Yeni Haberler
reklam
Ana Sayfa / POMEM / POMEM Yedek Alımı Nasıl Yapılır?

POMEM Yedek Alımı Nasıl Yapılır?

Polis meslek eğitim merkezi sınavlarının sona ermesinin ardından sınavların açıklanması beklenilmekte. Sınav sonuçlarını merakla bekleyen polis adaylarının merak ettiği hususlardan bir tanesi de asil olarak giremezsem yedek olarak polis olabilir miyim veya yedek alımlarının nasıl yapıldığını merak etmekteler. Bizlerde bu yazımızda sizin için polis meslek eğitim merkezi yedek alımlarının nasıl yapılacağını pomem giriş yönetmeliğine dayanarak açıklayacağız.

POMEM Kaç Yedek Planlar?
Polis meslek eğitim merkezine geçici kayıt sırasında, POMEM’e giremeyecekleri anlaşılan, eksik belge getiren, intibak eğitiminin başladığı günün mesai bitimine kadar başvuruda bulunmayan, POMEM’den ayrılan veya vefat eden adayların yerine yedek adaylar sırası ile çağrılır. Bu yedek alımı ise sınavın yapıldığı yıl alımı yapılacak öğrenci sayısının % 30’una tekabül eden sayıda yedek aday listesi, en yüksek puandan başlanarak belirlenir. Yani 10000 alım var ve bunun 1000 i bayan 9000 erkek ise; 300 bayan ve 2700 erkek aday yedek olarak planlanır.

POMEM Yedek Alımı Nasıl Yapılır?
Polis meslek eğitim merkezine yedek alımı şu koşullara göre yapılmaktadır; (1) Geçici kayıt sırasında, POMEM’e giremeyecekleri anlaşılan, eksik belge getiren, intibak eğitiminin başladığı günün mesai bitimine kadar başvuruda bulunmayan, POMEM’den ayrılan veya vefat eden adayların yerine yedek adaylar sırası ile çağrılır. Çağrılan yedek aday, kendine tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç üç iş günü içinde planlandığı POMEM’e evrakları ile birlikte gelerek müracaatta bulunur. Bu süre içinde müracaat etmeyen ya da eksik belge ile gelen adaylar haklarını kaybetmiş sayılırlar ve bu adayların geçici kayıtları yapılmaz. Bu adayların dosyaları Başkanlık onayı ile işlemden kaldırılır. Bunların yerine de yine aynı usulle yedek aday çağırma işlemi yapılır. (2) Eğitim-öğretimin başlaması gününden itibaren üç iş günü geçtikten sonra kontenjan doldurulmamış olsa dahi yedek aday çağrılmaz. Zamanında kayıt yaptırmayan adaylar Planlandıkları POMEM’lere süresi içinde kayıt yaptırmayan adaylar, haklarından vazgeçmiş sayılırlar. Mahkeme kararı veya mazeretleri nedeniyle planlamaları yapıldığı hâlde, Başkanlıkça belirtilen tarih ve sürelerde POMEM’e kayıt yaptırmayan veya eğitim-öğretime başlamayan adayların dosyaları POMEM Müdürlüğünün teklifi ve Başkanın onayı ile işlemden kaldırılır.

POMEM Yedek Alımları Ne Zaman Açıklanır?
Çokça sorulan sorulardan bir tanesi de pomem yedek alımlarının ne açıklanacağıdır. Arkadaşlar polis meslek eğitim merkezlerine kayıtlar sona erdikten sonra gelmeyenlerin veya POMEM’e giremeyecekleri anlaşılan, eksik belge getiren, intibak eğitiminin başladığı günün mesai bitimine kadar başvuruda bulunmayan adayların yerine intibakın ortalama olarak ilk haftası içerisinde listeleri belirlenecek ve polis akademisine gönderilecek orada tüm gelmeyenler toplanarak 1. pomem yedek alımı açıklanacaktır.

Kafanıza takılan sorularınızı lütfen aşağıdaki resme tıklayarak SORU-CEVAP alanımızdan sorunuz..

Lütfen alttaki beğen butonuna tıklayarak FACEBOOK sayfamızı beğeniniz...

İlginizi Çekebilir...

POMEM-aliminda-baraj-puani

POMEM Alımında Baraj Puanı Düşer mi?

Polis meslek eğitim merkezlerinin eğitim süresinin 4 aya kadar düşürülmesinden sonra yakın zamanda mezun olan …

4 Yorum

  1. merhaba. 51.00 saniye 1 saliseyle kaçırdıgım zaman için yedeklere girme şansım varmı sizce?

  2. özel hareket sınav sonuçları ne zzman açıklanacak yedekler sıralaması nasıl yapılacak yedeklerin alınma şansı varmı sizce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir