Ana Sayfa / PAEM / POMEM’de Polis Adayı Güvenlik Tahkikatı
POMEM'de Polis Aday Güvenlik Tahkikatı

POMEM’de Polis Adayı Güvenlik Tahkikatı

20. dönem POMEM işlemleri devam ediyor. Birçok aday ön sağlık incelemesi, parkur ve mülakat aşamlarında zorlu bir süreç yaşıyor. Bu süreç içerisinde, arka planda yapılan bir işlem ise, tüm bu süreçlerin en önemli noktalarından biri durumda.

Polis Adayı (POMEM, PÖH, PMYO, PAEM vb) Güvenlik Tahkikatı

Yukarıda saydığımız tüm alanlardan başarılı olsanızda, mülakat heyetinin önüne getirilen, aday ile ilgili bilgileri içeren polis adayı güvenlik tahkikatı dosyasında üzeriniz çizildiyse, bu şanlı oluşuma girmeniz imkansızdır.

Polis Adayı Güvenlik Tahkikatı Nedir?

Polis adayının öz geçmişi diyebiliriz. Okuduğu okullar, anne-baba mesleği, adli kayıtları, resmi bilgileri ve tüm sosyal geçmişini barındıran klasördür.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası özellikle FETÖ mensuplarının ve onlarla ilişkisi olan hiç kimsenin devlet kadrolarına girmesi istenmemekte. Diğer bölücü örgütler de aynı kategoridedir.

Adayların bu yönde herhangi bir yönelimleri olup olmadığı, mülakat öncesi araştırılıp komisyona sunulmaktadır. Komisyonun önüne sağlık raporunuz, parkurunuz ve bu güvenlik dosyası ile gelirsiniz.

Özellikle Facebook, Twitter, Google Plus, Sözlükler ve birçok mecrada taramalar yapılmakta, adayların fikir yapılarının devlet işleyişine uyup uymadığı irdelenmektedir.

POMEM mülakat komisyonu, adayın durumunu değerlendirirken bu ölçüte bağlı kalmak, zararlı ve uygunsuz işaretlenenleri elemek zorundadır.

Bu aşamada bulunmasa bile, yemin öncesi mülakat ve okul sürecinde herhangi bir bulgu bulunması, polis adayının kurumdan uzaklaştırılması için yeterlidir.

Eğitim sürecinde uzaklaştırılmaların en büyük sebeplerinden biri bu durumdur.

Aday tüm süreçleri tamamlayıp göreve başlasa bile, üstünden geçen yıl farketmeksizin en ufak şüphede teşkilattan uzaklaştırılacaktır.

 


Bu makalede tam 1.236 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

1.236 Soru Var

 1. Kolay gelsin bnm arkadaşın dayısı fetöden açığa alınmış bu sene sonu mülakata sıkıntı olur mu şıan pomemde eğitimdeyiz 11 aydır

 2. Merabalar ben 14 yaşında intihar girişiminde bulunmuştum ama ilaçla yani biyerimi falan kesmedim sence bi sıkıntı olurmu

 3. Merhabalar 2013-2014 döneminde fem dersanesi e peşin para verdik ve dersaneye gittim dershane zamanında da deneme sunacaktı için beni zaman gazetesine üye yaptılar hayır işlemek adına da dergisine abone yaptılar mecbur parasını da vermiştik 17 25 aralık tarihinden sonrada çıkamadım dersaneden parasını vermişiz önünüz sınav dersane bitince de daha da gazete aboneliğimiz falan sona erdi daha da almadık bu benim polis olmama engel mi

 4. Merhaba, Ben 22. Dönem pomem kazandim. Benim sorum şu;

  2016 yılında üniversitemizde bir olay olmus. Olaya karışmış bir kişinin adı soyadi benimki ile aynıymış. Ancak, savcılık ve kollukta ifedeyi o kisi vermiş buna ilavetten sikayetlciler onu sikayet etmis(sinif-kayit tarihi vs.) Ancak şöyle bir durum var. Her ne hikmetse mahkemeye beni çağırdılar. Yaptığım araştırmalar sonucunda iddianameyi alip okuyunca bütün meleyi cozdum.
  Mahkemeye delil olarak “diplomami” verdim. Hakim “beraat” verdi. Lakin savci bunu “istinaf”a taismis.
  Acaba bu bana sıkıntı çıkarır mi?
  Bir avukat arkadasa dedim. Birsey olmaz dedi.

