gelen bilgiler ile sigorta primleri kontrol edilebilir her ay ne kadar yatırıldığı gibi bilgilere rahatlıkla ulaşılabilir. Bu sayede çalışanlar eğer primleri yatmıyorsa bundan haberdar olarak yetkili kurumlarda haklarını arayabilirler. Bu ekran üzerinden SGK hizmet dökümü belgesine ulaşılarak, yazdırılabilir. Bu belge bazı bankalar tarafından kredi çekme aşamasında istenebilir. Veya kişinin kaç yıllık hizmete sahip olduğunun görülmesi açısından bazı iş yerlerine başvuru yapılırken SGK hizmet belgesinin istenmesi söz konusu olabiliyor. Bu türlü durumlarda SGK sorgulama sisteminden bu belgeye kolaylıkla ulaşılabilir.

SGK sorgulama sisteminde bilgi alınabilecek bir diğer konu da Bağkur işlemleridir. Bağkur primleri hakkındaki sorgulamalar da bu ekran üzerinden yapılabilmektedir. Kişilerin Bağkur primlerini düzenli olarak yatırmalarına yardımcı olan bu sistemde, primlerin miktarı ve ne zaman yatırılmaları gerektiği hakkındaki bilgilere ulaşılabilir.

SGK sorgulama ekranında emeklilik bilgileri de kontrol edilebilmektedir. Kişilerin kaç yıldan beridir çalışmaya devam ettikleri, kaç çalışma gününü doldurdukları ve emekli olabilmek için daha ne kadar süreye ihtiyaç oldukları hakkındaki bilgiler de SGK sorgulama sistemi üzerinde yer almaktadır. Emeklilik ile ilgili işlemler, çalışanların en çok sorguladığı konular arasında yer almaktadır. Yapılan bu sorgulama ile emeklilik yaşı hakkında en doğru bilgilere ulaşılacaktır.

SGK ve Bağkur Hizmet Dökümü Sorgulama Ekranı

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu