Güncel Bilgiler

Şeker Hastalığı Polisliğe Engel Mi?

Polis mesleğinde kişilerin sağlıklı ve düzgün vücuda sahip olmaları aranan en önemli kriterler arasındadır. Bunun yanı sıra terör örgütleri ile bağlantı kurmama gibi etkenler de bulunuyor. Bu yazımızda sizlere şeker hastalığı polisliğe engel mi konusunda detaylı bir bilgilendirme sağlayacağız. Yazımızı okuduktan sonra artık şeker hastalığı ve polislik arasındaki bağlantıyı iyi bir şekilde kurabileceksiniz. Öncelikle şeker hastalığı kanda glikoz miktarının normal değerlerden fazla olmasıdır. Bundan dolayı idrardan fazla şeker atılma durumu söz konusudur. Polis memurları adaylarının önünde bu hastalığın sorun teşkil etmesinin nedenleri bulunmaktadır. Şeker hastalığı, uyku isteğine neden olmaktadır.

Bunun yanında halsizlik ve yorgunluk, bulanık görme ve yaraların geç iyileşmesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Polislik mesleği ise tüm bu etkilerin olmaması gereken bir meslek alanıdır.  Polis memurluğu adaylık muayenesinde herhangi bir şeker hastalığı belirtisinde kesinlikle elenmektesiniz. Ayrıca yılda bir kere yapılan sağlık kontrolü arasında hali hazırda polis memurları da tehlike altındadır. Yıllık sağlık kontrolünde diyabete rastlandığı anda görevinize son verilebiliyor ve geri planda olan görevlere atanıyorsunuz.

Diyabet Polisliğe Engel Midir?

Emniyet Teşkilatı yönetmeliğinde bu konu hakkında yazı bulunmaktadır. Diyabet yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı taşıyan kişiler görevden ihraç edilmektedir. Bu yüzden genç polis memuru adaylarının sağlığına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Diyabet hastalığı risk grubu altında olanlar bunu erken farkettikleri zaman düzenli beslenme ve spor yaptıkları sürece hastalık evresine geçmemektedirler.

Risk altında olmanız ise herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Diyabet hastaları polis olabilir mi sorusunun cevabını bu şekilde sizlere net bir şekilde sunabiliriz. Bildiğiniz üzere şeker hastalığında tip 1, tip 2, tip 3, tip 4, tip 5 ve tip 6 olmak üzere 6 seviye bulunmaktadır. “Benim diyabetim en düşük seviyede, polis olabilir miyim?” sorusunun cevabı ise olumsuzdur. Bu konuda daha önce tecrübe yaşamış kişilerin aktardığı bilgiye göre tip 1 yani en düşük diyabet seviyesinde bile adaysanız adaylığınız düşer, polis memuru iseniz buna göre işlemler uygulanır.

Polislik Sağlık Kurulu Raporu
Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?
Platin Polisliğe Engel midir ?
Astım Hastaları Polis Olabilir Mi?
Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Tip 6 ya kadar diyabet çeşiti yoktur tip1 ve tip2 vardır tip 1 en ağırıdır genç yaşta insiline bağımlı yaşarlar tedavisi insilindir. tip2 ileriki yaşta pankreasın yıpranması sonucu ilaç hap tedavisi ile uygulanan bir çeşittir. yazınız çok yanlış sonuç olarak= diyabet asker polis v.s mesleklere kabul edilemez.

  2. tip6 nedir arkadaş? Yok tip3000’e kadar çeşidi var(!). Milleti yanlış bilgilendirmeyin 2 çeşidi var sadece. Tip 1 ve tip2.
    Tip-1: Kalıtsal veya genetik dediğimiz geçici olmayan bir türü
    Tip-2:Yaşlılıktan veya aşırı kilodan oluşan insülin direncidir.

    1. Benim bekçilik için AKŞ 104 çıktı ve sağlam raporu aldım normal yazıldı acaba Ankarada sıkıntı yaşar mıyım ?

  3. Ben 10 yasından beri tip1 diyabetliyim uzun yıllardır fitnessla uğraşıyorum ve değerlerim diyabetle olmayan biriyle hemen hemen ayni küçüklüğümden beri hayalim polis özel harekata girmekti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu