Ana Sayfa / POMEM / POMEM Yedek Alımı Nasıl Yapılır?
pomem-yedek-alimi-nasil-yapilir

POMEM Yedek Alımı Nasıl Yapılır?

Polis meslek eğitim merkezi sınavlarının sona ermesinin ardından sınavların açıklanması beklenilmekte. Sınav sonuçlarını merakla bekleyen polis adaylarının merak ettiği hususlardan bir tanesi de asil olarak giremezsem yedek olarak polis olabilir miyim veya yedek alımlarının nasıl yapıldığını merak etmekteler. Bizlerde bu yazımızda sizin için polis meslek eğitim merkezi yedek alımlarının nasıl yapılacağını pomem giriş yönetmeliğine dayanarak açıklayacağız.

POMEM Kaç Yedek Planlar?
Polis meslek eğitim merkezine geçici kayıt sırasında, POMEM’e giremeyecekleri anlaşılan, eksik belge getiren, intibak eğitiminin başladığı günün mesai bitimine kadar başvuruda bulunmayan, POMEM’den ayrılan veya vefat eden adayların yerine yedek adaylar sırası ile çağrılır. Bu yedek alımı ise sınavın yapıldığı yıl alımı yapılacak öğrenci sayısının % 30’una tekabül eden sayıda yedek aday listesi, en yüksek puandan başlanarak belirlenir. Yani 10000 alım var ve bunun 1000 i bayan 9000 erkek ise; 300 bayan ve 2700 erkek aday yedek olarak planlanır.

POMEM Yedek Alımı Nasıl Yapılır?
Polis meslek eğitim merkezine yedek alımı şu koşullara göre yapılmaktadır;

Geçici kayıt sırasında, POMEM’e giremeyecekleri anlaşılan, eksik belge getiren, intibak eğitiminin başladığı günün mesai bitimine kadar başvuruda bulunmayan, POMEM’den ayrılan veya vefat eden adayların yerine yedek adaylar sırası ile çağrılır. Çağrılan yedek aday, kendine tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç üç iş günü içinde planlandığı POMEM’e evrakları ile birlikte gelerek müracaatta bulunur. Bu süre içinde müracaat etmeyen ya da eksik belge ile gelen adaylar haklarını kaybetmiş sayılırlar ve bu adayların geçici kayıtları yapılmaz. Bu adayların dosyaları Başkanlık onayı ile işlemden kaldırılır. Bunların yerine de yine aynı usulle yedek aday çağırma işlemi yapılır.

(2) (Değişik:13/3/2017-Bakan Onayı) Eğitim-Öğretim süresince kontenjan dolmamışsa yedek aday çağrılabilir. Yedekten çağrılan adayların eğitim-öğretime geç başladıkları süre devamsızlıktan sayılmaz.

POMEM Yedek Alımları Ne Zaman Açıklanır?
Çokça sorulan sorulardan bir tanesi de pomem yedek alımlarının ne açıklanacağıdır. Arkadaşlar polis meslek eğitim merkezlerine kayıtlar sona erdikten sonra gelmeyenlerin veya POMEM’e giremeyecekleri anlaşılan, eksik belge getiren, intibak eğitiminin başladığı günün mesai bitimine kadar başvuruda bulunmayan adayların yerine intibakın ortalama olarak ilk haftası içerisinde listeleri belirlenecek ve polis akademisine gönderilecek orada tüm gelmeyenler toplanarak 1. pomem yedek alımı açıklanacaktır.

Bu makalede tam 157 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

157 Soru Var

 1. 21.dönem Ön lisans 486.sıradayım çağrılma şansım kaç acaba ?

 2. 21. dönem ön lisans 486.yedek gelme şansı kaç acaba ?

 3. ÖN LİSANSTAN AÇIKLANDI BUGÜN Kİ SONUÇ YEDEK ERKEK ADAY 24. ACABA GELİR Mİ ?

 4. Ön lisans 37. Yedekteyim gelme şansı nedir

 5. Merhaba 21.dönem önlisan olarak girdim. 328 yedekteyim sizce gelirmi bana.

 6. 21. Dönem pomem ön lisans 60. yedeğim gelme ihtimali nedir ?

 7. 21. Dönem ön lisans 60. Yedeğim gelme olasılığı nedir

 8. Admin bey birşey sormak istiyorum şimdi memurluk işlerin de yedek alımları nasıl oluyor mesela ögretmenlik atamalarında bir alımda yedek olduysanız bir sonraki alım ilanında önce yedekleri alıyorlar peki polislikde nasıl olcak ben şimdi 21. dönem yedeklerdeyim bu 22. dönem alımların da bizim hakkımız ne olacak ? nasıl bir yol izleyecekler?

 9. Önlisans 45.sırada yedekteyim sence gelir mi
  ?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir