PAEM

POMEM ve PAEM için KPSS Düzenlemesi Yapıldı

POMEM ve PAEM için KPSS düzenlemesi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı. Resmî Gazetede yayınlanan bu düzenleme artık yürürlükte. Bildiğiniz üzere POMEM ve PAEM girişleri için belirlenen KPSS puan türünden istenilen puanı almanız gerekiyordu. Bugüne kadar KPSS puanı alım şartı lisans mezunlarında 60, ön lisans mezunlarında ise 65 olarak karşımıza çıkıyor. Resmi Gazetede yayınlanan düzenlenen madde sonrasında artık adayları heyecanlandıran olaylar yaşayabileceğiz. Detaylara yazımızın devamından ulaşabilir, PAEM ve POMEM alımları için polisnoktasi.com site adresimizi takipte kalabilirsiniz.

POMEM ve PAEM KPSS Maddesi Düzenlendi

POMEM ve PAEM kapsamında eğitim görecek adayları yakından ilgilendiren bu haberimiz ilk başlıkta belirttiğimiz üzere tamamen onaylanmıştır. Dolayısıyla herhangi bir onay sürecinden geçmesine gerek kalmayacaktır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan düzenlemede artık KPSS puanının İçişleri Bakanlığına bağlı olduğu belirtilmiştir. Yani İçişleri Bakanlığı gerekli gördüğünde 65 olan KPSS puanını düşürebilecek veya yükseltebilecek. Eğer ilgili başvuru yılında yeteri kadar başvuru olmazsa İçişleri Bakanlığı tarafından bu KPSS puanının en az 5 puan düşürüleceğini ön görmekteyiz. Puan düşürme olayı hem lisans hem de ön lisans adayları için de eşit olacak şekilde uygulanacaktır.

  • POMEM Yönetmeliği;

“Adayların KPSS taban puanı Bakanlık onayıyla belirlenir. İlan edilen KPSS taban puanına göre yeterli sayıda başvurunun olmadığı durumlarda, taban puanı Bakanlık onayıyla değiştirilebilir.”

  • PAEM Yönetmeliği;

“Emniyet mensubu olmayan adayların KPSS taban puanı ve puan türü Bakanlık onayıyla belirlenir. İlan edilen KPSS taban puanına göre yeterli sayıda müracaatın olmadığı durumlarda, taban puanı Bakanlık onayıyla değiştirilebilir.”

Eğer başvurular fazla olursa ve ek eleme ihtiyacı duyulursa da yine İçişleri Bakanlığı takdiri eşliğinde puanlar yükseltilebilecek. Bu puan oynamalarının en az 5 olacağını en fazla ise 10 olacağını düşünüyoruz. Günümüzde POMEM ve PAEM için başvurular normal düzeyde seyir etmektedir. İlerleyen günlerde bu durumun nasıl değişeceğini hep beraber göreceğiz.

Uygulamaya Ne Zaman Geçiyor?

POMEM ve PAEM için KPSS düzenlemesi giriş paragrafında belirttiğimiz gibi ilgili madde Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmış olup Resmî Gazetede yayınlanmıştır. Yani bundan sonra olacak POMEM veya PAEM alımlarında İçişleri Bakanlığı puanlarda düşmeye veya arttırmaya gidebilecek. Bu durumu da adaylar tarafından yapılacak başvuru sayıları belirleyecek.

2019 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları
POMEM Eğitim Süresi Uzadı mı?
Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) nedir?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu