Psikolojik İlaçlar ve Polislik

11.07.2019
1.022
A+
A-
Psikolojik İlaçlar ve Polislik

Polis olma konusunda heyecan yaşayanlar ve başvuru yapmak için araştırma yapanlar günden güne artmaktadır. Dolayısı ile psikoloji ilaçları kullanan kişiler de polis olmak isteyebiliyorlar. Fakat bu durum onların önünde engel mi yoksa değil mi konu hakkında detaylı bilgiye sahip değiller. Bu yazımızda sizlere psikoloji ilaçları kullanmak polisliğe engel mi konusunu detaylı olarak aktaracağız. Hem de başvuru aşamasında karşılamanız gereken diğer şartlar nedir onları öğreneceksiniz. Binlerce yeni polis adayları bu makale sayesinde tüm detayları öğrenerek ona göre hareket edebilir.

Polis Nasıl Olunur?

Polis olmak için lise son sınıf öğrencileri veya liseden mezun olmuş ve 24 yaşından gün almamış kişiler PMYO okulu için başvuruda bulunabilirler. PMYO için gereken eğitim durumu lise mezunudur. ÖSYM tarafından düzenlenen TYT sınavından baraj puanı aldıktan sonra PMYO için başvuruda bulunabilirsiniz. Ardından diğer adayların puanları ile karşılaştırılır, mülakatlar ile birleştirildikten sonra önde olan isimler PMYO okulunda eğitim görmeye hak kazanır. 2 yıllık PMYO eğitimi ardından polislik için atanmaya hak kazanırsınız. Tabi bunun için KPSS ve okulun sınavlarından başarı ile geçmeniz gerekmektedir. Diğer bir yöntem ise ön lisans veya lisans dengi üniversitelerden mezun olup POMEM okuluna başvurmak. PMYO’dan mezun olanların da POMEM için başvuru yapabileceğini belirtelim. POMEM daha kısa eğitim süresi sunmaktadır ve 6 aydan başlamaktadır. Yine okulu bitirme durumunda belirtecek olduğunuz birimlere ihtiyaç halinde atanmanız gerçekleşecektir.

Polis Olma Şartları Nelerdir?

 • T.C Vatandaşı olmak,
 • Lise veya Dengi Okulu mezun durumda veya mezun olmak,
 • TYT sınavından belirtilen puanı almak, (baraj puanı)
 • 18 yaşından küçük ve 24 yaşından gün almamak,
 • Erkeklerde 167 cm uzun, bayanlarda ise 162 cm kısa olmamak,
 • Siyasi parti bağlantısının olmaması,
 • Sicil kaydının temiz olması,
 • Terör örgütü ile geçmişte veya şu anda bağlantısı bulunmaması,
 • Terör örgütü yakınlara sahip olmamak.

Polis Olmak İçin Psikoloji İlaçları Sorun Yaratır Mı?

Bu konuda verilecek cevap maalesef psikoloji ilaçları kullananları üzecektir. Maalesef antidepresan, antipsikotik gibi ilaçlar kullanmak polis olmanıza engel bir durum teşkil etmektedir. Eğer sınavları kazansanız, başarılı bir şekilde mülakatları geçseniz bile er ya da geç psikoloji ilaçları kullandığınız tespit edilir. Tespit edildiği anda ise okul ile ilişkiniz anında kesilir, herhangi bir polislik avantajından yararlanamazsınız. Polis olmak isteyen kişilerin fiziki ve akıl sağlık durumu yerinde olmalıdır. Bu durum ileride yapılacak operasyonlar esnasında kişinin kendisini ve ekip arkadaşlarını büyük ölçüde tehlikeye atabilir. O yüzden psikoloji ilaçları polisliğe engel mi sorusunu üzülerek evet olarak cevaplıyoruz.

Psikolojik Hastalığımın Derecesi Fark Eder Mi?

