POMEM, PÖH, PMYO ve PAEM’e 45 Bin Polis Alınacak!

POMEM, PÖH, PMYO ve PAEM’e 45 Bin Polis Alınacak!

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilecek polis alımı için İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu önemli açıklamalarda bulunmuştu. Emniyet Müdürlüğü yakın zaman içerisinde yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda operasyonlar yaptı. Yaptığı güvenlik operasyonları sonucunda kadrosunu güçlendiren Emniyet Müdürlüğü için alımlar devam edecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu konu ile ilgili açıklamaları içeren bir açıklama yaptı. Aylar öncesi yapmış olduğu bir konuşmasına konu olan açıklamada yaklaşık olarak 35 bin kişi alınacağını duyurmuştu. Bu açıklamada Sayın Süleyman Soylu, ülkemiz genelinde ortalama 68 bin 779 kişi yeni polis olarak göreve başladığını belirtti. Bu polislerden sadece 17 bin 465 tanesinin İstanbul’da göreve başladığını açıklayarak 21.Dönemde eğitim ve öğretim görenlerin de mezun olması ile bu yıl ki göreve başlayan polis sayısına 18 bin 426 kişi daha ekleneceğini duyurmuş oldu.

blank

Polis Alımında 2018 Sonu Beklenen Rakam

2018 yılının sonuna kadar ortama 25 bin 500 polis alımı daha yapılacağını ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gelecek yıl için planlanan rakamın ise 35 bin olduğunu belirtti. Ülkemizde yaşana son dönem olaylarından kaynaklı Emniyet Müdürlüğü’nün kadrolarında ciddi anlamda tahribat gerçekleştiğini, meydana gelen bu tahribatın yeni alımlarla kapatıldığını açıkladı. Türkiye’de işlenen suçlara karşı bir çığ gibi büyüyen Emniyet Müdürlüğünün yaptığı alımlarla açıklarını kapatıp artıya geçtiğini de ifade eden Süleyman Soylu önümüzdeki dönemde de yeni hükümet sistemi sayesinde çok daha büyük başarılara imza atacaklarını açıkladı. İçişleri Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamadan yola çıkarak önümüzdeki yıl yapılacak olan 35 kişilik polis alımı merakla bekleyenleri ümitlendirdi.

POMEM, PÖH, PMYO ve PAEM’e 45 Bin Polis Alınacak Alımlar Hangi Kadroda Olacak?

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamadan sonra polis alımı için merakla bekleyenler adaylar alımların ne zaman ve hangi kadrolara yapılacağını öğrenmek istemektedirler. Sayın Soylu’nun açıkladığı rakamlar içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne Polis Mesleki Eğitim Merkezi ile toplam 20 bin polis memuru alımı yapıldığı bilinmektedir. Açıklanan rakamların dışında ayrıca Polis Meslek Yüksek Okulu aracılığı ile 2 bin 500, Polis Akademisi Başkanlığı ile 3 bin alım gerçekleşmiştir.

2018 yılı bitmeden 10 bin polis daha alınması beklenmektedir. Oldukça yüksek rakamlardan oluşan polis alımı için 2019 yılında ise 35 bin alım daha yapılacağı yapılan planlamalar arasındadır. 2019 yılında alınacak polislerin kadro dağılımı hakkında açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2019 yılında alınacak kadroların da yaklaşık olarak 2018 yılındakine benzer olacağını ifade etti. Alınan yeni kadrolar ile Emniyet Müdürlüğü suçlara ve suçlulara karşı verdiği mücadeleyi artırarak devam edecektir.

blank

POMEM, PÖH, PMYO ve PAEM’e 45 Bin Polis Alınacak PÖH Hakkında?

Ülkemizdeki gençlerin büyük çoğunluğu polis olma hayalini kurmaktadır. Polis olarak ülkemizin daha güzel olmasını sağlamak isteyen gençlerin hayalinde özellikle özel harekatçı olmak bulunmaktadır. Özel harekat polisi olabilmek zannedildiğinden daha zordur. PÖH yani Polis Özel Harekat olmak için öncelikle Polis Meslek Yüksek Okulu’na girmek ve orada okumak gerekiyor. Polis memuru olarak görev yapan memurlar özel harekat polis alımı için başvurabilir. PMYO öğrenciliği sırasında bir bölüm seçilebilir. Aynı zamanda okurken özel harekat polisi olmak istiyorum diye beyanda bulunanlar şartları taşıdıkları müddetçe PÖH olabilirler.

PÖH olmak için gerekli olan şartları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 • İster okuyan olsun ister görevdeki bir polis memuru olsun 28 yaşını aşmamış olmak en önemli kriterdir.
 • Askerliğini yapanların terhisinin üzerinden 3 yıl geçmemiş olması gerekmektedir.
 • Mülakattan ve yeterlilik sınavından geçmek zorunludur.
 • Mülakattan ve yeterlilik sınavından geçenler Polis Eğitim Merkezlerinde eğitime tabi olmak zorundadır.
 • KPSS zorunluluğu yoktur.
 • PÖH kadrosuna polis alımı için en düşük lise mezunu olma şartı aranır.

PMYO Hakkında?

Haberde geçen PMYO, öğrencilerine iki yıllık eğitim verdikten sonra mezun ettiğinde polis memuru olarak yerleştiren eğitim kurumudur. Polis Meslek Yüksek Okulu’nda okuyan ve mezun olan kişiler iki yıllık önlinsans mezunu statüsünde olmaktadır. Normal bir yüksek okul gibi eğitim vermemektedir. PMYO’da eğitim alan kişiler yatılı kalmak ve okulun belirlediği kurallara göre yaşamak zorundadır. Ast üst ilişkilerinde başlayan zorlu bir eğitim öğrencileri beklemektedir. Öğrencilere silah, polislik bilgileri ve hukuk gibi konularda eğitim verilmektedir.

İki yıllık üniversitelerde olduğu gibi bahar ve güz döneminde vize ve final sınavları tarzında sınavlara girilmektedir. Bu sınav sonucuna göre okuldaki başarı sıralaması yapılacaktır. Başarı sırasının önemi mezun olunduğunda çekilecek kurada öncelik kazanmaktır. Ayrıca kura neticesinde belirlenen görev yerinde hangi birimde çalışılacağı mezunun başarısına ve bilgisine göre İl Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Yani hem kurada hem de polis alımı sonucunda başlanan görev biriminde başarı sıralaması değerlidir. PMYO girebilmek için lise ve dengi okuldan mezun olmak, üniversite sınavında belirlene barajın üzerinde puan almak, 18 yaşını tamamlamış olmak, güvenlik soruşturmasından geçmiş olmak, silah kullanmaya engel teşkil edecek bir sorunun olmaması gibi şartlar aranmaktadır.

blank

PAEM ile POMEM Arasındaki Fark?

İlk olarak 2015 yılında ortaya çıkan PAEM kavramının açılımı Polis Amirleri Eğitim Merkezi’dir. PAEM için polis alımı iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

 • Emniyet mensubu polis memurlarından
 • Sivil kişilerden

Belirlenen şartları taşıyan emniyet mensubu veya sivil kişiler eğitime alınırlar. Eğitimi başarıyla bitirenler emniyet teşkilatına komiser yardımcısı olarak atanırlar. POMEM ile PAEM arasında farklılıklar vardır. POMEM’den mezun olanlar polis memuru olurken PAEM’den mezunlar komiser yardımcısı olarak atanırlar. POMEM’deki eğitim 4 ay iken PAEM’de en az 11 aydır. PAEM sadece Ankara’da vardır. POMEM’e göre PAEM baraj puanı daha yüksektir.

2019 Polis Alımı ve Şartları

Sınavsız Polis Alımı Yapılacak mı ?

Polis Alımı Yaş Şartları Değişiyor!

2018 Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?

Polislik Göz Şartları!


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Avatar merve dedi ki:

  2018 yılı içerisinde yapacakları alım pöh olsun lütfen

 2. Avatar Kaan dedi ki:

  Lisans Önlisan Kpss puan şartlari düsürülsün herşeyden önce.Sınavlar dahada zorlasiyor her gecen sene.

 3. Avatar Kağan dedi ki:

  2018 bitmeden pöh alımı olucakmi bilgilendirirseniz seviniriz teşekkürler
  * Allahım sen bize bu şerefli üniformayı gönülden isteyenlere nasip et yarabbim aminnn 😊

 4. Avatar Hakan dedi ki:

  Abi kpss şartı kalktımı kalkmadımı anlamadım

  1. Admin Admin dedi ki:

   Daha net bilgi yok..

  2. Avatar Fatma dedi ki:

   Zaten pohte kppse sarti yok

 5. Avatar Funda dedi ki:

  Kadrolu çalışan öğretmenlerinde yaş şartı aranmaksızın küçük bir kontenjan bile olsa polis kadrosuna geçebilme hakkı verilmelidir.

 6. Avatar Serkan dedi ki:

  Yaş sınırı neden 35 değil sayın bakanım. Ön lisans mezunu olara yaş sınırı maduru olarak sesimize kulak verin lütfen.

 7. Avatar Halill dedi ki:

  Ben fuhuş dosyasında tutanak alakadarı olarak bulundum şüpheli veya suçlu değilim memur arkadaşlar polis olmama engel olmadığını söylediler sizce engel olur mu PMYO istiyorum

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır….

 8. Avatar Veysel dedi ki:

  32 yas meclisten geçtimi admin merakla bekliyoruz

  1. Admin Admin dedi ki:

   daha kesin bilgi yok…

 9. Avatar Emin koc dedi ki:

  17 yasimdayim okula nasil baslarim

  1. Admin Admin dedi ki:

   18 yaşını doldurmanız gerekiyor..

 10. Avatar Furkan Yüksel dedi ki:

  Şimdi pmyo okurken PÖH bölümü seçiçez peki bu her yıl olur mu?