Asker Alımları

SAT ve SAS Komandosu Nasıl olunur, Şartları Nelerdir ?

Şanlı Türk Ordusunda askerlik görevini bir meslek haline getirmek isteyen ve bunun için uğraşan adaylar, bu bağlamda askerlik mesleğinin içindeki bazı branşları merak etmektedir.

Bu merak edilen branşlar içerisinde Su Altı Savunma ve Su Altı Taarruz daha çok bilinen ismiyle SAS ve SAT başları çekmektedir. Bizler de bu yazımızda siz değerli adaylara SAT ve SAS Komandosu hakkında  bilgi vermeye çalışacağız.

SAT ve SAS Nedir ?

SAT ( Su Altı Taarruz ) ve SAS ( Su Altı Savunma ) Deniz Kuvvetleri personeli olan subay ve astsubayların oluşturduğu özel yetenekli ve kendi alanlarında uzman olan personelden oluşmuş komando birlikleridir.

SAT ve SAS Komandoları üstün yetenekli askerlerdir. Birçok özel görev ve operasyonlarda onlar görev almaktadır. Kıbrıs barış harekatı , Fırat kalkanı , Zeytin dalı harekatı , Kardak krizini bunlara örnek olarak gösterebiliriz.

SAT ve SAS Komandosu Nasıl Olunur ?

SAT ve SAS komandosu olmak zorlu bir süreçtir. Bu özel ve kutsal mesleği bir çok kişi sever ve tercih etmek ister. Ancak bu herkesin başarabileceği bir şey değildir. SAT ve SAS komandosu olmak için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı subay ve astsubay alımlarında başarılı olmanız gerekmektedir. Bunun için yayınlanan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel alımlarını takip etmeli , istenilen şartları taşıdığınız takdirde başvurmalısınız.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personel alımında başarılı olan adaylar eğitim gördükleri okulların son sınıflarında iken okula gelen SAT ve SAS  personellerine gönüllü olarak başvururlar. Başvurusu alınan öğrenciler okullarından mezun olduklarında SAT ve SAS kursuna çağırılırlar. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bunlar için öncelikli olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personel alımlarında başarılı olmanız gerekmektedir. Bunun için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı başvuru şartlarını taşıyor olmanız lazım . Peki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı başvuru şartları nedir ?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Subay-Astsubay Başvuru Şartları

  1. T.C Vatandaşı olmak
  2. Yapılacak arşiv araştırmasından ve güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak.
  3. Subay adayları için en az lisans mezunu olmak , astsubay adayları için ön lisans mezunu olmak.
  4. Lisans mezunları için 27 , ön lisans mezunları için 25 yaşını bitirmemiş olmak.
  5. Yapılan sağlık taramasında muvazzaf subay-astsubay olur , komando olur , paraşütle atlar , SAT/SAS/1’inci Sınıf Dalgıç Olur” kararlı sağlık raporu almak.
  6. Lisans mezunları için KPSS P3 puanından  , ön lisans mezunları için KPSS P93 puanından 60 ve üzeri puan almış olmak.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı başvuru genel şartları bu şekildedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi SAT ve SAS komandosu olmak için öncelikle Deniz Kuvvetleri personel alımlarında başarılı olmanız gerekmektedir.

SAT ve SAS Eğitimleri Nasıldır ?

SAT ve SAS özel görevler için titizlikle eğitim almış komando birlikleridir. Bu yüzden aldıkları eğitim bir hayli zor bir süreç içermektedir.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı okullarında eğitim alan subay ve astsubay adayları son sınıfta iken SAT ve SAS kurslarına gönüllü olarak başvurmaktadırlar. Gönüllü olarak başvuran adaylar mezun olduklarında SAT ve SAS kurslarına katılırlar.

Buradaki kurs kelimesi eğitimin zorluk seviyesini gözünüzde düşürmesin . Çünkü SAT ve SAS kursuna  çok kişi başlar ancak az kişi bitirebilir. Bu kursa başlayan adaylar temel olarak 72 haftalık bir eğitim alırlar. Temel eğitim süresini başarı ile bitiren adaylar uzmanlaşacakları alanlar üzerine özel eğitim almaya başlarlar. 44 ayrı dalda eğitim alan kursiyerlerin eğitim süresi 4-5 seneye kadar uzayabilir.

Cehennem Haftası Eğitimi

Cehennem Haftası Eğitimi adından da anlaşılacağı gibi pekte kolay olmayan bir eğitim sürecidir. Kursiyerlerin eğitimlerinin sonunda final niteliği taşıyan bu eğitime CEHENNEM HAFTASI EĞİTİMİ denmektedir.

Cehennem Haftası Eğitiminde kursiyerlerin günde yaklaşık 3-4 saat uyumalarına izin verilmektedir. Fiziki ve psikolojik en ağır sürecin yaşandığı bu dönemde kursiyerler doğada hayatı idame ettirme eğitimlerine alınırlar. Her türlü ihtiyaçlarını ( besin , su , barınma , ısınma vb. ) doğadan karşılamaya çalışan kursiyerler bu eğitimi başarılı olarak bitirdiklerinde brövelerini takarak mezun olurlar.

JÖH Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?

MİT’e Nasıl Girilir ? MİT’e Girme Şartları Nelerdir ?

Özel Kuvvetler Komutanlığı Nasıl Subay, Astsubay Olunur ?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu