PAEMPMYOPOMEM

Şehit Yakınları Nasıl Polis Olabilir?

Polis olmak isteyen binlerce aday içerisinde bazı adaylar vardır ki canının can paresini memleketimiz için devletimiz için şehit vermişlerdir. Kimlerden mi bahsediyoruz tabi ki de şehit yakınlarından. Şehit yakını bir çok aday bulunmakta özellikle yorum kısmını kullanan şehit çocukları, şehit kardeşleri de bizlere sorular sormakta ve bizlerde kendimizce derlediğimiz bu sorulara bu yazımızda yanıt verelim istedik.

Şehit Yakınları Hangi Dereceye Kadar Bu Haktan Faydalanabilirler?
Şehit yakını denince arkadaşlar direk 1. derece akrabaların yanı sıra 2. derece akrabalar da şehit yakını kontenjanından faydalanıp faydalanamayacağını sormaktalar. Bu konu da her sene açıklanan şehit yakını kontenjanından yalnızca 1. derece yakınlar faydalanabilmektedir. Peki 1. derece yakın kimler oluyor? 1. derece yakın arkadaşlar anne, baba, eş ve çocuklar olarak değerlendirilmektedir. Bu kısım dışında kalan yeğen, amca vs gibi akrabalar 1. derece değildir ve bu haktan faydalanamamaktadırlar. Emniyet genel müdürlüğü de bu konuda emniyet teşkilatı şehit ve vazife malullerinin yalnızca eş ve çocuklarına bazı kolaylıklar sağlamaktadır.

EGM Şehit Yakını Kontenjanı Nasıl Yapılmaktadır?
Emniyet genel müdürlüğü personeli şehit veya vazife malulü olanların eş ve çocukları için her alımda ayrı bir baraj puanı belirlenir ve emniyet teşkilatı şehit veya vazife malulü eş ve çocuklarından herhangi bir sınav ücreti de alınmamaktadır. Polis Meslek Yüksek Okulu giriş puanına göre erkek, bayan ve Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için asıl, yedek ve başarısız olmak üzere ayrı ayrı sınav sonuç listesi düzenlenir. Yani arkadaşlar şehit yakınlarının listesi normal alımdan farklı olarak oluşturularak ayrı bir liste içerisinde değerlendirilmektedir. Alım sayısını ve diğer hususlar polis akademisi başkanının teklifi ve emniyet genel müdürünün onayı ile belirlenmektedir.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

182 Yorum

 1. Benim dedemin dedesi gazı polislik sınavına girerken faydası olur mu 1. dereceden yakın mı 2. Dereceden mi

  1. Benim amcam şehit olmuş ayrıca ön lisans mezunuyum polis olabilmem için ne yapman gerekli acaba

   1. POMEM VEYA PMYO YA BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ…MÜLAKAT SIRASINDA AMCANIZIN DURUMUNU BELİRTİNİZ…

    1. Benim her 2 dedem şehidir ola bilmem icin ne yabmam gerekir

    2. Benim babam Kore gazisi polis olmak istiyorum kaç puan almamız lazım KPSS den nasıl bi önceliğimiz var

   2. Benim büyük dedem gazi babaın dedesi kurtuluş savaşı gazisi polislik sinavına girerken faydası olurmu

   3. Babam Kore gazisi Besyo mezunuyum 57 puan aldım
    Öncelik tanınıyor mu ve başvuru yapabilir miyim

  2. Şehit çocuguyum 3 yıllık bekçiyim , lisans mezunuyum. polisliğe geçiş imkanım var mıdır ? Varsa ne yapmam gerekiyor .

 2. Şehit Çocukları arasında ayrım yapılamaz 3713 TMK ve 2330 nakdi tazminat ödenmesine hükmedilen bütün Şehit yakınları aynı hakka sahip olmalıdır.Bu zihniyeti kınıyorum.

 3. Selamun aleyküm. Ben konya ılgin ilçesinde oturuyorum hayrettin tekin abim yani şehit tir ben sehit kardesiyim durumum iyi değil işe ihtiyacım var bana göre ne iş ola bilir. Yardımcı olursanız çok sevinirim Allah cc devletimizi korusun inşallah. Şehit kardeşlerine yardımcı olursanız sevinirim

  1. Valiliğe başvuru yapın ve girdiğiniz sınavlarda şehit yakını olduğunuzu belirtin komisyon sizi yönlendirir…

   1. Benim kardeşim ve annem şehit oldu sınavdan ne kadar puan almam gerekiyor? Küçüklüğümden berdir hayalim polis olmak merak ettimde?

 4. İyi günler ben şehit çocuğuyum. Polis olmak istiyorum. Boy şartı bizde geçerli midir boyum tutmuyor. Ama polis olmayı çok istiyorum

 5. Merhabalar Türk Silahlı Kuvvetlerinden babam gazi tyt de 150 barajı bizim gibiler içinde geçerli mi sadece emliyet personelleri içinmi geçerli bilgi verirseniz Teşekür ederim

 6. 1.derece yakını polis olan kişinin pmyo girişi için baraj puanı hakkında bilgi verebilir misiniz?