Psikolojik hastalık derecesi maalesef fark etmemektedir. Eğer kanınızda psikoloji ilaçları kullandığınıza dair bulgular elde edilirse anında okuldan ihraç edilirsiniz. Bu durumun ortaya çıkması ise kaçınılmazdır. Her yıl düzenli olarak öğrenciler sağlık kontrolünden geçmektedir. Bu sağlık kontrolleri ise planlı olarak yapıldığı gibi, habersiz de yapılabilmektedir. Böylece gizli bir şekilde madde kullanımı tespit edilir, polisliğe aykırı şekilde başvuru yapıp okulu kazananlar okuldan atılır.

PMYO İçin Detaylı Başvuru Şartları

Polis Akademisi tarafından yayınlanan duyuru ile detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Polis Meslek Yüksekokulu öğrencisi olabilmek için; Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliği’nin 5. maddesi gereği Yüksekokullara, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanununun 10 uncu maddesinde belirtilen eğitim kurumlarından (Lise ve dengi okullardan) mezun olmak,
 • PMYO Giriş Yönetmeliğinin 8. maddesi gereği; “18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 24 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından gün almamış olmak.”
 • Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılacak olan üniversiteye giriş sınavından istenilen puanı almış olmak, Polis Akademisi Başkanlığınca yapılan Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavında ve ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılacak PMYO Sınavında başarılı olmak şartları aranmaktadır.

Polis Olmanın En kısa Yolu Nedir ?
Yanık İzleri Polis Olmaya Engel mi?
Hemoroid Polisliğe Engel Mi?
Hepatit B Polisliğe Engel Mi?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Safa dedi ki:

  Arkadaşlar şakın ola modern bir toplumda yaşadığınızı düşünüp psikiyatriye felan gitmeyin. Psikiyatriye gidip meramını anlatmak bu ülkede hala gelişemediğimizin göstergesidir.Delisin , cinnet geçirip sağa sola bilinçsizce ateş edersin gibi algı var. Psikiyatriye gitmeyen sağlam muamelesi görüyor bu kadar basit .

  1. esra dedi ki:

   antidepresan alıp sırf bu yüzden okuldan atılan var mı acaba ?

   1. Admin dedi ki:

    evet…

 2. Bozkurt82 dedi ki:

  İnsanlara niye yanlış bilgi veriyorsunuz bir de polislik ile ilgili sayfa açmışsınız. Egm sağlık yönetmeliğinde psikiyatride son 2 yılın temiz olması kuralı var ayrıca da bir sürü insan var psikiyatriye gittiği hâlde pomem pmyo bekçilik kazanan. İnsana yanlış bilgi vermeye hakkin yok admin. Yeşil reçete ilaç kullanıp bekçilik kazanan biliyorum

  1. Abdulbaki Altınel dedi ki:

   Hocam abizol kullandım ama bıraktım bi sure sonra sorun olurmu

  2. Ela dedi ki:

   Ben şuan polis meslek yüksek okulu için parkur eğitimi almaya başladım fakat Antidepresan kullanıyordum baş ağrısı için bugün psikiyatriye sormaya gittiğimde en az iki yıl kullanmamış olman gerekiyor ama emin değiliz dediler İlçe emniyet müdürlüğüne gittim onu biz net bilemeyiz yeşil reçeteli değilse sıkıntı olmaz ama siz yinede Polis Akademisini arayın dediler aradım ulaşamadım yeşil reçeteli değil ilaç 4 kere adıma girilmiş görünüyor

   1. Abdulbaki Altınel dedi ki:

    Şuan durum nedir beni de Annem hep yanılttı babam psikolojik rahatsızdı 4 yaşındayken boşandılar hıncını benden çıkarmış yani babamla olan çatışmasından. Abizol ilaç yazdırmış ileride engel olurmu Pomeme şuan Üniversite 1. Sınıfım Polis Olmak istiyorum 4 sene sonra engel olurmu?