 5. Vakti zamanında bi telefon almıştım telefon çalıntı çıktı telefonu bi kahvede aldığım için kimlik falan herhangi birşey yoktu vatandaşı tanımıyodum da sonra telefona mesaj geldi ve telefonu iade ettim karakola karakola gittiğimde telefon sahibi telefonu kaybettim demiş bende telefonu iade ettim ve uzlaşma formu imzaladım ve soruşturmaya ve kovuşturmaya gerek yoktur fakat telefona benden başka hat takılmamış ben ise ifademde çocuk hattını çıkardı telefonu verdi dedim zaten öyle de oldu telefonu kendim götürüp iade ettim ama uzlaşma formu imzalattılar sonrasında da karar çıktı soruşturma ve kovuşturmaya gerek yoktur diye bu polisliğe engel olur mu bi de icra mahkemem var kapanış bunlar engel teşkil eder mi sizce teşekkürler şimdiden

 6. iyi günler admin. Ben memurluğu kazandım. Aklımı kurcalayan birsey var. Ben eskiden çok porno sitelerine girerdim. Girdiğim siteler içinde en çok gay,lezbiyen,oral,ifşa vb kategoriler vardı. Ama yaklaşık 6_7 ay oldu bıraktım izlemeyi. Şimdi güvenlik soruşturmasında telefondan girdiğim internet sitelerine bakarlar mı? Ve buna bakarak olumsuz hüküm verirler mi? Bu özel hayatın gizliliğini ihlal etmek olma mı? Teşekkür ederim şimdiden.

 7. Merhaba 2014-2015 döneminde dem dershanesine gittim tek gitme sebebim evime yakın olması ucuz olmasından dolayı bu örgütle ne ailemin ne de benim hiçbir bağım olmadı ne gazete ne yurt Ne de banka üç defa pomem e girdim birinde sıralamaya giremedi diğerlerinde ise başarısız yazıyordu sizce bu pomem i kazanmama engel mi

 8. merhaba abisi fetöden tutuksuz yargılanan birinin pomem güvenlik soruşturmasından olumsuz rapor çıkma olasılığı nedir ? ( diğer aile fertlerinin sicili temiz )

 9. Merhaba benim devam eden evrakta sahtecilik soruşturmam var imza örnekleri geldi ve bana isnat edilen suçta imza bana ait olduğu söylenirken kriminal raporunda imzanın şahsıma ait olmadığı ortaya çıktı savcı henüz takipsizlik kararı vermedi intibak eğitiminde direk elinirmiyim yoksa sene sonu mülakatına kadar mı vaktim var savcıyla konuşmayı düşünüyorum yardımcı olursanız minnettar olurum teşekkürler

 10. Merhaba hakkımda devam eden evrakta sahtecilik suçlaması ile devam eden soruşturma var 22. Dönem kazandım intibak eğitiminde bu soruşturmadan elenirmiyim hemen savcı ile konuştuk imza ödeneklerinde benim olmadığı anlaşıldı ama hemen takipsizlik vermeyebilir ne kadar sürem var acaba tşk ederim

 11. Hocam ben 8.sınıfta anafene gittim o dönemler fetö olayları olmadıgı icin ve de fiyatı uygun oldugu icin fetö olaylarını bilmeden yazıldım oraya 8.sınıftan sonra hic bir iletisim kalmadı zaten hic bi seylerine de üye olmuslugum yok sıkıntı cıkarır mı mülakatta

 12. Devam eden soruşturmam var evrakta sahtecilik adı altında devam eden soruşturma da imza örnekleri geldi ve temiz çıktı. Savcıya durumu anlattım ve okula başlamadan önce bitmesi gerektiğini söyledim dikkate alıcam dedi ama olursa ben okula başladıktan sonra ne kadar sürem var hallolması için ?

 13. Merhaba babamın sabıka kaydı yok ama yüz kızartıcı suçtan arşiv kaydı varmış ( mühürlü su saati sayacını sökme-hırsızlık kapsamında) kendisiyle görüşmediğimden kayıtlardan da silmesini söyleyemiyorum(15 yıl geçince silinebiliyormuş) bu durum benim için sıkıntı olur mu ?

 14. Amca vesileaiyle Atatürkçü düşünce derneğine üye olup hiç faaliyette bulunmayıp ve daha sonra kaydımızı sildirsek güvenlik soruşturmasında problem olurmu

 15. 13 yaşında intihar girişiminde bulunmuştum polis olmama engelmi ama ciddi bisy8m yoktu sadece ilaçla

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir