SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır ?

18.09.2018
A+
A-
SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır ?

Arama motorların da sıkça karşımıza çıkan ve emeklilik durumunu göz önünde bulundurarak çeşitli imkanlar sunan SGK geriye dönük borçlanma nedir? Nasıldır? Her birini ayrı ayrı ele alacağız. 2006 tarihi ile itibaren çeşitli kurum ve kuruluşların (Bağ-Kur, emekli sandığı, sosyal sigortalar kurumu vs…) devredilerek kurulduğu SGK sistemine göre emekli olmak için yalnızca yaş doldurmak yetmemektedir. Yaş sınırı erkekler de 60 yaşını doldurmak ve 61’den gün almak gerekir ancak bayanlarda 58 olmaktadır. Yaklaşık 7000 gün sınırını doldurmak gerekmektedir.

Emeklilik sistemin de emeklilik yaşını doldurduğu halde pirim gününü dolduramayan vatandaşlar emekli sayılmazlar. Ancak bunun için SGK bir önerge gerçekleştirerek geriye doğru borçlanma yöntemi oluşturmuştur. Geriye doğru borçlanma ile pirim günlerini saydırarak emekli olmak mümkündür. Bu hususta belli başlı birkaç unsur vardır. Hem kadın hem erkek için bu şartların herhangi birine sahip olanlar geriye dönük borçlanma ile emeklilik hakkı kazanabilmektedir.

Erkekler de Geriye Dönük Borçlanma

SGK geriye dönük borçlanma yapmak isteyen vatandaşlar için en temel gereksinim askeri görevden önce sigortalarının başlatılmış olmasıdır. Sigorta girişi olan bireyler geriye dönük borçlanma yapmak istedikleri takdirde askerlik dönemini sigortalı oldukları döneme saydırma hakkı kazanırlar. Saydırma gerçekleştiren bireyler en fazla 540 gün olarak saydırabilirler. Bu borçlanmayı rakam olarak belirtmek gerekirse

 • 30 gün için askerlik borçlanması en düşükten hesaplandığı takdirde; 649,5 TL olarak hesaplanmaktadır.

Bu durum da;

 • 540 gün için en düşük borçlanma 11,691,00 TL olacaktır.

Bu rakamlar günlük kazancın %32’si üzerinden hesaplanarak elde edilen rakamlardır. Prim kesintisine uğrayarak borçlanılacak tutarlar da diyebilmekteyiz.

Sigorta girişleri askerlikten sonra başlayan erkek bireyler de elde edebileceği borçlanma durumu ise ancak askerlik yaptığı gün kadar olarak hesaplanmaktadır. Kısaca askerlik öncesi sigortası başlatılmamış girişi yapılmamış erkek emekli adayları için SGK geriye dönük borçlanma imkanını vermemektedir.

Kadınlar da Geriye Dönük Borçlanma

Kadınlarda da erkekler de olduğu gibi belli şartlar aranmakta ve çeşitli olanaklar sağlanmaktadır. Bunlar; doğum, hizmet ihyazı, yurt dışı borçlanmasıdır. Doğum borçlanması olarak ele alınan olgu kadınların sigortalı ile başlamasıyla beraber en az 3 çocuk dünyaya getirmiş olmasıdır. SGK geriye dönük borçlanma için çocukların sağ olması gerekmektedir. Diğer bir şarta göre ise doğum yapan kadına doğum sonrası 2 sene içerisin de prim ödemesi yapılmamış ise o 24 aylık süre zarfına borçlanabilmektedir. En az 3 çocuk olması koşulun da her 3 sağ çocuk için toplam da 2160 güne kadar ödeme gerçekleştirilebilir. Yani çocuk başı 720 gün olmaktadır.

 • 1 Ocak 2018-31 Aralık 2018 doğum borcu talebi ile ödenecek tutar günlük en düşük 21,64 TL olmuştur.
 • Aynı dönem aralığında çocuk borçlanması talebin de ise ödeyeceğiniz günlük en yüksek ödeme 162,32 TL’dir

Tek çocuk için doğum borçlanma tutarı 15,580,80 TL olmak üzere 3 çocuk için 46.742.40’dır

Yurtdışı Geriye Dönük Borçlanma

SGK prim gün ve sayılarını artırmak için bir diğer yol yurtdışı SGK geriye dönük borçlanma olmaktadır. Yani yurtdışında çalışarak veya ev hanımı olarak geçirdiğiniz süreyi borçlanabilirsiniz. Tıpkı askerlik borçlanması ve doğum borçlanması gibi yurtdışı borçlanması da ödeme yapılarak sigorta pirim gününü artırmaktadır. Gerekli olan şartlar ise;

 • Yurtdışında çalışılan süre
 • Yurtdışında işsiz kalındıysa bu sürenin 1 yıla kadar olan kısmı
 • Yurtdışında ev hanımı olarak geçirilmiş zaman dilimi

Bunlardan herhangi birine sahipseniz sizlerde bu yolla pirim gününüzü artırabilirsiniz.

Ancak yurtdışında geçirdiğiniz zamanı geriye dönük borçlanmaya çeviremeyeceğiniz bazı hususlar vardır.

 • 18 yaşını doldurmadan geçirilen yurtdışı zaman dilimin de ev hanımı ve gerekli diğer hususları gerçekleştirmek yaş sınırına ulaşılmadığı için sayılmamaktadır.
 • C vatandaşlığını kaybetmiş veya hiç alamamış olmak da geriye dönük borçlanma imkanını elden alan sebep olmaktadır.

Yani T.C vatandaşı değilseniz yurtdışında geçirdiğiniz süreyi SGK ile geriye dönük borçlanma hususuna çevirmeniz mümkün olmamaktadır. 3’lü ayırıma tabii belgelendirme ile bu borçlanmayı gerçekleştirebilirsiniz. Çalışılan ülkeden sosyal güvenlik kurumundan alınacak hizmet belgesi çok önemlidir. Resmi kurumlar tarafından verilen evrak veya yurtdışında kendi mesleğini yapanlar için vergi dairesinden alınan belge veya evrak (meslek kuruluşundan da alınabilir) veya belgelerin ibraz edilmesi gerekir. Bu borçlanmayı gerçekleştirmeyi dileyenler SGK kuruluna hususu yazılı olarak beyan etmesi gerekmektedir. Borçlanma miktarına gelecek olursak her gün için en az tutar asgari ücretin %32’sidir. Yani 18,96 TL.

Geriye Dönük Hangi Süreler Borçlanılmaktadır

SGK geriye dönük borçlanma ile emekliliğe hak kazanmayı dileyenler en az 1800 pirim gününü tamamlamalıdır. Yaş sınırı olarak da maksimum 65 yaşına kadar gelmiş bireyler geriye yönelik borçlanabilir. Bu hususa uyan;

 • SSK, Bağ-Kur veya memur kadınlar, erkekler
 • Er, erbaş, yedek subay okulunda geçirilen süre
 • Memur personellerin aylıksız izin süreleri
 • Eğitim-öğrenim alanında geçirilen süre uzmanlık, doktora yurtiçi veya yurtdışı (sigortalı olmaksızın)
 • Sigortalı iken tutuklananların tutukluluk süreleri
 • Grev lokavt vb faaliyetlerde geçen süreler
 • Uzman ve profesörler hekimlerin asistanlıkta geçirdikleri zaman

Gibi eksik ve tamamlanmamış süreler borçlandırılarak hizmet sürelerine eklenebilir.

İlk 3 alt başlıktan verilen geriye dönük borçlanma temel başlıklardır. Ancak onun dışında 4. Başlıkta da bazı durumları borçlanabilme hakkınız mevcuttur. Geriye dönük borçlanma ile emekli olmaya hak kazanamayanlar için ise sigorta primi yatırıp emekli olma olanağı sunulmaktadır.

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Hesaplanır

SGK Yurtdışı Borçlanma Ne Kadar 


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.