SGK Hizmet Dökümü Nasıl Hesaplanır

06.07.2018
A+
A-
SGK Hizmet Dökümü Nasıl Hesaplanır

SGK hizmet dökümü almak özellikle işe girişler ve bazı resmi işlem ve kontrollerde oldukça önemli olan bir işlem olmasının yanında çalışanların tüm sosyal güvenlik bilgilerini (brüt maaş, net maaş, prim, sosyal yardımlar, sigortanın aylık kaç gün ödendiği, çalışanın sigorta girişinin yapılıp yapılmadığı, sigorta çıkış bilgileri) gösteren oldukça önemli bir belgedir. Önceden sadece kişinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumundan ve ESGM üzerinden alınabilen SGK hizmet dökümü uzun bir süredir e-devlet uygulaması kullanılarak oldukça basit bir şekilde alınabilmektedir.

SGK Hizmet Dökümü Çeşitleri Nelerdir?

SGK hizmet dökümü aslında bir süredir tek bir başlık halinde ulaşılabilen bir belge olmasının yanında sigorta sorgulama yapmak isteyenler için 4A, 4B, 4C hizmet dökümü detayları için seçim ekranı çıkabilmektedir. 4A Sosyal Sigortalar kurumunu, 4B Bağkur’u, 4C ise Emekli Sandığını tanımlamak için kullanılsa da tekrar belirtilmesi gerektiği üzere uzun bir süredir tüm kurumlar tek bir çatı altında SGK adıyla toplanmıştır. Sigortalıların tüm sigortalılık bilgilerine ulaşmalarının yanında, özellikle sigortalarının tam ödenip ödenmediğiyle alakalı sorgulama yaptıkları SGK hizmet dökümü alınabilmesi özellikle geçmiş yıllarda oldukça zor olmasının yanında, kamu kurumlarına yapılan bizzat başvurularda uzun kuyruklarla karşılaşılması da büyük ihtimal dahilindeydi. Daha sonra ESGM’ye (Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü) devredilen hizmet dökümü sorgulaması, uzun bir süredir de e-devlet üzerinden kolaylıkla alınabilirken, sigortalılar bu sayede istedikleri tüm sigorta bilgilerine ulaşabilecekleri gibi, sigortalarının ödenip ödenmemesiyle alakalı da ayrıntılı bilgi alabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Sigorta Hizmet Dökümü Sorgulama:

E-devlet üzerinden SGK hizmet dökümü sorgulama işlemi şu anda bu konuda verilen tek hizmet olmasının yanında, bu konuda verilen çok pratik bir hizmet olarak da göze çarpmaktadır. Öncelikle belirtilmesi gereken husus da geçmiş aya ait sigorta bilgilerinin bulunulan ayın 20’sinden sonra sisteme düştüğüdür. Yani örneğin Ocak ayı bilgileri öğrenebilmek ancak Şubat ayının 20’sinden sonra mümkün olabilir. E-devlet üzerinden SGK giriş ve hizmet bilgileri sorgulaması için öncelikle e-devlete giriş yapılması gerekmektedir. Bu da ancak e-devlet şifresiyle mümkün olabilirken, halihazırda e-devlet şifresine sahip olmayanlar, Türkiye genelindeki tüm PTT şubelerinden 1 TL’ye alabilecekleri e-devlet şifresiyle anında sisteme giriş yapabilmektedirler.

E-Devlet Giriş ve SGK Hizmet dökümü Alınması:

E-devlet şifresi alındıktan sonra www.turkiye.gov.tr adresine girilip, kullanıcının TC kimlik numarası ve ardından da e-devlet şifrelerini girerek sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Sisteme giriş yapılmasının ardından e-devlet sisteminin pratik kullanımı sonucunda arama kısmına sgk hizmet dökümü yazılmasının ardından;

  • 4A Hizmet Dökümü (Sosyal Güvenlik Kurumu)
  • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü (Sosyal Güvenlik Kurumu)
  • 4B Hizmet Bilgisi (Sosyal Güvenlik Kurumu) başta olmak üzere birçok bağlantıya erişim yapılabilmesi mümkündür.

Burada sorgulama yapan kişinin tescil bilgileri adı altında adı soyadı, cinsiyeti, TC kimlik numarası, baba adı, anne adı, doğum yeri, doğum tarihi, ilk işe giriş tarihi, durumu, toplam uzun vade gün sayısı gibi bilgiler ilk göze çarpan bilgiler olurken; sayfanın alt kısmında da 4A hizmet dökümü adı altında son altı aylık sigorta bilgileri gösterilmektedir. Eğer ilk işe giriş tarihinden itibaren detaylı bir hizmet dökümü alınmak isteniyorsa da özet hizmet dökümünün hemen sağ tarafında bulunan 4A Detaylı Hizmet Dökümü bağlantısına girilmesi yeterlidir. Eğer bilgilerin çıktısı alınmak isteniyorsa sağ üst köşede “yazdır” seçeneğine tıklanarak belge çıktısı alınabilmekte, ayrıca istenirse barkotlu ya da karekodlu çıktı alınması da mümkün olmaktadır.

SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.