Şaşılık Polisliğe Engel mi?

29.07.2018
A+
A-
Şaşılık Polisliğe Engel mi?

Ülke genelinde polis olmayı çok isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Ancak adayların polis olabilmeleri için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Polis adaylarının sağlık açısından da bazı kriterleri karşılamaları beklenmektedir. Önemli sağlık hususları arasında yer alan göz şartları polis olmak isteyen ve başvuruda bulunan adaylar için önem arz etmektedir. Kişiler göz rahatsızlıklarından dolayı polis olamama durumuna oldukça tedirgin yaklaşmaktadır. Göz bozuklukları, renk körlüğü, şaşılık gibi göz kusurları yani hastalıkları polis olma noktasında adayların önüne engel olarak çıkabilmektedir. Bunun için göz muayenelerinin tam olarak yapılması gerekmektedir.

Bilindiği üzere çok fazla göz hastalığı bulunmaktadır. Ancak bunların hangilerinin polis olmaya engel teşkil edip hangisinin etmediğinin bilinmesi de gerekmektedir. Sıklıkla merak edilen ve sanal ortamda devamlı olarak uzmanlara sorulan şaşılık polisliğe engel mi? türü sorular bu konudan birçok kişinin muzdarip olduğunu göstermektedir. Genel olarak bakıldığında Emniyet teşkilatında çalışmaya istekli kişiler için aranan sağlık şartları tüm hususları kapsayacak biçimde ilan edilmiş ve sonrasında “Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği” şeklinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bu kapsamda resmi bilgilere göre şaşılık polisliğe engel mi? sorusuna cevap vermek gerekirse bazı maddelerden bahsetmek daha doğru olacaktır.

Polislik Göz Şartları Nelerdir?

Polis olmak birçok Türk genci için tutku halindedir. Bilindiği üzere Polis Meslek Eğitim Merkezi ve Polis Meslek Yüksekokulu gibi kurumlara girebilmek için sağlık kontrollerinden geçilmesi ve belli sağlık kriterlerinin sağlanması gerekmektedir. Göz muayenesi de bu kapsamda gerçekleştirilen özel alanların başında yer almaktadır. Göz muayenesi mülakatın gerçekleştiği gün yapılmaktadır. İlk testte adayın renk körü olup olmadığına bakılmaktadır. Renk körü olması halinde ise sonraki aşamaya geçmesi mümkün olmamaktadır.

Mülakat sırasında göz testini geçmeyi başaran adaylar ise bir sonraki aşamaya geçebilmektedir. Sınavda başarı kaydeden adayların intibak eğitimleri sırasında da detaylı renk taramalarına girmeleri gerekmektedir. Bu tarama sayesinde göz derecelerinin ne olduğu anlaşılmaktadır. Dereceye göre görme sorununun olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada ise adaylarda gözlerin 2 derece üzerinde olmaması şartının sağlanması gerekmektedir. Bu şartları sağlamayan adayların raporlarının olumsuz verileceği bilinmektedir. Göz kayması olarak bilinen rahatsızlık ise şaşılık polisliğe engel mi? sorularını akıllara getirmektedir. Bu noktada yayınlanmış olan resmi açıklamaya göre şaşılık polis olmaya engel olarak görülmektedir.

Yönetmelik Göz Şartları Nelerdir?

Polis Meslek Eğitim Merkezi ve Polis Amirleri Eğitim Merkezlerine girmek isteyen kişiler için belirli göz şartlarının sağlanması gerekmektedir. Her iki taramada da göz bozukluklarının 2 dereceye kadar sorun teşkil etmediği görülmektedir. 2 derecenin üzerindeki bozukluklar içinse rapor olumsuz olarak verilmektedir. Bu adayların lazer tedavisi olmaları ve sonrasında tekrar başvuruda bulunmaları önerilmektedir.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nin 7. Bölümünde yer alan göz hastalıkları maddelerine yani gereken şartlara bakılacak olursa şaşılık polisliğe engel mi sorusuna cevap vermekte mümkündür:

 • Göz muayenesi sırasında lens kullanımı kesinlikle kabul edilmemektedir.
 • Muayene sırasında yapılan testte renk kötü çıkan adaylar elenmektedir.
 • Göz hastalıklarında katarakt ve katarakt ameliyatı olmuş kişilerin öğrencilik yapmaları söz konusu olmamaktadır.
 • Göz dereceleri maksimum sağda 2 ve solda 2 olmak sureti ile aday öğrencilik için kabul görmektedir.
 • Hipermetrop göz sorunu olan adaylarda her bir göz en fazla 1’i, iki göz toplam en fazla 2’yi geçmeyecek şekilde kusur kabul edilmektedir.
 • Şaşılık polisliğe engel mi? sorusuna net bir cevap yönetmelikte de belirtildiği üzere; şaşılık engel teşkil etmektedir. Göz kayması yani şaşılık problemi olan adaylar polislik için başvuruda bulunamamaktadır.
 • Göz kapağında oluşan düşüklük engel olarak görülmektedir.
 • Göz kas ve sinirlerinde meydana gelen fonksiyon kaybı engeldir.
 • Gözlerde oluşan titreme (Nistagmus) engeldir.
 • Göz içi iltihabı (Üveit) öğrenciliğe engel olmaktadır.

Polislik Mesleği için 2018 Yılı Göz Şartları Nelerdir?

Ülkede birçok genç polis olmak istemektedir. Ancak zorlu ve çetin şartlarda çalışma zorunluluğu bulunan bu mesleği icra edebilmek için adayların pek çok aşamadan başarılı bir şekilde geçmeleri gerekmektedir. Sağlık aşaması meslek için en gerekli alanlar arasında bulunmaktadır. Polis olacak kişilerin sağlıklı bireyler olmaları gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında vücut bütünlüğünün genelinde sağlık sorununun olmaması polis adayları için oldukça önemlidir. Sağlık raporlarının olumlu çıkması polis olabilmelerinin önünü de açmaktadır. Göz sağlığı polislik mesleği için son derece önemlidir. Göz hastalıkları olan kişilerin bu mesleği yapmaları ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Peki ne tür sorunlar polisliğe engeldir? Şaşılık polisliğe engel mi? Bu tür sorular oldukça merak edilmektedir. İleri derecede göz bozuklukları, şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz sinirlerinde oluşan işlevsizlik, göz içi iltihapları polis okullarına alımların önünde engel teşkil etmektedir.

Göz Muayenesinde Neler Yapılmaktadır?

Şaşılık polisliğe engel mi? Evet, şaşılık sorunu maalesef polis olma hayallerine veda etme anlamını taşımaktadır. Göz kontrolleri mülakat günü gerçekleşmektedir. İlk muayene çok kapsamlı olmamaktadır. Adaylarda renk körlüğü olup olmama noktasında analiz yapılması hedeflenmektedir. Renk körü olan adaylar mülakatta elenmektedir. Değiller ise sonraki aşamada sınavda başarı kaydeden adaylar intibak eğitimleri sırasında ayrıntılı göz taramasına girerek ciddi bir göz sorunun olup olmadığını öğrenebilmektedir. Şartları sağlayan adaylar polis olmak için gerekeli sağlık raporunu alabilmektedir.

Yüzdeki Çiller Polisliğe Engel mi ?

Polisliğe Engel Suçlar ve Cezalar Nelerdir ?

Sosyal Medya Paylaşımları Polisliğe Engel Olur mu?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Avatar Hazal dedi ki:

  Ben miyopum ve derecem büyük ama göz cozdirme ameliyati olacam . Sağlık kontrolüne girdikten sonra bana gözümü cizdirmem icin süre verilir mi ? Yoksa mülakata girmeden önce mi cizdirmem gerekiyor ? Lütfen yardimci olur musunuz ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Eskiden zaman vardı artık imkan olmayabiliyor.

   1. Avatar Doğukan dedi ki:

    Ya bende de cok hafif bir şaşılık var çok belirgin değil cok nadir oluyor sorun olur mu acaba sen kazanabilmissin bilgin varsa yardımcı olabilirmisin

 2. Avatar Enes dedi ki:

  Ben şaşılık amaliyatı oldum gözüm düzeldi sıkıntı olurmu ?

  1. Avatar Neslihan dedi ki:

   Şaşılık ameliyatla düzeliyor mu nerde ameliyat oldun

   1. Avatar Sibel dedi ki:

    Şaşılık ameliyatı cerrahi operasyon gerektiriyor ogrencilige engel midir?

    1. Admin Admin dedi ki:

     evet…

 3. Avatar Efe dedi ki:

  Ben 2002 de şaşılık ameliyatı oldum. Şuan gözümde herhangi bir kayma yok. Gözüm düz bir şekilde duruyor. Anca sadece ameliyat olduğum gözüm sol dış tarafa az bir şekilde kaymıyor. Göz numaram yok. Görme alanında da sıkıntım yok. Sadece sol dışa doğru bakarken ufak bir kaymama sorunum var. İntibak eğitimi sırasında bu sorun olurmu?

 4. Avatar Tallhaa dedi ki:

  Bende saslık var olurmu

  1. Avatar Tallhaa dedi ki:

   Nolur cevap

  2. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 5. Avatar Mevlüt dedi ki:

  Ben şaşılık ameliyatı oldum hakem hastane bekçi olabilir dedi ameliyatın maddesinide yazdı Ankara olumlu verirmi

  1. Avatar Aslı dedi ki:

   Nerde oldunuz acaba ve ne kadar sürede iyileştii ve ücreti ne kadardı ?polisliği kazandım çok belirgin değil benim çok korkuyorum ameliyattan ağrı oluyor mu ?

   1. Avatar Merve dedi ki:

    Aslı kaç derece göz kayman vardı ? Kazandınmı sağlıktan geçtin mi?ne olur benide bilgilendir.

   2. Avatar Doğukan dedi ki:

    Ya bende de cok hafif bir şaşılık var çok belirgin değil cok nadir oluyor sorun olur mu acaba sen kazanabilmissin bilgin varsa yardımcı olabilirmisin