Güncel Bilgiler

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır ?

Hâlihazırda sigortalı olarak çalışmakta olan kişilerin vermiş olduğu hizmetlere dair bilgilerin bulunduğu doküman SGK hizmet dökümü olarak ifade edilmektedir. Bu belgeyle sigortalı olarak çalışıyorum kişiler prim gün sayılarından emeklilikleri ne kadar pek çok detay hakkında bilgi sahibi olabilir.

E devlet sistemine vermiş olduğu geniş hizmetler sayesinde sigortalı çalışanlar talep ettikleri SGK hizmet dökümünü e devlet uygulaması üzerinden temin edebilir. Kamu hizmetlerinin ülke vatandaşlarına daha hızlı bir biçimde sağlanabilmesi için uygulamaya koyulmuş olan e devlet sistemi sayesinde pek çok kişi işlerini bu sistem üzerinden yürütebilmek nedir.

Hizmet Döküm Belgesi Ne İşe Yarar?

Bu sistem üzerinden genellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na ya da Emniyet Genel Müdürlüğü’ne dair işlemler daha çok talep görmektedir. E devlet uygulaması ile hizmet döküm belgesi almak isteyen kişilerin bu sistemi kaydı olması gerekir. PTT şubeleri aracılığı ile alınacak olan şifre sayesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes e devlet uygulamalarından da yararlanabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri eskiden SSK, Bağkur ve emekli sandığı gibi bölümleri ayrılmaktaydı. Şimdi tüm bunlar SGK olarak bir çatı altında toplanmıştır. SGK döküm belgesi ise vize talep işlemlerinden resmi kurumlardaki işlemlere kadar pek çok alanda ihtiyaç duyulan bir belgedir. Önceden İŞKUR üzerinden bürolara giderek bireysel başvuru ile alınabilen SGK hizmet dökümü şimdi e devlet üzerinden rahatlıkla temin edilebiliyor. E devlet şifresi olan herkesin sisteme girerek SGK hizmet dökümünü temin etmesi mümkündür.

Sgk Hizmet Dökümünde Hangi Bilgiler Bulunmaktadır?

Sigortalı olarak biz halen çalışmakta olan kişilerin hizmet dökümlerinde sigortalıya ait kişisel bilgilerin yanı sıra sigortalının çalışma hayatına dair gerekli olabilecek tüm detaylar bulunmaktadır. Özellikle emeklilik açısından önemli olan prim gün sayısından yaş haddi ne kadar çeşitli bilgiler bulunurken sigortalının ilk kez sigortalı olarak işe girdiği tarih ve işten çıktıysa işten çıkış tarihi SGK hizmet dökümünde mevcuttur.

Sigortalı olarak çalışan kişilerin özellikle özel sektörde çalışan sigortalıların priminin yatıp yatmadığını düzenli olarak kontrol etmesi gerekir. Aksi halde prim gün sayıları eksik çıkabilir. SGK hizmet döküm belgesinde sigortalı olarak çalışan kişilerin prim gün sayılarının yanı sıra hangi dönemlerde sigortalarının yattığı ve sigortasının kaç lira üzerinde ödendiğine dair bilgiler yer alır. Böylece sigortalı bu sistem üzerinden çalıştığı şirketin birimlerine düzenli yatıp yatmadığını rahatlıkla kontrol edebilir. Bunların yanı sıra sigortalı kişilerin daha önceki dönemlere ait yerine getirmiş olduğu hizmetlerde temin edilen dökümlerde bulunurken sigortalı olarak çalışan kişinin daha önce hangi şirketlerde hizmet verdiğini de sistem üzerinden görmek mümkündür.

Sigortalı çalışan dilerse SGK hizmet döküm belgesine ait olan bilgilerin çıktısını alabilir. Bunun için yapması gereken tek şey Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak olacaktır.

SGK ve Bağkur Hizmet Dökümü Sorgulama Ekranı

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu