Sağlık Bakanlığı Randevu Alma İşlemleri

26.02.2018
896
A+
A-
Sağlık Bakanlığı Randevu Alma İşlemleri

Ülkemizde bulunan hastanelerin tamamı Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir. Hastanelerin sayısı her geçen gün artmasına karşın nüfusun daha hızlı artması özellikle belli bölgelerde yoğunluk yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu yoğunluktan dolayı da insanlar muayene olmak istediklerinde hastanede uzun süre beklemek durumunda kalmaktadır. Uzun bekleme sorunları Sağlık Bakanlığı randevu alma işlemleri sayesinde büyük ölçüde çözülmüştür. Hastanelere geç gelinmesi daha fazla beklemek anlamına geldiği için insanların bir kısmı sabahın ilk saatlerinde hastaneye gelmekte ve muayene sırası alabilmek için sıraya girmektedir. Bu aşamadan sonra hastalar mesai saatlerinin başlamasını beklemekte ve daha sonra da buradaki görevliden muayene sırası almaktadır.

Muayene sırası alındıktan sonra ise bu defa da doktorların gelmesi beklenmektedir. Doktorlar da mesaiye aynı saatte başlamasına rağmen öncelikle hastanede bulunan hastalarını kontrol etmekte ve muayeneye genellikle saat 09:00’da başlamaktadır. Böylece insanlar doktorlar gelene kadar ortalama 90 dakika beklemektedir. Daha sonra da sıranın gelmesi beklenmekte ve nihayetinde muayene olunmaktadır. Böylece hastaların bekleme süresi ortalama 2 saat olmaktadır ki bu süre oldukça uzundur. Hem hastalar bu sürede yorulmakta hem de hastanelerde gereksiz yoğunluk oluşmaktadır. Sağlık Bakanlığı randevu alma işlemleri hem hastaların çok kısa bir sürede muayene olmasını sağlamakta hem de söz konusu yoğunluğun engellenmesi noktasında son derece etkilidir. Hastanelerde olan yoğunluk azaldığı zaman verilen hizmetin kalitesi de artmakta ve bu da hastaları olumlu etkilemektedir.

Sağlık Bakanlığı randevu alma işlemleri sayesinde insanlar hastanelere muayene saatinden sadece 15 dakika önce gelmekte ve hastanenin sistemine giriş yaptırmaktadır. Daha sonra ise muayene olunacak polikliniğe gidilmekte ve randevu saatinde burada muayene olunmaktadır. Böylece insanlar ortalama 20 dakikada muayene olmakta ve doktorların tahlil istememesi durumunda hastaneden ayrılmaktadır. Yukarıda belirtilen bekleme sürelerinin yanında buradaki sürenin çok daha kısa olması insanların randevu alarak muayene olmasına neden olmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından randevu almak isteyen kişilere farklı seçenekler sunulmuştur. Bunlardan ilki internet üzerinden randevu alma diğer ise telefonla randevu almadır. İnsanlar söz konusu seçeneklerden kendilerine uygun olanı tercih edebilmektedir.

İnternet Üzerinden Sağlık Bakanlığı Randevu Alma İşlemleri

Sağlık Bakanlığı randevu alma işlemleri arasında yer alan internet üzerinden randevu alma işlemi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ adresine giriş yapmalı ve burada yer alan kırmızı haritadan bulunduğunuz ili seçmeniz gerekmektedir.
  • İl seçimini yaptığınız zaman o ilin sınırları içerisinde yer alan hastanelerin listesi gelmektedir. Bu listede ilçede bulunan hastanelerde yer almakta olup bunlar arasından hizmet almak istediğiniz hastaneyi rahatlıkla seçebilirsiniz.
  • Hastane seçimi yapıldıktan sonra ise “Randevu Al” bölümü görünmekte ve buraya basıldıktan sonra yeni bir ekran açılmakta ve burada T.C. kimlik numarası ile şifre istenmektedir.
  • Giriş yapabilmek için sisteme üye olmanız gerekmekte ve bunun için öncelikle “Üye ol” bölümüne geçiş yapmalısınız. Daha sonra ise kimlik bilgileri, iletişim bilgileri ve güvenlik bilgilerinin olduğu kısa formları doldurarak üye olabilir ve şifrenizi alabilirsiniz.
  • Sağlık Bakanlığı randevu alma işlemleri için bir başka giriş yöntemi ise e-devlet şifresi olup e-devlet şifresine sahip olan kişiler üye olmadan da sisteme giriş yapabilmektedir.
  • Siteye giriş yaptıktan sonra ise öncelikle poliklinik seçiminin yapılması gerekmekte olup bundan sonra ise söz konusu poliklinikte görevli olan doktorlar arasından seçim yapmanız gerekmektedir.
  • Doktor seçimini yaptıktan sonra seçilen doktorun boş olduğu tarihler ve bu tarihlerdeki uygun saatler görülmektedir. Bunlar arasından size en uygun olanı rahatlıkla seçebilirsiniz.
  • Son olarak ise sistem tarafından onay alınmakta ve randevu alma işlemi tamamlanmaktadır.

ALO 182 Hattı Kullanılarak Sağlık Bakanlığı Randevu Alma İşlemleri

Sağlık Bakanlığı randevu alma işlemleri için bir başka seçenek daha bulunmaktadır. İnternet kullanmayan ya da kullanmak istemeyen kişiler bu yöntemi daha fazla tercih etmekte ve bu şekilde randevu almaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ALO 182 hattı kullanılarak da randevu alınabilmektedir. Bunun için öncelikle cep telefonu ya da sabit telefon ile 182 numaralı hattın aranması gerekmektedir. Bu hattı aradıktan sonra çıkan görevli tarafından ilk olarak T.C. kimlik numarası istenmekte olup bunu doğru bir şekilde vermeniz çok önemlidir. Yanlış verilmesi durumunda görevli tarafından kullanılan sistem numarayı kabul etmeyecek ve bundan dolayı da görevli aynı soruyu tekrar soracaktır. T.C. kimlik numarası doğru bir şekilde verildikten sonra ise sistem giriş konusunda görevli herhangi bir sorun yaşamayacaktır.

Sağlık Bakanlığı randevu alma işlemleri yapılırken 182 hattındaki görevli öncelikle hizmet almak istediğiniz ili sormaktadır. Bu aşamada tedavi olmak istediğiniz ili söylemeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz ili tercih edebileceğiniz gibi farklı kentleri de tercih etme hakkınız bulunmaktadır. Daha sonra ise tercih edilen il sınırları içerisinde yer alan hastanelerden bir tanesini seçmeniz gerekmektedir. Bu seçimin hemen ardından yine muayene olmak istenen poliklinik ve bu poliklinikte bulunan doktorlardan bir tanesini tercih etmeniz gerekmektedir. Son olarak ise tarih ve saati belirterek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı randevu alma işlemleri genel olarak bu şekilde olup insanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Dileyen kişiler internet üzerinden isteyenlerde telefonlarla randevu alabilmekte ve hastanelerde beklemeden muayene olabilmektedir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.