POMEM’de Polis Adayı Güvenlik Tahkikatı


POMEM’de Polis Adayı Güvenlik Tahkikatı

20. dönem POMEM işlemleri devam ediyor. Birçok aday ön sağlık incelemesi, parkur ve mülakat aşamlarında zorlu bir süreç yaşıyor. Bu süreç içerisinde, arka planda yapılan bir işlem ise, tüm bu süreçlerin en önemli noktalarından biri durumda.

Polis Adayı (POMEM, PÖH, PMYO, PAEM vb) Güvenlik Tahkikatı

Yukarıda saydığımız tüm alanlardan başarılı olsanızda, mülakat heyetinin önüne getirilen, aday ile ilgili bilgileri içeren polis adayı güvenlik tahkikatı dosyasında üzeriniz çizildiyse, bu şanlı oluşuma girmeniz imkansızdır.

Polis Adayı Güvenlik Tahkikatı Nedir?

Polis adayının öz geçmişi diyebiliriz. Okuduğu okullar, anne-baba mesleği, adli kayıtları, resmi bilgileri ve tüm sosyal geçmişini barındıran klasördür.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası özellikle FETÖ mensuplarının ve onlarla ilişkisi olan hiç kimsenin devlet kadrolarına girmesi istenmemekte. Diğer bölücü örgütler de aynı kategoridedir.

Adayların bu yönde herhangi bir yönelimleri olup olmadığı, mülakat öncesi araştırılıp komisyona sunulmaktadır. Komisyonun önüne sağlık raporunuz, parkurunuz ve bu güvenlik dosyası ile gelirsiniz.

Özellikle Facebook, Twitter, Google Plus, Sözlükler ve birçok mecrada taramalar yapılmakta, adayların fikir yapılarının devlet işleyişine uyup uymadığı irdelenmektedir.

POMEM mülakat komisyonu, adayın durumunu değerlendirirken bu ölçüte bağlı kalmak, zararlı ve uygunsuz işaretlenenleri elemek zorundadır.

Bu aşamada bulunmasa bile, yemin öncesi mülakat ve okul sürecinde herhangi bir bulgu bulunması, polis adayının kurumdan uzaklaştırılması için yeterlidir.

Eğitim sürecinde uzaklaştırılmaların en büyük sebeplerinden biri bu durumdur.

Aday tüm süreçleri tamamlayıp göreve başlasa bile, üstünden geçen yıl farketmeksizin en ufak şüphede teşkilattan uzaklaştırılacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1478 YORUM
 1. SEYİT dedi ki:

  Merhaba 23. dönem sözlü mülakata girdim mülakatta üniversitede kaldığım yurt ve gittiğim dersane soruldu bende açıkça 2012 senesinde fetöcülerin yurdunda kaldığımı bir yıl kaldıktan sonra eve çıktığımı belirttim elenmeme sebep olurmu acaba. cevap için teşekkürler

 2. Ahmet dedi ki:

  Selam admin 2014 yılında yer bulamayıp yurtta kalanlar için polisliğe engel teşkil eder mi bu durum

 3. Mehmet dedi ki:

  Hocam merhba 23. Donem sozlu mulakatimda kaldigim yerleri ve gittim dershaneleri sordular herhangi bir yurtta kalmadigmi deeshane olara 2009 yilinda teror orgutu feto dershaynesine gittigimi soyledim. Bu sekilde cevap verdigim icin direk elerler mi ?

 4. Ahmet dedi ki:

  2014 yılında fetö yurdunda kalmak polisliğe engel teşkil edermi

 5. Yunus dedi ki:

  Admin merhaba illegal bahisten dolayi idari para cezasi yiyen biri guvenlik sorusturmasinda sikinti yaşar mi ?

 6. Baki dedi ki:

  Admin lutfen yanitlar misin peki guvenlik sorusturmasindan once kapatilan sosyal medya hesaplari bulunurmu

  1. Admin Admin dedi ki:

   güvenlik soruşturmaları gizli yürütülüyor net bilgi vermek mümkün değil.Ama siz yinede başvurunuzu yapınız…

 7. Emine dedi ki:

  Kardeşimin cezaevinde olması benim pomemde güvenlik soruşmama bi etkisi olur mu?Terör suçu değil.

  1. Admin Admin dedi ki:

   suç şahsidir ilkesi vardır..Güvenlik soruşturmaları gizli yürütülür..Net bilgi vermek mümkün değil…

 8. Tuncay dedi ki:

  Benim bir sorum olacak. 24.Dönem pomem sınavına girmek istiyorum ama ön başvuru yaparken üniversiteden tamamen ilişiği kesmek mi gerekiyor ? yani demek istediğim başvuruyu yapıp bi 10-15 gün içinde ilişik kesmem sorun olur mu ?

 9. Muhammed dedi ki:

  Ben darbeden sonra fetöcü birisini şikayet ettim ve ifade verdim bu güvenlik soruşturmasın da engel teşkil eder mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   güvenlik soruşturması gizlilik neticesinde yürütülüyor birşey söyleyemeyiz…

 10. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar pomem için mit tarafından yapılan güvenlik soruşturması gizlilik açısından kimler tarafından görülebilir soruşturmanın akıbetini emniyet müdürleri bilebilir mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

1 11 12 13