Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır

Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır

Türk vatandaşı olan erkekler 20 yaşına geldiklerinde askere gitmek durumundadır. Fakat bazı durumlardan dolayı askerlik ertelenebilmektedir. Bildiğiniz gibi askere alımlar celp dönemlerinde yapılmakta ve yaşı gelen kişiler bu dönemde silah altına alınmaktadır. Bu yazımızda celp dönemi ile sağlık sorunları arasındaki ilişkiyi anlatacağız. Sağlık raporu alarak celp atlatma işlemi nasıl yapılır sorusu yazımızın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu sorunun cevabı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır. Ülkemizdeki bütün işlemler yazılı yasalara göre yapılmaktadır. Sağlık raporu ile celp atlatma işlemi de yine bu yasalara göre yapılmakta ve burada belirtilenlerin dışında herhangi bir işlem yapılamamaktadır.

Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır ve İlgili Kanun Maddeleri

Sağlık raporu alarak celp atlatma işlemi nasıl yapılır sorusuyla ilgili kanun maddesinde iki husus bulunmaktadır. Bunlar şunlardır:

 • Vücutları askerliği yapacak kadar büyümemiş olanlar
 • Askerlik yapmasına engel geçici bir sağlık sorunu olması ve hapiste olanlar

Yukarıda sayılan gruplar arasında iseniz celp atlatma işlemi yapabilirsiniz. İlk madde genellikle gelişim sorunu olan kişileri kapsamaktadır ve bu kişilerde görülen rahatsızlık kolay kolay geçmediği için bu kişiler askerlikten muaf olmaktadır. İkinci madde ise celp dönemi atlanmasına neden olmaktadır. Geçici de olsa ciddi bir sağlık sorununuz olduğunda buradaki madde sizin iyileşmeniz için gereken süreyi vermek adına celp atlama işlemi yapmaktadır. Aynı durum hapiste olan kişiler için de geçerlidir. Bu kişiler hapisten çıkana kadar celp atlaması yapılmaktadır.

Yukarıda verilen maddelerden hapis durumu oldukça basittir. Bunun için söz konusu durum ile söyleyeceklerimiz burada bitmektedir. Fakat sağlık konusunda biraz daha açıklama yapılması gerekmektedir. Sağlık raporu alarak celp atlatma işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabı arasında bulunan yukarıdaki hususların dikkatli bir şekilde yorumlanması gerekmektedir. Celp atlama işlemi için mutlaka ciddi bir sağlık sorununuz olması gerekmektedir. Ayrıca sağlık sorununuzun iyileşebilir özellikte olması da başka bir unsurdur. Yani tedavisi olmayan ciddi hastalıklara sahip olan kişilere celp atlatma işlemi yapılmamaktadır. Bu kişiler doğrudan askerde muaf kabul edilmektedir. Çünkü tedavi olamayacağı için iyileşmesi mümkün değildir. Bu ikisi arasındaki ayrım net olarak anlaşılması çok önemlidir.

Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır ve Rapor Alınacak Tarihler

Sağlık raporu alarak celp atlatma işlemi nasıl yapılır konusundaki merak edilen bir başka husus ise alınacak raporlarla ilgilidir. Askerlik zamanı gelmiş kişilerden celp atlatmak için raporun ne zaman alınacağını merak etmektedir. Ne zaman rapor alsam celp atlarım şeklindeki soruların cevapları son derece basittir. Öncelikle askere gitme zamanı gelmiş olan kişilerden biri iseniz belli bir tarihe kadar yoklama yaptırmanız gerekmektedir. Yoklama yaptıracağınız son tarihin 7 Mayıs olduğunu düşünelim. Bu tarihe kadar yoklama yaptırmanız gerekmektedir. Fakat 7 Mayıs’ı da içine alacak şekilde bir rapor alırsanız sağlık sorunu nedeniyle yoklama yaptıramamış olacaksınız ve bunun sonucunda da size celp atlatma işlemi uygulanmak durumundadır.

Sağlık raporu alarak celp atlatma işlemi nasıl yapılır konusunda alınacak raporla ilgili bir diğer husus ise şu şekildedir. Yoklama zamanı yoklamanızı yaptırdınız ve askerlik yapacağınız yer ile birliğinize teslim olmanız gereken tarih belirlendi ise rapor alarak yine celp atlatma işlemi yapabilirsiniz. Bu defada dikkat etmeniz gereken tarih, birliğinize teslim olmanız gereken son gündür. Örneğin 10 Mayıs’a kadar birliğinize teslim olmanız gerekiyor. Bu durumda 10 Mayıs’ı içine alacak şekilde rapor almanız durumunda sağlık sorununuz sebebiyle birliğinize zamanında teslim olamadığınız için size celp atlatma işlemi uygulanmaktadır. Fakat burada sağlık raporu alınması zorunludur. Hastalığınız olduğu bu şekilde belgelendirilmiş olmaktadır.

Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır ve Heyet Raporu

Sağlık raporu alarak celp atlatma işlemi nasıl yapılır konusundaki bir diğer husus ise alınacak raporun türü ile ilgilidir. Celp atlatma işlemi son derece ciddi bir işlem olduğu için birçok kişi bunun için gereken sağlık raporunun türünü merak etmektedir. Hatta bir kısım kişiler bunun heyet raporu olması gerektiğini beyan etmektedir. Fakat yukarıda bahsedilen durumlar için heyet raporu zorunluluğu bulunmamaktadır. Yani celp atlatma işlemi yapacak olan kişiler normal bir sağlık kuruluşundan yani hastaneden, aile hekiminden, askerlik şubesi sağlık heyetinden ya da sağlık ocağından alacağı rapor yeterli olacaktır. Fakat heyet raporu alınması sağlık sorunun ciddiyetini göstermesi açısından daha etkilidir. Ama kesinlikle heyet raporu alınması zorunlu değildir.

Sağlık raporu alarak celp atlatma işlemi nasıl yapılır konusundaki bir diğer husus ise birkaç celp dönemi atlatmak isteyen kişilerin durumu ile ilgilidir. Öncelikle şunu bir kez daha belirtmek gerekiyor. Ciddi bir sağlık problemi olan kişilerin celpleri atlatılmaktadır. Sırf askere geç gitmek için sağlık raporu almak isteyen kişilere ilgili kurumlar rapor vermemektedir. Bundan dolayı gerçekten hasta olan kişilere yukarıda bahsettiğimiz işlemler yapılmaktadır. Hastalık durumu oldukça ciddi olan ve tedavi süreci de buna bağlı olarak oldukça uzun sürecek kişilerin heyet raporu alması gerekmektedir. Böylelikle söz konusu kişilerin raporlarının süresi bitene kadar celpleri atlatılacak ve bu kişiler askere alınmayacaktır.

Sağlık raporu alarak celp atlatma işlemi nasıl yapılır konusunda son husus ise askerlik şubelerinde verilen bilgi ile ilgilidir. Askerlik şubelerinden bu konuyla ilgili bilgi istediğinizde sadece bir defa celp atlatma yapabileceğiniz yönünde cevaplara alabilirsiniz. Fakat ilgili kanunda bununla ilgili bir husus bulunmamaktadır. Kısaca hasta olan kişi iyileşene kadar askere alınmaz. Dolayısıyla iyileşene kadar celp atlatma işlemi yapmanızın önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.

Hangi Bölüm Mezunları Yedek Subay Olabilir ?

Subay Olarak Askerde Kalma Şartları

Komando Nasıl Olunur ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. ali dedi ki:

  Mayıs için Muayene olup sevki gelenlerin ,Ağustos a Celp ertelemek için sevk tarihinden itibaren kaç günlük rapor alınmalıdır.
  Burun ameliyatı olmam gerekiyor özel hastanede ameliyat olup rapor alırsam geçerli olur mu ??
  Bir diğer sorumda olurda sevk tarihinde gidilmedi bakaya kalındı, herhangi bir gbt de direk askere mi alırlar ? para cezasımı verirler ?
  Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

 2. Mamadu dedi ki:

  Paeme başvurdum. Askerliğimi şubat celbine atmak için rapor alıcam. Aile hekimi vermedi. Kardiyolojiden alıcam. Ama normalde sağlıklıyım. Bu rapor, kazanırsak intibaktaki kontrollerde problem çıkarır mı?
  Bunun cevabı benim için çok önemli. Emeğiniz için teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Alengirli işler kesin birşey diyemiyoruz.