Sefer Görev Emri Nereden Öğrenilir

28.09.2018
963
A+
A-
Sefer Görev Emri Nereden Öğrenilir

Sefer görev emri son dönemde yapılan açıklamalarla tekrar gündeme gelmiştir. Uzun yıllardır uygulanan sefer görev emri yalnız olağan dışı şartlarda kullanılmaktadır. Özellikler çok ciddi savaşların yaşanması ve ülkenin güvenliği tehdit altında olması durumunda Milli Güvenlik Kurulu tavsiyesi ve Bakanlar Kurulu kararıyla seferberlik ilan edilmektedir. Seferberlik ilanı ülkenin her yerinde geçerli olabileceği gibi sadece bir bölgede de geçerli olabilmektedir. Buna yine Bakanlar Kurulu Karar vermektedir. Seferberlik halinde ülke güvenliğini sağlamak amacıyla ekstra uygulamalar yapılmakta olup bunlardan bir tanesi de sefer görev emridir. Sefer görev emri nereden öğrenilir sorusu da bundan dolayı çok fazla merak edilmektedir. Bunu öğrenmek için farklı yollar bulunmaktadır.

Sefer görev emri nereden öğrenilir konusunda öncelikle olarak sefer görev emrinin ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Askerlikten terhis olan bazı kişilere olağan dışı durumlarda tekrar askere çağırılabilecekleri söylenmektedir. Söz konusu durum resmi belgelerle söylenmekte olup böylece kişilere sefer görev emri verilmiş olmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyması halinde söz konusu kişiler askere çağrılmaktadır. Bunun için öncelikle gençler çağrılmakta olup ihtiyaç durumunun devam etmesi halinde ise gençten yaşlıya doğru kişiler çağrılmaya devam etmektedir. Sefer görev emri 41 yaşına kadar geçerli olmakta olup bu sınır Bakanlar Kurulu kararı ile 5 yıl daha uzatılabilmektedir. Böylece sefer görev emri olan kişiler 46 yaşına kadar çağrılabilmektedir.

Sefer Görev Emri Nereden Öğrenilir ve Sorgulama Seçenekleri

Sefer görev emri nereden öğrenilir sorusunun farklı cevapları bulunmaktadır. Söz konusu sorunun ilk cevabı askerlik şubeleridir. Sefer görev emri olup olmadığını merak eden kişilerin bağlı bulundukları askerlik şubesine gitmesi ve orada bulunan ilgili birimden bilgi istemesi yeterlidir. Bunun dışında kişiler isterlerse bu bilgiyi internet üzerinden de öğrenebilmektedir. Bunun için e-devlet sitesine giriş yapılabiliyor olması gerekmektedir. Söz konusu durum için farklı yöntemler yer almaktadır. Bunlar arasından en fazla tercih edileni PTT’den e-devlet şifresi almaktır ki bunun için nüfus cüzdanı ve 2 TL yeterlidir. Bunun dışında insanlar internet bankacılığı, e-imza, mobil imza gibi farklı yollarla da e-devlete girebilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Sefer Görev Emri Nasıl Öğrenilir ?

Sefer görev emri nereden öğrenilir sorusunun cevapları arasında bulunan e-devlet üzerinden yapılması gerekenler son derece basittir. Bunun için öncelikle kişilerin e-devlete giriş yapması gerekmektedir. E-devlete giriş yapıldıktan sonra ise hizmetler kısmına gelinmesi ve buradan da Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme geçilmesi gerekmektedir. Söz konusu bölümde birçok hizmet bulunmakta olup bunlar arasından “personel sefer görev emri sorgulama” işleminin seçilmesi gerekmektedir. Böylece sefer görev emri öğrenilmiş olmaktadır. Oldukça basit olan bu yöntem insanlar tarafından daha sık tercih edilmekte olup bunun temel nedeni ise ev ya da işyerinden bu işlemin yapılabiliyor olmasıdır. İnsanlar herhangi bir yere gitmeden söz konusu işlemleri yapabilmekte ve böylece sefer görev emri olup olmadığı öğrenebilmektedir.

Sefer görev emri nereden öğrenilir sorusunda dikkat edilmesi gereken bazı ufak hususlar da bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kişilerin sağlık durumlarıyla ilgilidir. Askerlikten terhis olurken sefer görev emri verilen kişilerin daha sonraki süreçte ciddi sağlık sorunları yaşaması ve bunlara bağlı olarak askerliğe elverişsiz duruma düşmesi halinde askerlik şubesine söz konusu durum bildirilmelidir. Gerekli incelemelerden sonra kişinin askerlik için uygun olmadığı anlaşılırsa sefer görev emri iptal edilmektedir. Benzer durum yurt dışında sürekli ikamet eden kişiler için de geçerli olup insanların söz konusu durumu konsolosluklar aracılığıyla bildirmesi gerekmektedir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bimer – (Cimer’e) Şikayet Nasıl Yazılır, Başvuru Formu Örneği

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.