 7. Selamın aleyküm admin benim abim askerlik yaparken mayına basıp Gazi oldu ben yks puan düşüklüğünden yararlanabiliyormuyum acaba ?

    1. bu konuda net açıklama yapamayız polis akademisini arayıp sormanız daha iyi olur..

 8. selamun aleyküm benim babam 97 de pkk tarafından şehit edildi sivil şehid olarak geçiyor şuan memurum milli eğitimde görev yapıyorum polis veya bekçi olabilir miyim lise mezunu degilim hala okuyorum açık lisedeyim.

  1. lise mezunu olmanız gerekiyor yaş şartları uyarsa fiziki bir durum söz konusu değilse başvuru yapabilirsiniz…

 9. İyi gunler Ben gazi çocuğuyum polis olmak istiyorum hemde çok istiyorum on lisans ikinci sınıfım 24. Ye yetişir miyim ne gerekiyor kapsamlı bilgi alamadım yardimci olur musunuz

 10. benim babam sivil şehit normal sehit haklarından yararlanamıyoruz pmyo ya şehit kontenjanından girebilir miyim

 11. Babam kıbrıs gazisi baraj puanı 150 geçmem yeterli olur mu yoksa sadece eminiyet personelleri için mi geçerli

  1. Benim amcam şehit onun adını bana vermişler mülakata girecem eylül ayında.kolumda bıçak izi var yanlışlıkla meyve doğrarken kesildi hatta polis rapora yazmıştı.peki benim kolum polisliğe envel olur mu olsada amcamın durumu fayda sağlar mı.birde puan olarakta bi yardımı dokunur mu ?

 12. Merhabalar ben şehit kardeşiyim 1.hakkı ablam kullandı ve öğretmen şuan.Ben ise 2 yıllık önlisans mezunuyum.Seneye pomem deniyeceğim ama yazınızda kardeşlere bir hak verlmiyor sanırım polislikte?

  1. Benim babam.polis 2020 üniversite sınavına girdim bu yıl puanlar nasıl babamın polis olması ne gibi imkanlar saglar

 13. Başkanım babam Gazi ben babamdan dolayı kaymakamlıkta memurum üniye kayıt oldum okuyorum fakat 2 Myo mezununu beklerim memurluktan astsubaylığa geçebilir miyim ya da şuan ki halimle polisliğe geçebilir miyim nasıl bi yol izlemeliyim askerliğimi de yapmadım 20 yaşım teşekkürler

  1. Benim amcam şehit onun adını bana vermişler mülakata girecem eylül ayında.kolumda bıçak izi var yanlışlıkla meyve doğrarken kesildi hatta polis rapora yazmıştı.peki benim kolum polisliğe envel olur mu olsada amcamın durumu fayda sağlar mı.birde puan olarakta bi yardımı dokunur mu ?

 14. Şehit yakını olarak adliyede çalışıyorum. Polisliğe geçiş yapmak istiyorum. Ne yapmam gerek…

 15. Merhaba ben Gazi çocuğuyum 4 sınıf sosyoloji öğrencisiyim polislik sınavlarına girmek istiyorum ne zaman ve nerde başvuru yapılıyor bana bu konu da biraz bilgi verirseniz sevinirim

  1. mezun olduktan sonra kpss den yeterli puanı aldıktan sonra pomem veya paem e başvuru yapabilirsinz…

  1. Lise mezunlarının Polis memurluğu için YKS TYT sınavından en az 250 net puan almış olmalısınız. Bu kapsamda adayların 2020 yılı içinde ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden 250,000 (iki yüz elli) ham taban puan ve üzerinde puan almış olmaları gereklidir.

 16. Benim dedem şehit polislik icin basvuruda bulunucam bu yil bna herhangi bir yarari dokunur mu? Bundan yararlanabilir miyim

 17. Merhabalar benim babam tsk den gazi kanun değişmiş ve artık polis,jandarma ya da tsk dan şehit ve gazi ayrımı yapılıyormuş bu durumda bende 150 puan aldıktan sonra pmyo mülakatlarına girebiliyor muyum ? Her yerde farklı bilgiler var lütfen yardımcı olabilir misiniz ?

 18. mrb ben gazi kızıyım vee önlisan mezunuyum polis olmayı çok istemişim küçüklüktr-en beri hayalimdi lakin boyum 156 kpss puanımda sağlıyor sizce bu boy engel olurmu yani başvursam pomem e alırlarmı

 19. Merhaba ben şehit esiyim 24 yaşındayım ve lise mezunuyum polisliğe nasıl başvuru yapabilirim

 20. Ben şehit kardeşiyim abim evli değil önlisans kpss girdim polise olmak istiyorum Şehitlik hakkında yaralanirmiyim

 21. benim dedem şehit ben lise sona gidiyorum polislik için ne yapmalıyım sırasıyla anlatırmısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu